"Mevlid Kandiliniz mübarek olsun"

"Mevlid Kandiliniz mübarek olsun"

Mevlid Kandili, yarın bütün İslam aleminde kutlanacak. Kandil öncesinde Konya’da bulunan yöneticiler, yayınladıkları mesajlarla, Konyalıların ve bütün Müslümanların kandilini tebrik etti.

27 Ekim 2020 - 16:11

MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, mübarek Mevlid Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında; bu mübarek günlerin Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğin tesisine, İslam aleminde akan kan ve gözyaşlarının sona ermesine vesile olmasını diledi.

Altay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Rahmet Peygamberi, Efendimiz Hazreti Muhammed’in (SAS) dünyayı teşriflerinin 1449. yılını idrak ediyoruz. Salat ve selam, gelişleri ile karanlıkların aydınlığa dönüştüğü Efendimizin üzerine olsun. Ne mutlu ki, onun ümmetiyiz.

Her geçen gün O’nu daha fazla arıyor, daha fazla özlüyoruz. Adaletin ortadan kalktığı, mazlumun ezilmeye devam ettiği, kan ve gözyaşının hakim olduğu günümüz dünyasının aradığı tek reçete O’nun Sünnet-i Seniyyesidir. Dünya barışı, huzuru ve mutluluğu için Kur’an-ı Kerim’e göre nasıl yaşanacağını hayatı ile bize öğreten Yüce Nebi’yi kendimize örnek edinmemiz gerekiyor. O’nu kendimize örnek seçtiğimizde hem dünyamız hem de ahiretimiz mamur olacaktır.

Dünyayı kurtuluşa götürecek yol O’nu ve getirdiği prensipleri anlayıp günlük hayatımıza adapte etmekten geçmektedir. Batıda yükselen İslam karşıtlığının temelinde de İslam’ı tam ve doğru olarak anlamamak veya yanlış bilgilere dayanarak oluşturulan bir ruh hali vardır. Özellikle Avrupa’da son dönemde hortlayan bu hastalıklı zihniyet dünya barışını tehdit boyutuna varmıştır. Bu hastalığın ilacı da barış dini İslam’da ve Peygamber Efendimizdedir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılki Mevlid-i Nebi Haftası temasını ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ olarak belirledi. Merhametin ve şefkatin timsali Peygamber Efendimiz, dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı çocuklarımıza özel önem vermiş; yetimlerin başlarını okşamış, korunup kollanmaları gerektiğini öğütlemiştir. Bizlere düşen çocuklarımıza Peygamber Efendimizi iyi tanıtmak, onları Peygamber Efendimizin ahlakı ile ahlâklandırmak ve yetimleri her daim gözetmektir.

Bu duygularla, hemşehrilerimin, milletimizin ve tüm İslam aleminin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyorum. Bu gecenin başta pandemi olmak üzere tüm zorlukların, sıkıntıların, olumsuzlukların bitmesine, Müslümanlar arasında birlik ve beraberliğin tesis olunmasına, İslam aleminde akan kan ve gözyaşlarının sona ermesine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.”

KAVUŞ: PEYGAMBER EFENDİMİZ, MÜ’MİNLERE CANLARINDAN DAHA ÖNCE GELİR”

Rahmetin, merhametin, iyiliklerin, güzelliklerin, güzel ahlakın efendisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğumunun insanlığın ve tarihin dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş,  yayımladığı mesaj ile tüm İslam Aleminin ‘Mevlid Kandilini’ kutladı.

Başkan Kavuş, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Ümmetçe, rahmetin, merhametin, iyiliklerin, güzelliklerin, güzel ahlakın, mazlumların efendisi ve peygamberi, rehberimiz, örneğimiz, sevgilimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümünü bir kez daha kutluyor olmanın sevincini yaşıyoruz. Bu kutlu doğum tarihin seyrini değiştirmiş ve dünya zalimler için de mazlumlar için de asla bir daha eskisi gibi olmamıştır. Alemlerin Rabb’inin ‘sevgilisi’ tüm bu özellikleriyle sadece biz Müslümanların değil, yolu iyilikten geçen tüm insanlığın da sevgilisi olmuştur. Yaşadığı örnek hayat ve ortaya koyduğu müthiş şahsiyetiyle düşmanlarını bile kendine hayran bırakan Efendimiz (S.A.V)’e karşı son dönemde yeniden şiddetlenen saldırılar hep süregelmiştir belki ama tarihin hiçbir döneminde bu kadar ahlaksız bir boyuta taşınmamıştı. Ahlaksızlığı ve sapkınlığıyla övünen, kendi kutsalını ve değerlerini dahi ayaklar altına almaktan çekinmeyen batı dünyası, son deminde Efendimiz’e düşmanlık ederek ömürlerini uzatabilecekleri vehmine düşmüştür. Hz. Muhammed bugün yaşasaydı, merhameti ve insan sevgisi sebebiyle bu saldırılara gülüp geçerdi belki ama onu ve onun getirdiklerini rehber edinen, onu seven, onun ayağına ızdırap veren bir toz zerresine dahi müsaade etmeyecek İslam Dünyası olarak bu çirkin saldırılara asla izin vermeyeceğiz. Sömürgeci emperyalist ve faşist dünya, bir Müslüman için yeryüzündeki gelmiş geçmiş en kıymetli insana ve Müslümanların kutsallarına fütursuzca dil uzatmanın aslında bir ahlak meselesi olduğunu elbet bir gün anlayacak. Çünkü ayette de belirtildiği gibi ‘Peygamber Efendimiz, mü’minlere canlarından önce gelir’            

Bu güzel gece dolayısıyla Rabbimden, tüm Müslümanların birlik ve beraberliğini güçlendirerek dünyanın dört bir yanında akan kanı ve dökülen gözyaşını dindirmesini niyaz ediyorum. Bu vesile ile hemşehrilerimin, Konyalıların ve tüm İslam Aleminin gecesini tebrik ediyor bu gece edilecek duaların kabul olmasını niyaz ediyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI ANGI’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da Mevlid Kandili nedeniyle yayımladığı mesajda, “Bugünün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’i ve O’nun getirdiklerini anlamak için önemli bir fırsattır” dedi.

Angı mesajında, “Yüce Rabbimizin insanlığa, ‘dosdoğru yol üzere gönderilmiş bir elçi’ olarak gönderdiği, insanlığın rehberi Peygamber Efendimizin dünyaya teşrif ettiği Mevlid Kandili’ne bir kez daha ulaşmış olmanın huzurunu yaşıyoruz. Peygamber Efendimizin doğumu, insanlık tarihinin en önemli ve en şerefli olayıdır. O, peygamberler halkasını tamamlayan son davetçi, dini açıklayan, öğreten ve bütün ahlaki güzellikleri bizzat yaşayarak öğütleyen örnek bir şahsiyettir. O bizlere birlik ve beraberlik içerisinde dürüstlüğü, emaneti korumayı, komşuluk ve akrabalık bağlarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in mutlu ve huzurlu bir yaşamın müjdecisi olarak yeryüzüne getirdiği hak ve adalet gibi değerlere, insanlığın günümüzde çok daha fazla muhtaç olduğu bir gerçektir. Bu nedenle Mevlid Kandili O’nun getirdiklerini anlamak için önemli bir fırsattır. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve İslam âleminin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, bu müstesna gecenin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmesine ve hepimiz için tefekküre vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

BEKTAŞ: PEYGAMBERİMİZİ SÖZDE DEĞİL, ÖZDE ANLAMALIYIZ

Mevlid kandili nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, Peygamberimizin doğum günü olarak kutladığımız Mevlid kandilinin ülkemize ve İslam dünyasına barış, huzur getirmesini dileyerek, “Sevgili Peygamberimizi sözde değil, özde anlamamız gerekir” diye konuştu.

