Meram Belediyesi Gedavet mağdurlarının parasını ödüyor

Meram Belediyesi Gedavet mağdurlarının parasını ödüyor

Tüketici Mahkemesi, daha önce Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun haklı bulduğu Gedavet konutları mağdurlarının mağduriyetinin kısmen de olsa giderilmesine karar verdi

10 Haziran 2021 - 19:22

Kozağaç'ta yapılan Gedavet Konutları mağdurlarına bir güzel haber de Tüketici Mahkemesi'nden geldi. 2019 yılı sonunda mağdurları haklı, belediyeyi de ihmalde sorumlu bulan Yargıtay'ın ardından Tüketici Mahkemesi de mağduriyetin belediye tarafından giderilmesine karar verdi. Meram Belediyesi'nin mağdurlara 100 milyon liranın üzerinde para ödemesi bekleniyor.

Konya'nın Meram İlçesi sınırlarında Kozağaç Mahallesi'nde 2009 yılında tamamlanmak üzere 2006'da yapımına başlanan Gedavet Konutları, ihalenin 2011 yılında feshedilmesi nedeniyle tamamlanamadı. Meram Belediyesi ile Boytaş Boyacıoğlu İnşaat San. Tic. A.Ş. ortak girişimi ile yapımına başlanan konutlardan ev almak isteyen ve arsa sahibi yüzlerce kişi mağdur olurken, olay yargıya yansıdı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ise doğan zararın hem şirket hem belediyenin müşterek tazmin etmesini istemişti.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun emsal nitelikli kararının beklenmesine karar veren Konya Tüketici Mahkemesi ise hukuk genel kurulu kararı sonrasında diğer üyelerin daha önce duruşmadan çektiği dosyaları için 06.07.2021 tarihine yeniden duruşma günü vermişti. Duruşmada, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun beklenen kararı da nazara alınarak üyelerin mağduriyetinin kısmen de olsa giderilmesi kararına varıldı. Böylece davayı kaybeden Meram Belediyesi'nin 100 milyon liranın üzerinde ödeme yapmak zorunda kalması bekleniyor.

Mağduriyetleri gidereceği belirtilen belediyenin bir mağdurun parasını da ödediği bildirildi.

KONYAOLAY/Özel Haber

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Erdal
  1 hafta önce
  Yaw kemal abi bugün haber 2 yil once memleket gazetesi yapmıştı. Fiiliyatta uygulanamayak karar diyorlar. Çünkü. Hak sahibi OLDUGUNU iddia edenlerin. Belgeleri eksikmiş.
 • Dost
  2 hafta önce
  Ah Refik ah Meram’a hep zarar ettirdin Umrundaydı sanki Tıkırı yerinde
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek