Mevlid Kandilimiz mübarek olsun

Mevlid Kandilimiz mübarek olsun

Mevlid Kandili, Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğum günü olarak Hicri Rebiülevvel ayının 12. gecesinde idrak ediliyor. İslam aleminde bu yıl 17 Ekim 2021 Pazar günü kutlanacak Mevlid Kandili nedeniyle Konya protokolü kutlama mesajı yayınladı

16 Ekim 2021 - 19:14 - Güncelleme: 17 Ekim 2021 - 17:22

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, mübarek Mevlid Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Altay, mesajında, Sevgili Peygamberimizin tüm yaratılana karşı gösterdiği ‘vefa’ duygusunun her bir Müslümana örnek olması gerektiğini söylerken, tüm İslam aleminin bu mübarek gecesinin hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını diledi.

Altay, şu ifadelere yer verdi:

“İki cihan güneşi Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olarak andığımız bu mübarek güne kavuşmanın sevinci içerisindeyiz.

Ümmeti olmakla müşerref olduğumuz Peygamber Efendimiz, iyilikte, güzellikte, hoşgörüde yeni bir çağ başlatmış ve tüm inananları İslam’ın ışığında toplamıştır. Biz Müslümanlar ise gönüllerimizi onun yolunda birleştirip, ömrümüzü onun ümmeti olabilmeye layık kullar olarak geçirmenin çabasında olmalıyız.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılki Mevlid-i Nebi Haftası temasını ‘Peygamberimiz ve Vefa Toplumu’ olarak belirlemiştir. Peygamberimiz anne-babasına, yakın çevresine ve ashabına, kısaca tüm yaratılana karşı göstermiş olduğu vefa ile hepimize örnek teşkil etmektedir. Bizler de bu tema vesilesi ile dünyamızı ve ahiretimizi huzura kavuşturacak vefa konusunda daha bilinçli olmalı, tüm yaratılanı yaratandan ötürü severek vefamızı her daim göstermeliyiz.

Bu vesileyle tüm Konyalı hemşehrilerimin, ülkemizin ve İslam dünyasının Mevlid Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası’nı tebrik ediyorum. Bu mukaddes haftanın başta İslam âlemi olmak üzere tüm dünyada barışı, huzuru tesis etmesini, gözyaşlarını dindirmesini ve gönülleri İslam yolunda birleştirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

BAŞKAN HASAN KILCA’DAN MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI MESAJI

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca,  Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kılca mesajında, “Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın doğumunun ve içinde bulunduğumuz Mevlid-i Nebi Haftası’nın İslam coğrafyası başta olmak üzere tüm dünyaya sağlık, huzur ve hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Kılca, mesajında, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid-i Nebi Haftası’na yeniden erişmenin sevinci ve şükrü içerisindeyiz. Bugün, tüm insanlık Peygamberimizin (S.A.V) rehberliğine her zamankinden daha çok muhtaçtır. İslam’ın peygamberi Hz. Muhammed; insanlık âleminin en muazzam, en güzel ve en kıymetli rehberidir.  Dolayısıyla O’nda insanlığın tümünü kapsayan en güzel örnekler vardır. Asırlar geçse de O’nun öğretileri asırlar sonrasına dokunan çok kıymetli değerler taşımaktadır.

Bu anlamlı haftayı  ‘Peygamberimiz ve Vefa Toplumu’ temasıyla ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ olarak icra edeceğiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in aziz ve yüce hatırası adına düzenlenen Mevlid-i Nebi Haftası’nın bütün insanlığın kardeşlik, birlik, beraberlik, rahmet, merhamet, hoşgörü, barış, karşılıklı sevgi getirmesini temenni ediyor ve Mevlid-i Nebi Haftamızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN KAVUŞ’TAN MEVLİDİ NEBİ MESAJI

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in dünyaya gelişinin yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.

Kavuş, Mevlid Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Alemlerin Efendisi Hazreti Muhammed (sav)’in dünyaya teşrif edişinin yıldönümü olan Mevlidi Nebi’yi idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün insanlığın yaşadığı sorunları göz önüne getirdiğimizde, Peygamberimizin ortaya koyduğu ve örnek olarak yaşadığı, hak ve adalet gibi kavramların, insanlık için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Mübarek geceler, peygamberimizin insanlığa bıraktığı mirası anlamak için önemli bir fırsattır. Bu nedenle, toplumsal huzurun, barışın, birlik ve beraberliğin tesisini sağlayan böyle eşsiz fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Mevlidi Nebi’nin tüm insanlığa hayırlar getirmesini, İslam dünyasının birliğini, beraberliğini, dayanışmasını güçlendirmesini; tüm insanlığın gözyaşlarını dindirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Tüm hemşehrilerimizin ve vatandaşlarımızın mübarek gecesini en içten dileklerimle kutluyor, bu gecede yapacakları duaların ve ibadetlerin makbul olmasını temenni ediyorum”

ANGI'DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Mevlid Kandili dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı.

