Mevlana Müzesi sema töreni ile ziyarete açıldı

Mevlana Müzesi sema töreni ile ziyarete açıldı

Yaklaşık iki buçuk aydır ziyarete kapalı olan Mevlana Müzesi, avluda düzenlenen sema töreni ile yeniden ziyarete açıldı

01 Haziran 2020 - 15:33

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 18 Mart’ta ziyarete kapatılan Mevlana Müzesi, bugün düzenlenen sema töreniyle yeniden ziyarete açıldı. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, törende yaptığı konuşmada, Mevlana Müzesi'nin Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olduğunu belirterek, "18 Mart tarihinden itibaren Mevlana Müzesi başta olmak üzere Konya'daki bütün müzeler salgın nedeniyle ziyarete kapatılmıştı. Bugün sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bütün müzelerimiz ziyarete açılmaktadır. Müzelerin güvenli olarak ziyaret edilebilmesi için ziyaret alanlarının yeniden belirlenmesi, acil durum planları gibi bir dizi düzenleme ve tedbir kararı aldık. Müzeyi saatte en fazla 200 kişi ziyaret edebilecek. Ziyaretçilerimizin sosyal mesafe kurallarına azami derecede riayet etmelerini bekliyoruz" dedi.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve ilçe belediye başkanları katıldığı programda daha sonra avluda sema gösterisi yapıldı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu açıkladı