MEPAŞ’ın virüs, kriz umurunda değil

MEPAŞ'ın virüs, kriz umurunda değil

Elektik dağıtım şirketi MEPAŞ 10 gündür dükkanını açamayan esnaflara gönderdiği ihtarname ile alacağını istiyor..

25 Mart 2020 - 18:56 - Güncelleme: 25 Mart 2020 - 19:34

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanan Koronavirüsle mücadele kapsamında hayat durdu. 

Halk virüsten korunmak ve karnını doyurma peşine düşmüşken, devlet başta olmak üzere bir çok özel kurum ve kuruluş alacaklarını 2-3 ay gibi sürelerle ötelerken, Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Nevşehir olmak üzere 6 ilin elektik dağıtımını yapan MEPAŞ elektik parasını ödeyemeyenlere gönderdiği ihtarname ile alacağını istiyor, utanmadan bir de tehdit vari yasal haklarını kullanacağını  belirtiyor.

MEPAŞ'dan gönderilen ihtar yazısında, "24.03.2020 tarih itibariyle belirtilen aboneliğinize ilişkin 1 adet faturadan kaynaklanan gecikme zammı hariç 1118.800 TL tutarında vadesi geçmiş borcunuz bulunmaktadır.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 35'inci maddesi 1, 4 ve 6'ıncı fıkraları dikkate alınarak, söz konusu borcunuzun yazılı ve kalıcı veri saklayıcılarından en az biri ile bildirimde bulunulmasını takiben 5 iş günü içerisinde ödenmemesi halinde elektriğiniz kesilecek, sayacınız mühürlenecek, ayrıca mevcut ve güncel kullanımınızdan doğacak borçlar için endekslenen güvence bedeliniz borcunuza mahsup edilecek, kalan borçlarınız için de icra takibi başlatılarak, yasal işlemlere devam edilecektir. İcra takip giderleri ve avukat vekalet ücreti gibi diğer masrafların da tarafınıza yansıtılacağı ve abonelik sözleşmenizin iptal edileceği ihtar olunur.

UYARI: Mühürlenmiş sayacın mührünün bozulması halinde, Türk Ceza Kanunun (TCK) madde 203'e göre MÜHÜR FEKKİ suçundan, bu tesisattan herhangi bir şekilde elektrik kullanmanız halinde TCK madde 163'e göre KAÇAK ELEKTRİK KULLANMA suçundan hakkınızda Cumhuriyet Savcılığı'na SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAĞINI, bu suçlardan da hakkınızda 1 ila 3 yıl arasında HAPİS CEZASI VERİLEBİLECEĞİNİ ihtaren bildiririz" denildi.

Koronavirüs karantinası kapsamında yasal uyarı üzerine kafesini kapatan ve iş yapamadığı için elektik parası başta olmak üzere bir çok borcunu ödeyemeyen bir işletmeci, MEPAŞ’ın da alacakları konusunda vatandaşlara böyle bir ortamda anlayış göstermesi gerektiğini vurgularken, bu kurumun ölü soyuculuğu yaptığına dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elektrik, su ve doğalgazın, borcuna rağmen kesilmeyeceğini vurgulamasına rağmen borç gönderen MEPAŞ'a veryansın eden abone ise "Hani bu kriz döneminde İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle zorunlu olarak kapatılan iş yerlerinin elektrik, doğalgaz ve suları kesilmeyecekti. Devlet büyüklerimiz böyle dememiş miydi? Gelin hep beraber şimdi nasıl inanalım. Siz siz olun ödemenizi yapın. Ve İNANMAYIN. İşte ispatı" açıklamasında bulundu.

KONYAOLAY/Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca, son 24 saatin rakamlarını açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin rakamlarını açıkladı
"Sözleşmeden kurtulun, Ayasofya Camisini açın"