Mevlid kelimesinin ‘doğum zamanı, doğulan yer’ anlamına geldiğini belirten Angı, Mevlid Kandili’nin, iki cihan güneşi, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya gelişinin yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Angı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Hicri Rebiülevvel ayının 12. gecesi olan Mevlid Kandili, rahmet elçisi Peygamber Efendimizin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir. İnsanlığın rehberi ve yol ışığımız Peygamber Efendimizin dünyaya teşrif ettiği Mevlid Kandili’ne bir kez daha erişmenin huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bütün insanlığın kurtarıcısı Sevgili Peygamberimizin doğum günü olan Mevlid Kandili’ni de diğer dini günler gibi en güzel şekilde idrak etmeli ve anlamına uygun olarak yaşamalıyız. Mevlid Kandili, Peygamber efendimizin yeryüzüne getirdiği yüce ve eşsiz değerleri anlamamız için önemli bir fırsattır. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve İslam âleminin Mevlid Kandili’ni tebrik ediyor, bu gecenin feyzi ve bereketi içerisinde dualarınızın kabulünü Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

EKİCİ: MEVLİD KANDİLİMİZ, İSLAM ALEMİNİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNE VESİLE OLSUN

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici Mevlid Kandili dolayısı ile yayımladığı mesajında “Mevlid Kandilimiz, İslam Âleminin Birlik ve Beraberliğine Vesile Olsun”

Hasan Ekici mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) doğumunu kutladığımız bu gece, rahmet elçisi Peygamberimizin insanlığa olan merhametini, adaletini, sabrını, cömertliğini çok daha iyi idrak edebildiğimiz bir gece. Bu gece insanlığın önündeki iyilik, dostluk ve bereket kapılarını aralayan bir gece. Bizler için bir şükran vesilesi olan Mevlid Kandili´nde Hz. Peygamberimizin insanlığa sunduğu değerleri anlayarak dargınlıklardan, küskünlüklerden uzak, huzur dolu bir Mevlid Kandili geçirmeyi diliyorum. Manevi feyziyle gönüllerimizi aydınlatan Peygamber Efendimizin Dünya’ya teşrif ettiği bu gecede, tüm İslam âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyor, birlik ve beraberliğimize, barış ve huzura vesile olmasını Cenab-ı Allah´tan niyaz ediyorum."

KARACA: PEYGAMBERİMİZİN AHLÂKİ ANLAYIŞINI ÖRNEK ALMALIYIZ

 

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca Mevlit Kandili nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, “Peygamberimiz Hz. Muhammedin(SAV)doğum günü olan Mevlit Kandilinde, onun güzel ahlâki anlayışını örnek alıp yaşatmalıyız”dedi. 

 

Dr. Karaca mesajında şunları dile getirdi: “ Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in(SAV) doğum günü olarak kutladığımız Mevlit Kandili akrabalık ve kardeşlik duygularımızın güçlendiği en değerli manevi gecelerden birisidir.

Bu gecede inanıyorum yaşantısı ve davranışlarıyla tüm insanlığa yol gösterici olan Peygamberimizin güzel ahlakını kendi hayatlarımızda örnek alma gayreti içerisinde olacağız. Hayatımızda, çevremizde yaşadığımız olumsuzluklardan kurtulmak, huzura kavuşmak için ihtiyaç duyulan sevgi, anlayış ve hoşgörü ortamının kurulabilmesi için son derece uygun fırsatlar olarak görülmesi gereken bu manevi gün ve gecelerde yaşlılarımızın, hastalarımızın, uzaktaki eş, dost ve akrabalarımızın gönüllerine hoş bir seda bırakabilmenin gayreti içerisinde olmalıyız. Bu gecede varoluş sebebimiz olan Peygamberimiz Hz. Muhammed’in(SAV) doğum gününü en güzel şekilde idrak etmeliyiz. Onun örnek olan ahlaki anlayışını yaşatarak, gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin bir görevi olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı gecenin ülkemizin, şehrimizin ve İslam Dünyasının birlik ve bütünlüğüne katkı sağlamasını dileyerek, Mevlit Kandilinin hayırlara vesile olmasını diliyorum”

BARANOK’TAN  MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI MESAJI

Konya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veli Baranok, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Baranok, mesajında, “Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) dünyayı şereflendirdiği geceyi idrak etmenin manevi hazzını yaşıyoruz. Mevlid-i Nebi, Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV), insanlığın yaşadığı en karanlık dönemde doğumuyla dünyayı şereflendirerek, yeni ve mutlu çağın doğmasına vesile olduğu gündür. Peygamberimizin gelişiyle birlikte, insanlık üzerine çöken kara bulutlar dağılmış, cehalet, haksızlık ve zulüm sona ermiştir. O’nun örnek hayatı, her Müslüman için, alınması gereken derslerle doludur. Bir Müslüman olarak Peygamberimizin bütün güzel ahlâklarını örnek alarak kendimizi O’nun güzel ahlâkıyla donatmalıyız, Mevlit Kandilinin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Megasaray 3 yıl daha resmi turizm partneri
Megasaray 3 yıl daha resmi turizm partneri