Mazı: Bağırsak Boğazı’nda maden ruhsatı iptal edilmeli

Mazı: Bağırsak Boğazı'nda maden ruhsatı iptal edilmeli

TEKSAD Başkanı Dr. Mazı, Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı alana verilen maden sahası ruhsatının iptal edilerek, bölgenin 1. derece sit alanı ilan edilmesi için yetkilileri göreve davet etti

21 Ekim 2020 - 11:46 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 12:36

Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Derneği (TEKSAD) Başkanı Dr. Mehmet İshak Mazı, Konya Beyşehir Yolu’nda bulunan ve tarihçilere göre Miryokefalon Savaşı’nın yapıldığı alan olan Bağırsak Boğazı’na maden sahası ruhsatı verilmesini eleştirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Mazı, “Anadolu’yu Türk yurdu olarak perçinleyen Miryokefalon Savaşı’nın gerçekleştiği alan olan ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl Eylül ayında çeşitli kutlamaların yapıldığı Beyşehir Yolu’ndaki Bağırsak Boğazı’na maden ruhsatı verilmesi kamuoyu vicdanını yaralamıştır" dedi.

Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan, Tarihi Bal Kalesi’nin de olduğu alana yakın bir yerde maden işletilmesinin tarihi dokuya zarar vereceğini vurgulayan Dr. Mazı,  şunları söyledi:

"Ticari faaliyetler şehrimiz açısından ne kadar önemli olursa olsun, tarihimizi, kültürümüzü olumsuz etkileyecek bu çalışmanın durdurulması, bölgenin bir an önce sit alanı ilan edilmesi gerekmektedir. Bu konuda Konya Valiliğimizi, Büyükşehir Belediyemizi, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nu, ruhsat sahibi Konya Çimento ve tüm devlet kurumlarını göreve davet ediyoruz. Gelin bu yanlıştan bir an önce dönelim ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Selçuklu payitahtı Konyamıza yakışan kararı bir an önce alalım. Tarihimizi yok ederek hem geçmişimiz hem de geleceğimiz adına büyük bir vebale girmeyelim.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız