Milletvekili Kara’dan "Türk atı" önergesi

Milletvekili Kara'dan "Türk atı" önergesi

MHP Konya Milletvekili Kara, Sivas kangalı, Van kedisi, Ankara keçisi gibi Türk atının da genlerinin korunması için çalışmak yapılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge verdi

07 Ağustos 2020 - 13:53

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile birlikte Türk Milleti’ne ait at cinslerinin genlerinin korunması ve nesillerinin devam etmesi için çalışmaların yapılması için TBMM’ye Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Türk kültüründe ve yaşam biçiminde atın rolüne değinilen teklifte, "At, insanların hem taşıma, hem yiyecek hem de arkadaş ihtiyacını karşılar. Türk kültüründe ve yaşayışında atın üstlendiği vazife diğer hayvanlara göre oldukça zor ve ehemmiyetlidir. Zira at, Türk’ün hem kolu kanadı, hem giyeceği, hem yiyeceği hepsinden önemlisi en yakın sırdaşı ve dostudur. Bundan dolayı Türk kültür ve edebiyatında at sıklıkla yer almaktadır. Türk kültüründe atların menşei ile ilgili efsaneleri vardır. Yakut destanında kahramanların atları, at sürüsü ilahesi tarafından güneş memleketinden gönderilir. Buryatlar, kahramanın atının gökten indiğine veya ilahlarının tayin ve takdiri ile dünyaya geldiğine inanırlar. Efsaneye göre Türk, gökyüzünden yer yüzüne atlı olarak inmiştir” ifadelerine yer verildi.

Türk atlarının genlerinin korunması gerektiği vurgulanan teklifte şu ifadeler yer aldı:

"İnsan hayatında bu kadar önemli bir mevki işgal eden ve değerli bir varlık olan at, kıymetli bir hediye mahiyetinde sunulmaktadır. Atın armağan olarak verilmesi, millet hayatının yapıcı, birleştirici ve perçinleyici gücünü temsil etmektedir. Tarihimizde pek çok devlet adamı birbirlerine at hediye etmişler ve dostluklarını pekiştirmişlerdir. Türk dünyası atları dünyanın en kıymetli atları statüsünde yer almaktadır. Örneğin; Türkmenistan’da yaygın olan Ahal Teke türü üç bin yıl önce insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş at türü olarak bilinir. Hatta Ahal Teke Stalin tarafından nesli soykırıma uğratılan tek at cinsi olmuştur. Bunların yanı sıra Anadolu topraklarında var olan birçok Türk atları bulunmaktadır. Anadolu atı, Ayvacık midillisi, Canit atı, Hınıs atı, Karacabey, Karakaçan, Rahvan, Malakan gibi çok değerli türlerdir. Türk Milleti için at o kadar değerlidir ki Türk atlarının genlerinin korunması için Türkmenistan’da At Bakanlığı bile bulunmaktadır.

Ülkemizde atçılığın geliştirilmesi ve gen kaynaklarının korunması görevi TİGEM’e verilmiştir. Ancak 17.06.2020 tarihindeki Kit Alt Komisyon toplantısında Milliyetçi Hareket Partisi adına TİGEM Genel Müdürü’ne neden sadece safkan Arap atı yetiştiriciliği yapmakta olduklarını sorduk. Türk atlarının genlerinin korunması ve geliştirilmesi üzerine çalışma yapıp yapmayacaklarını ilettik. Bu konuda şimdiye kadar çalışma yapmadıklarını programlarına alabileceklerini ilettiler.  Nasıl ki Türk Milletine has hayvanlardan Sivas Kangalı, Van Kedisi, Ankara Keçisi gibi cinslerin korunmasına yönelik çalışmalar varsa Anadolu’nun karış karış fethinde Türk Milletine yarenlik yapan Türk atlarınında genlerinin korunması, soylarının kıyamete kadar sürdürülmesi her şeyden evvel tarihe olan vicdan borcumuz olmaktadır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ağır hasta sayısı 1.456’ya ulaştı
Ağır hasta sayısı 1.456’ya ulaştı
Baroya yeniden aday olan Aladağ yönetimini açıkladı
Baroya yeniden aday olan Aladağ yönetimini açıkladı