Milletvekili Yokuş’tan "Kanal Konya" projesi önerisi

Milletvekili Yokuş'tan "Kanal Konya" projesi önerisi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya'da tarım ve hayvancılığın son 18 yılda bitirildiğini, iktidarın Kanal İstanbul yerine susuz kalan kentin su ihtiyacı için Kanal Konya Projesi'ni hayata geçirmesi gerektiğini belirtti

03 Şubat 2020 - 16:12

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türk tarımında yaşanan sorunları, tahıl ambarı Konya, çiftçilerin geldiği durumu ve Konya’yı bekleyen tehlikeleri Meclis kürsüsünden dile getirdi.

“Konya'ya su lazım, Konya'ya kanal lazım, Kanal İstanbul değil. Kanal İstanbul'a harcayacağınız paranın dörtte 1'iyle 5 milyon hektar arazi sulanacak hâle gelecektir" sözleriyle Kanal Konya Projesi yapılması önerisinde bulunan Yokuş, "Kanal Konya; Dicle-Fırat boru hattıyla Dicle ve Fırat'tan Konya'ya her yıl 8-10 milyar metreküp su getirilmelidir. KOP Projesi'ni hayata geçirmelidir. Hükümet, KOP projesini ihya ederse, Konya Ovası değil, 2016 yılında KOP projesine dahil edilen 4 vilayet ile birlikte Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Karaman, Niğde, Aksaray, Konya merkez ve Nevşehir ihya olacaktır” dedi.

BÜYÜKŞEHİR YASASI İLE KÖYLÜ VE ÇİFTÇİLERE CEZA VERİLDİ

İktidarın tarımdaki gerilemenin, çiftçilerin ve besicilerin sorunlarına yönelik harekete geçip Türk tarım ve hayvancılığını ihya edecek düzenlemeler yapması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Yokuş, şunları söyledi:

“Her geçen yıl tarımdaki nüfusumuz azalıyor, her geçen yıl tarım arazilerimizdeki ekim oranı azalıyor. Hükümetin çıkarmış olduğu Büyükşehir Yasası binlerce köyümüz ören yerine döndü. Köylülerimize “şehirde yaşayanlar ile aynı olacaksın” dendi ve nitekim de köylülerimizin şehirde yaşayanlardan farkı kalmadı. Nasıl kalmadı biliyor musunuz?  Vekili olduğum Konya’dan bir örnekle ifade edeyim: "Meram'da, Meram Bağları'nda villalarda yaşayanlar gibi köy de siz de öyle yaşayacaksınız, o haklara sahip olacaksınız." Hakikaten doğru. Ancak tersinden doğru. Meram'daki bir milyoner vatandaşımız elektriğe, suya, vergiye algıya ne ödüyorsa, köylümüz de aynısını ödemeye başladı. Büyükşehir Yasası ile köyler boşaldı, köyleri ören yerine çevrildi. Tahıl ambarı olan Konya’mız çiftçi şehriydi.  Ne yazık ki Konya'daki çiftçiyi ve tarımı bu yasa ile bitirdiler.”

TAHIL AMBARI KONYA 18 YILDA YÜZDE 8 NÜFUS KAYBETTİ

Konya'nın 2002-2019 yılları arasında yani son on sekiz yılda, AKP iktidarında, ortalamanın üstünde nüfus kaybederek Türkiye ortalamasının yüzde 8 gerisinde kaldığını dile getiren Yokuş, iktidarın Konya'ya sahip çıkmadığını ileri sürdü.

Konya'nın susuz bırakıldığını iddia eden Milletvekili Yokuş, yer altında çekilen suların göçe sebep olduğunu bildirdi. Yokuş, "Çiftçilerimiz her yıl 3 milyar metreküp yer altından su çekmek zorunda kalıyor. Bunun neticesinde göçükler oluşuyor. Bu göçükler Karapınar'a 5 kilometre kadar ilerlemiş durumda ve ne yazık ki göçükler artarak devam ediyor. Ne zaman tedbirler alınacak? Karapınar'ın merkezinde göçük olunca ve binlerce insanımız ölünce mi?" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca: Tünelin ucu göründü
Bakan Koca: Tünelin ucu göründü
Beyşehir'de kent estetiğini bozan binalara yıkım kararı
Beyşehir'de kent estetiğini bozan binalara yıkım kararı