Meram Belediyesi, kendi asfaltını üretiyor

Meram Belediyesi, kendi asfaltını üretiyor

Meram Belediyesi, asfalt şantiyesine yeni kazandırdığı iş makineleriyle birlikte asfalt ve türevi bütün işlerle ilgili dışarıya bağımlılığı son erdirdi

14 Haziran 2020 - 12:21

Salgın tehdidine rağmen asfalt çalışmalarını yoğun bir tempoyla sürdürdüklerini belirten Başkan Kavuş, “2020 hedeflerimiz doğrultusunda asfalt ve altyapı çalışmalarımız yoğun bir tempoyla devam ederken asfalt plentimize kazandırdığımız yeni iş makineleriyle de asfalt ile ilgili dışa bağımlılığımız sona erdi. Böylece hedeflerimize emin adımlarla ilerlerken belediye olarak da ciddi tasarruf sağlamış olacağız” dedi.

3 MAKİNE DE ÜRETİME BAŞLADI

Daha önce ihale edilerek işletilen saatte 240 tonluk asfalt plentini geçen yıl itibariyle belediye olarak kendi bünyelerinde işletmeye başladıklarını belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Yol altyapısında kullanılan plentmiks temel malzemesi ve sathi kaplama yapımında kullanılan emülsiyon ve mıcırı ihale ile dışarıdan alan ve yükleniciye yaptırılan tüm işleri yapılan maliyet analizleri ile kendi bünyemizde üretmeye karar verdik. İhtiyaç duyulan mekanik stabilizasyon plenti, asfalt emülsiyon plenti ve agrega yıkama makinesini asfalt şantiyemize kazandırarak üretime başladık” dedi.

KAVUŞ: ASFALT KALİTESİNİ ARTTIRDIK

Saatte 400 tonluk mekanik stabilizasyon plenti ile şu an için günlük 2 bin 500 ton pmt üretiminin  gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Kavuş, “Üretilen pmt malzemesi yol kalitesinin artırılması ve ekonomik ömrün uzatılması maksadı ile bitümlü sıcak asfalt ve sathi kaplama alt yapısında kullanılmaktadır. Sathi kaplama yapımında en önemli detay olan emülsiyon yapımının kalitesi ve kullanılan agreganın temizliği için alınan emülsiyon makinesi saatte 10 ton kapasite olup kaliteli günlük 30 ton emülsiyon üretimi yapılmakta ve sahada kendi ekiplerimizce uygulanmaktadır. Agreganın yıkanması için alınan agrega yıkama makinesi ise saatte 80 ton kapasitelidir” diye konuştu.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, asfalt şantiyesine kazandırılan 3 makineyle birlikte dışarıya bağımlılığı minimuma indiren belediyenin yol yapımına ait tüm makinelere sahip olması ile birlikte laboratuvarlarda yapılan analizlerle en sağlıklı asfalt üretimi için tüm çalışmaları yaptığını sözlerine ekledi.

“ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI YOĞUN BİR TEMPO İLE SÜRÜYOR”

Öte yandan Meram Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne ait ekipler ilçenin farklı mahallelerinde yoğun bir tempo ile sathi kaplama ve sıcak asfalt serimi çalışmalarını sürdürüyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gültekin Özbektaş
    5 gün önce
    Halkla birlikte çalışan ve her zaman halkın yanında yer alan, siyaserçiye karşı bu asil, soylu, büyük millet olan Türk halkı vefasını her zaman göstermiştir ve bundan sonra da göstermeye devam edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Vaka sayısı 1000'in altına indi
Vaka sayısı 1000'in altına indi