Miraç Kandilimiz mübarek olsun

Miraç Kandilimiz mübarek olsun

Türk ve İslam alemi, yarın idrak edilecek Miraç Kandilini kutlayacak. Konyalı yöneticiler de kandil nedeniyle yayınladıkları mesajlarda Konyalıların ve bütün İslam aleminin kandilini kutladı

09 Mart 2021 - 15:56

Miraç Kandilimiz mübarek olsun

 

İslam aleminin Recep ayının 27. gecesinde kutladığı Miraç Kandili yarın idrak edilecek. Konya'da bulunan belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri  kandil öncesinde kutlama mesajı yayınladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Miraç Kandili’ni tebrik ederek, bu mübarek günlerin ülkemize, coğrafyamıza ve tüm insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini diledi.

Başkan Altay, Miraç Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bizleri rahmet ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı mübarek bir geceye daha ulaştıran Allah’a hamdolsun. İlahi tecellilerle dolu sırlı bir yolculuk olan Miraç; maddeden uzaklaşarak manaya ulaşmak, fâni olandan vazgeçip bâki olana yönelmektir.

Peygamberimizi derin bir üzüntüden kurtarıp teselli veren Miraç; elemi, kederi, çaresizliği ve ümitsizliği bir kenara bırakarak yeniden yola koyulmayı; her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğuna inanmayı öğretir.

Bu mübarek gecede; Miraç hadisesinin gerçekleştiği, aynı zamanda ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için dua edelim. Tüm dünyanın koronavirüs sebebiyle yaşadığı sıkıntıların, mazlumların yaşadığı zulümlerin sona ermesi için Yüce Allah’a yakarmayı unutmayalım.

Rabbim birliğimizi, dirliğimizi pekiştirsin. Bizleri Hakka ve halka hizmet yolundan ayırmasın.

Bu duygularla bütün hemşehrilerimin, milletimizin ve İslam âleminin Miraç Kandili’ni kutluyor; bu mübarek günlerin ülkemize, coğrafyamıza ve tüm insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini niyaz ediyorum.”

MİRAÇ İNSANLIĞIN ÖNÜNE AÇILAN BÜYÜK BİR UFUKTUR

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Miraç Kandili nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, "Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan büyük bir ufuktur" dedi.

Pekyatırmacı Miraç Kandili nedeniyle yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Miraç; bütün insanlığı yücelten ve yükselten değerlerle buluşarak, sorumluluk bilinci ile her türlü kötülüklerden arınma ve ilahi emirlere teslimiyet göstererek, yüce mertebelere ulaşma azmini kuşanmaktır. Miraç ile varoluşun gaye ve hikmetini anlayan insan Rabbiyle barışıktır. Bu huzur ve güven içinde savaşlar, işgaller, yoksulluk ve sefaletin olmadığı bir dünyanın inşası için çalışır. Bütün insanlığın huzuru ve iyiliği için yapacağımız içten ve samimi dualarımız, miracın bize sunduğu en büyük imkândır.  

Üç ayların içinde maneviyatı yüksek bu gecelerden istifade etmeliyiz. Özellikle geride bıraktığımız zor bir yılın ardından birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Böylesi anlamlı, mübarek geceler bu birlik ve beraberliğe tüm gönüllerin insanlık için duaya durmasıyla vesile olacaktır. Bu değerli geceler insanlara iman, ibadet ve ahlak bakımından kendine çeki düzen verme, yenileme, geleceğe ümitle bakma fırsatı vermektedir. Bu sebeple bu ulvi anlama sahip kandil gecesinin dolu dolu yaşanması gerekir. 

Bu vesile ile Miraç Kandili’nin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini diler, hemşehrilerimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Kandili’ni kutlarım.”

BU KUTLU YÜKSELİŞ GECESİNİN TÜM İNSANLIĞA YENİ UFUKLAR AÇMASINI TEMENNİ EDİYORUM

İçinde ilahi hikmeti ve sırları barındıran Miraç Gecesi’nin şehrimize, ülkemize, ümmete ve insanlığa sağlık, huzur, barış ve mutluluk getirmesini temenni eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Efendimiz (S.A.V)’in şahsında yaşanan bu muhteşem ve müjdelerle dolu yolculuk tüm inananlara açılan görkemli ufuk olmuştur. Gecemizi ve bu geceden sonraki her anımızı bu ufkun nuruyla aydınlatmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Kavuş, Miraç Gecesi için yayımladığı mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi; “Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, ‘Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz o, layıkıyla işitendir, hakkıyla bilendir’ ifadeleriyle en güzel şekilde anlatılan kutlu yolculuk Miraç, Müslümanın öncelikle birey olarak akabinde de topyekün yeniden dirilişi için bir fırsat, maddi ve manevi yükselişi için bir rehberdir. İnananların hayat yolculuğunu eşref-i mahlukat olarak devam ettirebilmeleri adına müjdeler taşıyan bu gecede insanlığın huzuru, sağlığı ve mutluluğu için eller semaya açılacak. Cenab-ı Hak tüm güzel dualarımızı en güzel şekliyle kabul etsin.

En derin ifadesiyle Miraç, bizlere o kadar çok şey anlatır ve hatırlatır ki; ‘günde beş vakit namaz ile yükselişi, güçlü, tereddütsüz imanı ve Peygamber Efendimiz’e (S.A.V) sadakati, hikmet ve hakikati, Rabbimizin rahmetini ve merhametini, sevgi, saygı ve güzel ahlakı ve daha nicelerini… Bugün için en çok hatırlattığı ise miracın ilk durağı Mescid-i Aksa ve onun mahzunluğudur. Bu mübarek gecede, tüm Müslümanların Mescid-i Aksa için gayretlerini artırmaları ve Ayasofya sevincimizin ardından ilk kıblemizin de yüzünün güldüğü günleri görmeyi de bizlere nasip etmesi en büyük dualarımızdan biri olacaktır.

Tüm bu düşüncelerle hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve bütün İslam Aleminin  Miraç Gecesini tebrik ediyor, gecemizin Müslüman dünyanın birlik ve beraberliğini pekiştirmesini, insanlığın barışı ve tüm dünyanın yaşadığı zorlu sürecin bir an önce son bulması için vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.”

KILCA: MİRAÇ MÜSLÜMANLAR İÇİN

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, yayımladığı mesajla Türk milletinin ve tüm Müslümanların Miraç Kandili’ni tebrik etti. Başkan Kılca, “Miraç, Peygamberimiz Hz. Muhammed için bir sevinç ve bir inşirah olduğu gibi O’nun ümmeti için de bir kurtuluş, af vesilesi, kalplerin sükûnete erişmesi için muazzam bir fırsattır” dedi.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Miraç Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Miraç Kandili’nin Hz. Muhammed’in Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya gelerek oradan Miraç’a yükseldiğini hatırlatan Başkan Hasan Kılca, Üç Aylar’ın müjdeleyicisi Regaip Kandili’nin ardından bir kez daha bereket, sevinç ve mutluluğu yaşatan Miraç Kandili’ne ulaştıklarını kaydetti.

Kılca’nın kutlama mesajı şöyle:

“Yıl hüzün yılıdır. Kâinatın beka sebebi sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v.)’i koruyan amcası Ebu Talib ve fedakâr/vefakâr  eşi, dava arkadaşı Hz. Hatice annemiz vefat etmiştir. Hz. Peygamber(s.a.v.)’in bu hüznü ve üzüntüsüne karşın bir ferahlık, bir müjde, ilahi bir ikramdır Miraç. Hüzünle dolmuş sineyi makamların en yücesine davet eder makamın sahibi Rabbimiz. Miraç, Hz. Peygamber için bir sevinç, bir inşirah olduğu gibi O’nun ümmeti için de bir kurtuluş, af vesilesi, kalplerin sükûnete erişmesi için muazzam bir fırsattır. Yine sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v.)’e Miraç’ta verilen ilahi hediyelere baktığımız da yaşadığımız fani hayatın nasıl daha zengin olabileceğini görüyoruz. O ilahi hediyeler aynı zamanda kurtuluşumuzun vesikasıdır. Kıymetli üç büyük hediyenin ikisi Bakara Suresi’nin son iki ayeti ve şirke düşmeyenin affedilebileceği müjdesidir. Diğer hediye ise bizim için Miraç olan namazdır. Dolayısıyla her gün olduğu gibi bu mübarek gece vesilesiyle de ibadetlerimize itina ve ehemmiyet göstermeli 'Müminin Miracı Namazdır' Hadis-i Şerifini aklımızdan çıkarmadan kalplerdeki zenginliği arttırmak için bol bol dua etmeliyiz.

Bu vesileyle; her yıl Recep ayının son haftasında kutlanan Dünya Kudüs Haftası’nı da tebrik ediyorum. Bu anlamlı haftada, Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’e sahip çıkmanın, bu değerlerin İslam inancındaki önemine dikkat çekmenin ve Filistin halkıyla dayanışma duygularını canlı tutmanın herkes için önemli bir vazife olduğunu ifade etmek istiyorum.

İnsan zor zamanlardan oluşur. İşte o zorlukların üzerimizde hakkı ve hatırı vardır. Dolayısıyla zor zamanlarda takındığı tavır ve sorumluluk neticesinde sabrı ile yücelir ve yüceltilir. Bir yıldır mücadele ettiğimiz Covid-19 virüsü salgınını da yine duayla, tedbirle ve sabırla hep birlikte aşacağız inşallah. Verdiğimiz bu mücadele ve gayretimiz neticesinde inanıyoruz ki bu sabrın sonu bizim için huzur olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin Miraç Kandili’ni en kalbi duygularımla tebrik eder, bu gecede gönül bağlarımızı, muhabbetimizi, kardeşliğimizi her zamankinden daha sağlam ve sıkı bir şekilde güçlendirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.”

CHP KONYA İL BAŞKANI BEKTAŞ, MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLADI

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş Miraç Kandili nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayarak, İslam dininin, güzel ahlakı, doğruluğu, dürüstlüğü, sevgiyi ve saygıyı esas aldığını hatırlattı.

Bektaş Miraç Kandili kutlama mesajın şunları söyledi: “Miraç, peygamber efendimizin şahsında, insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed‘in şahsında, insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur. Dinimiz, güzel ahlakı, doğruluğu, dürüstlüğü, sevgiyi ve saygıyı esas almıştır.  Ne yazık ki, günümüzde kimi hırslar hoşgörünün önüne geçmiş, haksızlık, hukuksuzluk, yoksulluk ve zulüm artmıştır. Bu ortamda, gönülleri yumuşatan, kardeşliği, dostluğu pekiştiren Miraç Kandilini idrak ediyoruz. Bu mübarek gecenin ülkemizin, insanımızın, İslam dünyasının ve insanlığın huzuruna, barışına, mutluluğuna vesile olmasını diliyor, tüm halkımızın ve İslam âleminin Miraç Kandilini kutluyor, sağlık ve esenlik dileklerimle, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

Deva Partisi Konya İl Başkanı Karaca’dan, kandil kutlama mesajı

Miraç kandili ilgili bir kutlama mesajı yayımlayan Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, Miraç gecesinin Peygamberimizin sadece kendisinin değil, tüm insanlık için müjdeler getirdiği kutsal gecelerden birisi olduğunu söyledi.

Karaca, Miraç Kandili mesajında şunları söyledi: "Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı mübarek gün ve gecelerden bir tanesi olan Miraç gecesine kavuşmanın hazzı, heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Miraç Kandili, Peygamberimizin yüce Allah tarafından ihsan ve lütufla şereflendirildiği müstesna bir gecedir. Bu mübarek gecede, sevgili Peygamberimizin yaşadığı bu büyük mucize sadece kendisinin değil, tüm insanlık için müjdeler içermektedir. Bu geceyi tekrar insanlığın kurtuluşuna vesile olması için değerlendirmeli ve bir ganimet bilmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle İslam dünyasının ve milletimizin bu mübarek Miraç Kandilini kutlayarak, hayırlara, mutluluğa ve huzura vesile olmasını diliyorum”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde