Milletvekili Yokuş, ormanların neden korunmadığını sordu

Milletvekili Yokuş, ormanların neden korunmadığını sordu

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde ormanların neden korunmadığını sordu

17 Aralık 2019 - 12:20

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de görüşülen 2020 yılı Tarım ve Orman Bakanlığının bütçe görüşmeleri hakkında söz aldı. Yokuş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Genel Kurulda ormanların neden korunmadığını ve neden seyir kuleleri yapılmadığını sordu.

Avrupa'nın en büyük özel yangın söndürme filosuna sahip olduğu bilinen Türk Hava Kurumu yerine, yangın söndürmek için neden özel şirketler kullanıldığını ifade eden Yokuş, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Bakanım, kesimlerde on yıllık kesim planları uyguluyorsunuz, planlar için yüz binlerce lira para harcıyorsunuz ama bu planlara uymuyorsunuz, neden? Bu Mecliste cevap verin. Yine size soruyorum, '3 kapalı orman' alanlarında tarıma ya da inşaata açtığınız alanlar var mı? Bu haberler her yerde yayınlanıyor, bunlar doğru mu? Orman Genel Müdürlüğü, hatta Bakanlık merkezinizi yönetenler sarı, yandaş bir sendikayla -TOÇ BİR-SEN denilen- el ele, paralel paralel yönetim mi yapıyor? Yoksa gerçekten doğru bir yönetim mi yapıyorsunuz?

KARAPINAR KURUYOR, AĞAÇLARIMIZ KURUYOR

2004 yılında Karapınar’a yapılan Ormanımız kuruyor. Karapınar’da yaklaşık 800 bin ağaç kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.. Karapınar'ın özelliği ne? Çölleşen bir yöremiz bizim. Ağaç dikmemiz lazım, diktiğimiz ağacı korumamız lazım ama kurutuyoruz. Ama iktidarımız, ne güzel nefes diyerek 11 milyon ağaç dikiyor. Sayın Bakanım; Allah aşkına, diktiğiniz ormanları kurutuyorsunuz! 'Yeniden orman dikiyoruz', '11 milyon fidan', 'Rekor kırıyoruz!' diyerek şov yapıyorsunuz. Yapmayın bu şovları! Sayın Bakanım, kurutmayın bu ormanları, sahip çıkın Konya'ya, sahip çıkın Türkiye'ye! Sahip çıkın!"

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Başardık"
Konyaspor 3 puana uzatmalarda penaltıyla kavuştu
Konyaspor 3 puana uzatmalarda penaltıyla kavuştu