Milletvekili Yokuş’tan düzenleme tepkisi

Milletvekili Yokuş'tan düzenleme tepkisi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis’e gelmesi planlanan yeni yasa tasarısı ile bakanlara, milletvekillerine ve ailelerine yönelik ayrıcalıkları eleştirdi.

03 Aralık 2019 - 13:10

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, eski bakanların, milletvekillerinin ve ailelerinin de faydalanması için getirilecek düzenlemeye ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda söz aldı.

Yokuş, 2018 yılı bütçesini hazırlayan dönemin Maliye Bakanının "Bu bütçe kamuda tasarruf bütçesi olacak" sözünü, ardından da "Ancak, saray harcamaları ile TBMM harcamaları hariç" ifadesini hatırlatarak, "Bin 100 odalı saray, 300'ü aşkın araç, 13 tane uçağı olan Cumhurbaşkanımız ise 'itibardan tasarruf olmaz' demişti. Ben de diyorum ki; itibar, şaşa, debdebeyle ve israfla itibar olmaz. İtibar; sevgiyle, adaletle, hakkı ve hukuku gözetmekle olur, daha ötesi hakkı tutup kaldırmakla olur” dedi.

"TBMM'nin ve Meclis'in itibarı elbette artmalı" diyen Yokuş, hiçbir ayrıcalıklı düzenlemenin Meclis'ten geçmemesi gerektiğini söyledi. Yazılı ve görsel basında hergün Meclis'in görüştüğü torba yasa teklifiyle ilgili çıkan "Eski, yeni milletvekillerine kıyak", "Bakanların eş ve çocuklarına ayrıcalık", "Yüksek yargı organları başkanlarına kıyak" başlıklı haberleri üzülerek okuduklarını dile getiren Yokuş, "Milletin Meclisi birilerine kıyak düzenlemeler yapılsın diye kurulmadı. Türk milletini incitecek, 'kıyak' kelimesini ifade edecek hiçbir düzenleme Meclis’ten çıkmamalı. Vekil de olsa, bakan da olsa çıkarılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Eski ve yeni milletvekillerine, bakanlara, eş ve çocuklarına yapılacak ayrıcalıklara bir an önce son verilmesi gerektiğine işaret eden Yokuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin itibarının ancak bu şekilde sağlanacağını ifade etti. Yokuş, ayrıcalıklara devam edilirse, itibarın buradan kaybolacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu araçları koronavirüs için çalışacak
Kamu araçları koronavirüs için çalışacak
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı