Milletvekili Kara, evsizler için daimi barınma evleri istedi

Milletvekili Kara, evsizler için daimi barınma evleri istedi

Milletvekili Kara, evsizlere ev yapılması istemiyle verdiği teklifte büyükşehir sınırları içinde yaşayan bakıma muhtaç evsizlerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için daimi barınma merkezleri kurulmasını önerdi

04 Ağustos 2020 - 16:14

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, TBMM’ye Kanun Teklifi vererek, evsiz vatandaşlar için her ilde en az bir adet olmak üzere daimi barınma yerleri kurulmasını istedi.

Teklif gerekçesinde evsizlerin zor koşullarda ve sağlıksız ortamlarda hayatlarını sürdürmeye çalıştıklarını ifade eden Milletvekili Kara, "Evsizlik günümüzde yeniden güncelleşen bir sorun olarak ülkelerin gündeminde yer almaya başlamıştır. Sanayileşmeyle birlikte birçok ülkenin sorunu olan evsizlik pek çok gelişmiş ülke dahil, her kıtada, her bölgede gittikçe korkulan bir sorun haline gelmektedir. Evsizlik, başta sağlık problemleri olmak üzere birçok olumsuz sonuca neden olmaktadır. Evsiz erkek, kadın ve çocuklar, evi olanlara göre daha fazla sağlık problemleri yaşamakta ve sağlık bakımı almada birçok engelle karşılaşmaktadırlar. Uzun bir süre sığınacak bir yeri olmayan veya sınırlı olanaklara sahip yerlerde örneğin; köprü altları, kapı eşikleri, arabalar, terkedilmiş binalar, garlar, otobüs durakları gibi alanlarda yaşayan ya da kamusal yardım olanaklarından yararlanma ihtiyacı olduğu halde uzun süre yararlanamayan evsizler toplum içerisinde oldukça zor koşullarda hayatlarına devam etmektedir” dedi.

Evsizlerin devletin vatandaşlara sağlaması gereken asgari yaşam şartlarını elde edemeyen bireyler olarak devletin sorumluluk alanı içerisine girdiğine dikkat çeken Kara, 18 yaşın altında olan kimsesizlerin Çocuk Esirgeme Kurumu himayesinde, 65 yaşın üzerindeki kimsesizlerin ise huzurevlerinde hayatlarını idame ettirdiğini belirterek, 18-65 yaş arası bireylerin böyle bir imkanı bulunmadığını kaydetti. Kara, mevcut belediye ve valilik uygulamalarında özellikle kış aylarında konaklama, kişisel ihtiyaçların karşılanması gibi hizmetlerin 15 gün süreyle verildiğini, ancak bu yaş aralığındaki evsizler için hayatlarını yeniden kurabilene kadar daimi barınma hizmeti alabilecekleri ve sosyal hayata kazandırılmaları için meslek becerilerini geliştirebilecekleri merkezlerinin kurulması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Kadınlar KOMEK'te üretime katkı sağlıyor
Kadınlar KOMEK'te üretime katkı sağlıyor