Milletvekili Yokuş: İktidar çiftçiyi görmezden geliyor

Milletvekili Yokuş: İktidar çiftçiyi görmezden geliyor

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir illerini içine alan KOP Bölgesi’nin su kaynakları olmaması ve çiftçiye yeterince destek verilmemesi sebebiyle göç verdiğini belirtti

26 Ocak 2021 - 13:57

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş yaklaşık 6 milyon nüfusun yaşadığı KOP Bölgesinin her geçen yıl göç verdiğini belirtti.

Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir illerini içine alan KOP Bölgesi’nin göç verme sebeplerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yokuş, şunları söyledi:

“Yaklaşık 6 milyon insanımızın yaşadığı KOP Bölgemiz AK Parti iktidarları döneminde yaklaşık 600 bin göç verdi. Eğer stratejik düşünürsek uzun vadeli düşünürsek Türkiye nüfusunu belli yerlerde öbekleştirmek yerine dağınık tutmalıyız. İç Anadolu Bölgesi boşalırsa ne olacak? Doğu Anadolu göç veriyor. Belli kıyı kentlerinde nüfus yoğunlaşacak. O şehirler yarın yaşanmaz hale gelecek. Kanal İstanbul yapıldığında nüfus 25 milyona çıkacak. 25 milyonun yaşadığı bir İstanbul’da neden zevk alacaksınız? Oradaki bir felaket Türkiye’nin bitişi. Su getireceğiz, tarımdaki nüfusu daha fazla destek vererek bulunduğu bölgede tutacağız”

“ÇİFTÇİYE VERİLEN DESTEK YETERSİZ”

Çiftçiye verilen desteklerin yetersiz olduğunu dile getiren Yokuş açıklamalarını söyle sürdürdü:

“2019 yılı gayri safi yurtiçi hasılamız 4 trilyon 200 milyar lira. Yüzde biri 42 milyar lira ediyor. 2020 yılında çiftçiye verilen hibe sadece 22 milyar lira. 2020 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın 4 trilyon 850 milyar lira bekleniyor. 5 trilyon deseniz 2021’e ayırmanız gereken 50 milyar olur ama şu anda 2021 için ayrılan pay aynı kaldı. 22 milyar TL. Enflasyon kadar bile büyütmediler. Kanun var ama uygulama yok. 2006 yılında beri hiçbir dönem bu ödeme yüzde 50’nin üstüne çıkmamış. 2002 yılında çiftçilerin borcu tarımsal üretimin yüzde 5’i oranındayken bu oran 2019’da yüzde 40’a çıktı. İktidar tarımsal üretimin değeriyle övünürken çiftçinin borcunun arttığını da görmezden geliyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi açıldı
Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi açıldı
Tarihi eser kaçakçısına suç üstü
Tarihi eser kaçakçısına suç üstü