Milletvekili Yokuş’tan hükümete "insafsız" tepkisi

Milletvekili Yokuş'tan hükümete "insafsız" tepkisi

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, elektriğe yapılan son zamla birlikte hükümetin yaptığı zamları insafsızlık olarak değerlendirdi. Yokuş, "Hükümet bütçe açıklarını zamlarla halka yüklüyor" dedi

02 Ekim 2019 - 10:41

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, EPDK'nın elektrik fiyatlarına yönelik gerçekleştirdiği toplantıdan yüzde 14.9 zam kararını eleştirdi.

13 ay içerisinde Elektrik ve doğal gaz fiyatlarına gelen toplam zammın yüzde 57'ye ulaştığını belirten Yokuş, memur, işçi, asgari ücretli, çiftçi, esnaf ve serbest meslek sahibi milyonlarca vatandaşın gelirinin ne kadar arttığını sordu. Yokuş, "Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yüzde 57 zam. Bir iktidar bu kadar mı insafsız olur?" dedi.

Hükümete 'Hesap kitap bilmiyor mu?' eleştirisinde bulunan Yokuş, şunları söyledi:

"Memura, emekliye, işçiye yapılan artışlar ile bir karşılaştırma yapıldığında görülecektir ki, hükümet o kadar insafsız ki, bir verip beş alıyor. Bu gün Türkiye'de devletten ücret alan işçi, memur ve emeklilerin sayısı toplam 21 milyon civarındadır. Çalışma hayatında kayıtlı çalışan toplam nüfusumuz ise yaklaşık 28 milyondur. En büyük işveren devlettir. Hükümetin, işçi, memur ve emeklilere bir yılda yaptığı artış ise tek haneli rakamları geçmemektedir."

Artan vergiler ve enflasyonun halkın belini büktüğünü vurgulayan Yokuş, hükümetin kontrolündeki çay, sigara, benzin, mazot, doğal gaz, elektirk ve su gibi temel ürünlere yapılan zamların aksine memur, işçi ve asgari ücretlinin geçim sıkıntısının sürdüğünü zam oranlarının çok düşük tutulduğunu kaydetti.

Yokuş, "İşsizlik artıyor. İş yerleri kapanıyor. İflaslar katlanarak artıyor, icra mahkemeleri dolup taşıyor. Dar ve sabit gelirliler, emekliler inim inim inliyor. Sarayda israf almış başını gidiyor. Bütçe açıkları dikiş tutmuyor. Faturası ise zam ve vergi olarak milletimize kesiliyor. Saray ve hükümet milletin feryadını duymuyor" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Basın Vakfı, yeni yönetimini belirledi
Basın Vakfı, yeni yönetimini belirledi
Sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı
Sahte muhabirin foyası gazeteciler gelince ortaya çıktı