Mistik Müzik Festivali’nde Lübnan rüzgarı

Mistik Müzik Festivali'nde Lübnan rüzgarı

Hazreti Mevlana’nın 814'üncü doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 18. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nde, Lübnan’ın divası olarak kabul edilen Jahida Wehbe konser verdi

25 Eylül 2021 - 16:49

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TRT, Karatay, Meram ve Selçuklu Belediye Başkanlıklarının katkılarıyla organize edilen festivalin üçüncü gününde, Lübnanlı sanatçı Jahida Wehbe Selçuklu Kongre Merkezi’nde konser verdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda protokol ve seyircinin katılımı ile gerçekleştirilen konserde Lübnanlı sanatçı birbirinden güzel parçaları Arapça seslendirdi. Wehbe, Türk-İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan ‘Tala Al-Badru Aleyna’ ilahisini seslendirdiği anda salondaki izleyiciler de kendisine eşlik etti. Jahida Wehbe’nin sahne performansı ayakta alkışlanırken, sanatçının vokalistliğini ise kız kardeşi Jana Wehbe yaptı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren konser programının sonunda, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Jahida Wehbe ve beraberindeki müzisyenlere teşekkür ederek, ney ve çeşitli hediye takdiminde bulundu. Program çıkışında katılımcılara, ‘Festival Turizmi Kapsamında Müzik Festivallerinin Değerlendirilmesi: Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali Örneği’ konulu anket sunuldu.

Festival, Ürdünlü sanatçı Hind Al-Hamed’in 25 Eylül’de, Selçuklu Kongre Merkezi’nde vereceği konserle devam edecek. 30 Eylül’e kadar sürecek festival kapsamında, Türkiye, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Tanzanya, Kırgızistan, Azerbaycan ve İran’dan sanatçı ve müzik toplulukları sanatseverlerle buluşacak. Festival boyunca toplam 9 konserin yanı sıra 30 Eylül’de Mevlevi Ayini ve Sema Mukabelesi icra edilecek.

Öte yandan ‘Diva’, Türk Dil Kurumuna göre sinema, tiyatro, müzik, dans, bale vb. sanatlara emek vermiş, alanında uzmanlaşmış ve tanınmış olan kadın sanatçıya deniliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı