Milletvekili Karaduman, hükümete buğdayın akıbetini sordu

Milletvekili Karaduman, hükümete buğdayın akıbetini sordu

Milletvekili Karaduman, TBMM'ye verdiği önergede, hükümetin tarım politikası ve buğday ithalatını sordu

11 Ağustos 2020 - 16:09

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na buğday ithalatı ve devletin gıda politikasını sordu.

Pandemi sürecinde önemi daha iyi anlaşılan buğday üretimi ve ithalatının son durumu hakkında açıklama isteyen Karaduman, pazarı konumunda olduğumuz Rusya'nın korona sürecinde ihracatını ilk durdurduğu ve üretimi için yatırıma başladığı ürünün buğday olduğunu hatırlatarak, şunları sordu:

"Buğdayın gen merkezinin Anadolu olmasına rağmen ülkemiz, uzun yıllardan beri çok ciddi rakamlarda buğday ithalatı yapmaktadır. Ülkemizin buğday ithalatında son zamanlarda en çok arttığı ülke ise Yunanistan’dır. Toplam tarım arazisi 2,3 milyon hektar olan Yunanistan, 23 milyon hektar tarım arazisi olan Türkiye'ye buğday ihracatını 2015'ten beri her yıl artırmaktadır. Hükümet ve bakanlık yetkilileri tarafından da kamuoyuna 'yetiştirdiğimiz buğdayın bize yettiğini ancak makarna ve un ihraç etmek için buğday ithal edildiği' söylenmektedir. Üstelik ülkemizde bir karış toprağın bile boş kalmadığını ve çiftçimizin buğday yerine farklı ürünler ekmeyi tercih ettiğini ifade edilmektedir.

Aynı zamanda buğdayı üretebileceğimiz alanların belli olduğu ve şayet buğday üretirsek diğer ürünleri ithal etmek zorunda kalacağımız söylenmektedir. Ancak Türkiye'de 4 milyon hektar tarım arazisi değerlendirilmemekle beraber ithal ettiğimiz ürünleri iç tüketimde de kullanmaktayız. Bu bağlamda;

Buğday ekilen arazi alanları niçin gerilemektedir? Gelir getirmediği için alternatif ürünlere yönelen çiftçinin buğdaydan kazanması için bir politikanız var mıdır? Varsa açıklar mısınız?

Türkiye'de boş olan tarım arazisini verimli kullanmak için bir politikanız var mıdır? Aynı zamanda tarım yapılan mevcut arazilerde verimliliği artırmak için hangi çalışmaları yapmaktasınız?

Buğday üretimini artırıcı ve ithalatı kısıcı politikayı tercih etmemenizin nedenleri nelerdir?

Yaşadığımız salgın süreci gibi olağanüstü durumlar için gıda tedariki hususunda bir politikanız var mıdır?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ağır hasta sayısı 1.456’ya ulaştı
Ağır hasta sayısı 1.456’ya ulaştı
Baroya yeniden aday olan Aladağ yönetimini açıkladı
Baroya yeniden aday olan Aladağ yönetimini açıkladı