Bektaş Mevlid Kandili kutlaması mesajının devamında şunları dile getirdi:

“İnsanlığı ayakta tutan, insanı mükemmel kılan ve yücelten kuşkusuz ki inancımız ve ahlaki değerlerimizdir. Ahlaki vasıflarını kaybetmiş toplumların yükselmesi asla düşünülemez. Bu itibarla ahlak kurallarının muhafaza edilmesi, hem insani hem de dini bir görevdir. Mevlid kandili dolayısıyla bir kez daha hatırlayalım ki; zulüm, baskı, şiddet, nefret, ayrımcılık, haksızlık, yolsuzluk, rüşvet, yalan ve iftira gibi ahlak dışılıklardan taban tabana zıt olan, aksine barış, dostluk, kardeşlik, eşitlik, hakça paylaşım, doğruluk, dürüstlük gibi üstün ahlakı temsil eden Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammedi (S.A.V) sözde değil, özde anlama zarureti vardır. Onun üstün olan ahlakı anlayışını örnek alarak, yaşamalıyız. Bu duygu ile Konyalı hemşerilerimizin ve İslam dünyasının mübarek mevlid kandilini en içten duygularımla kutlarken, sevgi ve saygılarımı sunarak sağlık ve esenlikler dilerim.”

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI EKİCİ’DEN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, "Hz. Peygamberimizin insanlığa sunduğu değerleri anlayarak huzur dolu bir Mevlid Kandili geçirmeyi diliyorum" dedi.

Ekici, Mevlid Kandili dolayısı ile yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed´in doğumunu kutladığımız bu gece, rahmet elçisi Peygamberimizin insanlığa olan merhametini, adaletini, sabrını, cömertliğini çok daha iyi idrak edebildiğimiz bir gece. Bu gece insanlığın önündeki iyilik, dostluk ve bereket kapılarını aralayan bir gece. Bizler için bir şükran vesilesi olan Mevlid Kandili´nde Hz. Peygamberimizin insanlığa sunduğu değerleri anlayarak dargınlıklardan, küskünlüklerden uzak, huzur dolu bir Mevlid Kandili geçirmeyi diliyorum. Manevi feyziyle gönüllerimizi aydınlatan Mevlid Kandili´nde tüm İslam Aleminin kandilini tebrik ediyor, birlik ve beraberliğimize, barış ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Allah´tan niyaz ediyorum."

KARACA, MEVLİD KANDİLİNİ KUTLADI

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Mevlid Kandili nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayarak, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (SAV) doğum günü olarak kutladığımız Mevlid Kandili’nin akrabalık ve kardeşlik duygularımızın güçlendiği en değerli manevi gecelerden birisi olduğunu söyledi.

Karaca, Mevlid Kandili kutlama mesajında şunları iade etti: "Bu gecede inanıyorum ki, yaşantısı ve davranışlarıyla tüm insanlığa yol gösterici olan Peygamberimizin güzel ahlakını kendi hayatlarımızda örnek alma gayreti içerisinde olacağız. Hayatımızda, çevremizde yaşadığımız olumsuzluklardan kurtulmak, huzura kavuşmak için ihtiyaç duyulan sevgi, anlayış ve hoşgörü ortamının kurulabilmesi için son derece uygun fırsatlar olarak görülmesi gereken bu manevi gün ve gecelerde yaşlılarımızın, hastalarımızın, uzaktaki eş, dost ve akrabalarımızın gönüllerine hoş bir seda bırakabilmenin gayreti içerisinde olmalıyız. Bu gecede varoluş sebebimiz olan Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) doğum gününü en güzel şekilde idrak etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı gecenin ülkemizin, şehrimizin ve İslam dünyasının birlik ve bütünlüğüne katkı sağlamasını dileyerek, Mevlid Kandilinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı