Milletvekili Yokuş’tan ayçiçeği taban fiyat önerisi

Milletvekili Yokuş'tan ayçiçeği taban fiyat önerisi

Ayçiçeği alım fiyatlarındaki belirsizliğe ilişkin iktidara çağrıda bulunan Milletvekili Yokuş, “Girdilerin geçen yıla göre yüzde 50 arttığı, kuraklığın etkisini gösterdiği bir dönemde ayçiçeği kilogram fiyatının 7 lira olması lazım" dedi

30 Ağustos 2021 - 13:40

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yüzde 30’unun karşılandığı Konya’da ayçiçeği hasadı başlamasına rağmen taban fiyat açıklanmadı. Geçen yıla göre maliyetleri yüzde 50 civarında artan üreticiler, ayçiçeği alım fiyatlarının açıklanmamasından dolayı endişeli. Çiftçilerin ve çiftçi kuruluşlarının ayçiçeği alım fiyatlarına ilişkin taleplerini dile getiren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş iktidara çağrıda bulundu.

“İKTİDARIN TEDBİR ALMASI GEREKİYOR”

Ayçiçeği alım fiyatının kilogram başına 7 lira olması gerektiğini söyleyen Yokuş şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere ayçiçeği borsası açıldı. Ülkenin birçok yerinde ayçiçeği fiyatı 4 lira 75 kuruş ile 5 lira 150 kuruş arasında değişiyor. 2020 yılında yağlık ayçiçeği fiyatları borsada 4 lira 70 kuruş olarak kapanmıştı. Bu bir yıllık süreçte gübreye yüzde 125, mazota yüzde 35, tohuma yüzde 40, enerjiye yüzde 35 zam yapıldı. Bu girdilerin ortalama artışı yüzde 50’lileri buluyor. Ayçiçeği üreticileri dört gözle, ayçiçeği destek primlerinin 2’ye katlanmasını ve ayçiçeği ithalatının hasat döneminde durdurulmasını hükümetten talep ediyorlar. Aksi halde borsa fiyatları bu şekilde devam ederse ayçiçeği üreticileri zarardadır. Çünkü girdilerin geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 arttığı ve kuraklığın etkisini gösterdiği bir dönemde ayçiçeği kilogram fiyatının 7 lira olması lazım. Borsada ayçiçeğinin bu fiyatı bulana kadar iktidarın tedbir alması gerekiyor”

“İKTİDARIN ÇAĞRIMIZA KULAK VERECEĞİNİ UMUYORUZ”

“Özellikle Trakya başta olmak üzere, Konya ve İç Anadolu’nun birçok bölgesinde çiftçilerimiz cazip bir fiyat bekliyorlar” diyen Yokuş, “Türkiye’nin dört bir yanında da Ziraat odalarımızın ayçiçeği fiyatı konusunda çağrıları var. Onlarda bu dönemde kayıpların telafisini bekliyorlar. Umarım siyasi iktidar çiftçimizi ve özellikle ayçiçeği üreticilerimiz mahcup etmez. İktidarın bu çağrımıza kulak vereceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları anlatıldı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları...