MAZLUMDER’den Atatürk’e secde yaptırılan gösteriye tepki

MAZLUMDER'den Atatürk'e secde yaptırılan gösteriye tepki

MAZLUMDER Başkanı Argun, bir okulda yapılan gösterilerde öğrencilere Atatürk'e secde ettirilen ve sosyal medyada infiale neden olan gösterilere tepki gösterdi

14 Kasım 2019 - 14:01

MAZLUMDER Konya Şubesi Başkanı Derviş Argun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 81. yıldönümü nedeniyle bir okulda düzenlenen törende öğrencilerin Atatürk posteri önünde secde ettirildiği görüntülere tepki gösterdi.

Konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Secde sadece Allah'a yapılır" vurgusu yapan Argun, bir ilkokulda öğrencilere yaptırılan bu gösterinin hiçbir izahı olamayacağını ve kabulünün de mümkün olmadığını söyledi.

Argun açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"10 Kasım Atatürk'ü anma gününde ülkemizde bulunan bazı okullarda, Atatürk büstü önünde, ilkelerin yazıldığı kağıtları tutan küçük öğrencilerin secde pozisyonunda bekletildiği görüntüler ortaya çıkmıştır. Bu halin hiç bir izahı olmadığı gibi kabulü de mümkün değildir.

Türkiye, dünyada resmi ideolojisi olan nadir devletlerden birisidir. İnsan haklarına aykırı olan zorunlu eğitim süresince öğrencilere resmi ideoloji empoze edilmektedir. Öğretilen resmi ideolojinin, anma törenlerinde, Müslüman bir toplumun değer yargılarıyla asla bağdaşması mümkün olmayan şekilde secde ayinine dönüştürülmesi kabul edilemez.

Tarihte firavun ve nemrutlar insanları kendilerine secdeye zorlamışlardır. Firavun veya nemrut özlemi içinde olanlar varsa dahi, kendilerine emanet olarak teslim edilen çocuklar üzerinden bu özlemini eyleme dönüştüremez.

Hukuki olmayan, yasa ve yönetmeliklere dayanmayan böylesi bir formatı uygulayan idareci ve öğretmenler hakkında gerekli soruşturmalar derhal yapılmalı, hızlı bir şekilde caydırıcı müeyyideler uygulanmalıdır.

MAZLUMDER, sadece Allah 'a secde edilebileceğini, her ne ad altında olursa olsun bir beşere asla secde edilemeyeceğini bir kez daha ve olabilecek en yüksek ses ile hatırlatır.  Bu olaya alet edilen çocukların velilerinin haklarını arama konusunda yanlarında olduğunu deklare eder. Ve olayın failleri hakkında gereğinin yapılıp yapılmadığının takipçisi olacağını ilan eder."

OLAY

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 81. yılı nedeniyle bir okulda öğrencilerle birlikte düzenlenen anma töreninde öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secde ettirilmiş, o anlar sosyal medyada büyük infiale neden olmuştu. 

Skandal görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından, başka okullarda da benzer görüntüler ortaya çıkmış ve olaylar tepkilere neden olmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı, gösteriler ile ilgili soruşturma başlatırken, "10 Kasım Atatürk'ü anma programını anlamından uzaklaştırarak pedagojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet veren söz konusu etkinlikle ilgili inceleme/soruşturma başlatılmıştır" ifadelerini kullanıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meram'da tapular dağıtılıyor
Meram'da tapular dağıtılıyor
Başkan Altay, Altınekin'de çiftçilerle hasat yaptı
Başkan Altay, Altınekin'de çiftçilerle hasat yaptı