Mevlana Müzesi’nin 65 yıllık halıları yenilendi

Mevlana Müzesi'nin 65 yıllık halıları yenilendi

Türkiye’de en çok ziyaret edilen Mevlana Müzesi'nin halıları, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından özel dokuma 600 metrekarelik halı ile değiştirildi

11 Aralık 2019 - 13:35 - Güncelleme: 11 Aralık 2019 - 13:48

2019 yılı başından bugüne kadar yerli ve yabancı yaklaşık 3 Milyon 500 Bin kişinin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi'nin halıları, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından değiştirildi.

Müzede; Tilavet Odası, Huzur-u Pir, Semahane ve Mescit olmak üzere, toplam 600 metrekarelik bölümün halısı değiştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen ödenekle dokunan halıların tasarımı için iç mimarlar uzun bir süre desen çalışması yaptı. Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin kullanıldığı halılarda, desenler türbede ve armağansın ile mescidin kubbesinde yer alan kakem işi motiflerden esinlenerek tasarlanan halıların dokunmasında, krem renkli zemin üzerine on renk yün iplik kullanıldı.

1954 yılında semahane için dokutturulan halılar günümüze kadar kullanılmakta iken, diğer bölümlerdeki halılar ise zaman zaman yenileri ile değiştirilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüsten bugün 1.427 yeni hasta kaydedildi
Koronavirüsten bugün 1.427 yeni hasta kaydedildi
Büyükşehir, ilçelere otobüs şoförü alacak
Büyükşehir, ilçelere otobüs şoförü alacak