MHP’li Kalaycı kredi borçlusuna sicil affı istedi

MHP'li Kalaycı kredi borçlusuna sicil affı istedi

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, bankaların kara listesine giren borçlular için sicil affı teklifi verdi

14 Şubat 2020 - 11:16

Sicil affının piyasada önemli bir rahatlama yaratacağını belirten Kalaycı, "Bankalardaki batık kredi oranı bir yılda yüzde 3.8'den yüzde 5.3'e çıktı. KOBİ kredilerindeki batık ise yüzde 10.14'e yükseldi" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen bankacılık ve sermaye piyasalarına yönelik yasa teklifini değerlendiren Kalaycı, şunları söyledi:

"Ekonomideki durgunluk nedeniyle bankaların geri dönmeyen kredilerinde büyük artış var. Piyasayı rahatlatmak için geçen yıl çıkarılan finansal yapılandırma düzenlemesinden ise henüz istenen sonuç alınamamıştır. Vatandaşımızı, esnafımızı, sanayicimizi, çiftçimizi rahatlatacak kararlara ihtiyaç var. Halkımız sicil affı beklentisi içinde. Vatandaşın rahatlaması için sicil affının bir an önce çıkarılması gerekiyor.”

Kredi alacaklarında önemli artış olduğunu vurgulayan Kalaycı, zamanında ödenemediği için takibe düşen kredi tutarının 2018 yılında 96.6 milyar lirayken 2019 sonunda 150.7 milyar liraya yükseldiğini söyledi.

Kalaycı, takipteki alacakların nakdi kredilere oranının yüzde 3.87'den 2019 yılında yüzde 5.36'ya yükseldiğini ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"