Meram Belediyesi’nden tarıma bir destek daha

Meram Belediyesi'nden tarıma bir destek daha

Meram Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Hatunsaray Mahallesi’nde Tohum Eleme Tesisi yapıyor. Tesis, 11 mahallede çiftçilere hizmet verecek

10 Haziran 2021 - 14:31

Nüfusunun yaklaşık üçte biri çiftçilik ile uğraşan Meram’da üretime katkıda bulunmak için çiftçilere destek olmaya devam eden Meram Belediyesi, makine ve ekipman desteklerinin yanı sıra şimdi de Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Hatunsaray Mahallesi’nde Tohum Eleme Tesisi yapımına başladı. Tesis tamamlandığında 11 mahallede üretim yapan çiftçiler faydalanabilecek.

“MERAM TARIMSAL ÜRETİMDE ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP”

Meram’ın tarımsal üretimde önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “İlçemiz, son yıllarda başlatılan kamu yatırımları ile cazibe merkezine haline gelmiş olsa da tarım ve hayvancılıkta da önemli bir potansiyale sahip. Nüfusumuzun yaklaşık üçte birinin çiftçilikle, üretimle uğraştığını düşündüğümüzde Meram’ın üretime ve ekonomiye önemli katkı sağladığını görebiliriz. Bu noktada Meram Belediyesi olarak biz de üreticilerimize sahip çıkmak, ürettiklerinden daha fazla kazanmaları katkı sağlamak amacıyla tarımsal ve kırsal kalkınma destekleriyle onların her zaman yanında olmayı sürdürüyoruz. Salgın sürecinde bir kez daha gördük ki üretim tüm dünya için önemli. Ama asıl önemli olan üretimde kalite ve verimlilik. Kaliteli ve verimli üretim ile çiftçilerimiz daha fazla kazanması gerekiyor. Bunun için de geçtiğimiz yıllarda üreticilerimize sağladığımız makine ve ekipman destekleriyle onların daha fazla üretebilmesi ve daha fazla kazanabilmeleri için çalışıyoruz. Çiftçilerimize sağlanan destekler kapsamında Konya Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa başlattığımız çalışma ile Hatunsaray Mahallemizde de Tohum Eleme Tesisi inşa ediyoruz” dedi.

“TESİS SAYESİNDE KALİTELİ VE VERİMLİ TOHUM ELDE EDEBİLECEK ÇİFTÇİLERİMİZİN İŞLERİ DE KOLAYLAŞACAK”

Kısa sürede bitirilmesi hedeflenen tesisle ilgili bilgiler veren Kavuş, “Çiftçilerimizin ürettiği ürünlerde verimliği artırmak amacıyla türlü zahmetlere katlandıklarını biliyoruz. Bu gibi tesisler çiftçilerimizin işlerini biraz daha kolaylaştırıyor. Tohum eleme tesisimiz ile çiftçimiz hasat zamanı bir sonraki yılın tohumlarını burada seçebilecek ve işleri daha da kolaylaşacak. Bunun yanında Konya Büyükşehir Belediyemiz tarafından temin edilecek tohum eleme makineleri ile kaliteli tohumlar diğerlerinden ayrılarak ekim zamanına kadar muhafaza edilecek ve çiftçilerimiz verimliliği yüksek tohumları tekrar toprakla buluşturabilecekler. Bu tesisdeki makineler sayesinde sağlıklı ve ilaçlanmış hububat tohumu kullanılarak hastalıkların sebep olduğu kayıplar da ortadan kalkmış olacak. Yine bu makinaları kullanan çiftçilerimiz yabancı otların tohumlarını ayırarak zirai mücadele girdilerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlamış olacak. İlçemize bağlı Hatunsaray, Kavak, Botsa, Evliyatekke, Sadıklar, Çomaklar, Kayhüyük, Sarıkız, Yeşildere, Kayadibi, Bayat, Yeşiltekke mahallelerimizdeki üreticilerimize hizmet verecek olan tohum eleme tesisi, çiftçilerimizin kaliteli ve sağlıklı tohum elde edip, ürettikleri üründe verimliği artırmalarına katkı sağlayacak. İlçemize yapılan her çalışmada olduğu gibi tohum eleme tesisinin kurulmasında da desteklerini esirgemeyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza Uğur İbrahim Altay’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Tüm çiftçilerimiz için bereketli bir yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi açıldı
Geleneksel Türk Harp Sanatları Araştırma Atölyesi açıldı
Tarihi eser kaçakçısına suç üstü
Tarihi eser kaçakçısına suç üstü