İH Konyaspor bir bir eriyor


Evinde Denizlispor ile mücadele eden Konyaspor, oyun genelinde çok pas yapıp topa daha çok sahip olsa da alan daraltan rakibine gol atmayı başaramayınca sahadan 1 puana razı olarak boynu bükük ayrılmak zorunda kaldı.

 

Mutlak 3 puan ümidiyle çıkılan maçta özellikle ilk yarıda 2 ikinci yarıda da 1 net pozisyon verilen Denizli karşısında girdiği net poizsyonları da aynı şekilde değerlendiremeyen Konyaspor maç sonu aldığı , ilk 11’de ilk kez forma giyen Hurtado ile özellikle Shengelia yaptıkları inanılmaz top kayıpları ile dikkat çektiler.

Haftalardır 11’de başlamadı diye üzen Hurtado ve Shengelia’nın bu kötü oyunları büyük hayal kırıklığı yarattı. Oyun genelinde orta saha mücadelesi şeklinde geçerken, yakalanan pozisyonlar ise genelde duran toplardan ya da defanstan seken veya oluşan karambollerde yaşanması dikkat çekti.

Yani şöyle topu alıp direkt ceza sahasına dalarak, etkili bir pozisyon üretkenliği olmayınca yakalanan az sayıdaki pozisyonda da etkili golcü vuruşu yapılamayınca maç genelinde Denizli’nin istediği oldu maç berabere bitti. Hatta doğrusu Denizlili gol ayakları günlerinde olsalardı belki 3 puanla evlerine dönebilirlerdi.

Peki neden evinde oynayamıyor Konyaspor, işte bu puan tablosundaki yerimizin de açıklaması olsa gerek.

Bir önceki hafta Antalya deplasmanında mükemmele yakın top oynuyorsun, orada da gol atamadığın için berabere kalıyorsun ama yine de deplasmanda alınan 1 puana seviniyorsun oradaki güzel oyuna bakarak evinde Denizli karşısında mutlak 3 puana ümitleniyor, dondurucu soğukta tribüne geliyorsun ama sonuç ortada.

Maç öncesi grip olan yeni transfer Robert Mak ile ağrıları olan Ömer Ali ve Volkan kadro dışı kalıyor. Hurtado ilk kez, Shengelia, Jevtoviç, Skubiç yeniden 11’e dahil oluyordu.

Böyle bir 11’in daha üretken olması beklenirken, ağırlıkla orta sahada kalan top ve malesef yapılan inanılmaz top kayıpları yanında, hasbelkader yakalanan pozisyonlarda etkisiz gol vuruşları maçı seyredenlere saç baş yolduruyordu.

Hepsi bir yana maç sonu konuşan Aykut Kocaman’ın ‘’Kazanmak için yeterince fırsat geldi ama evde galibiyet arzusunun ötesinde taraftar önünde uzun zamandır galip gelememenin moral bozukluğu elbette şikayet değil bu ama durum tespiti içerideki maçlar zorlu geçiyor. Bir şeyleri hızlandırma gayreti top kayıplarımızın artmasına neden oluyor. Sadece bu değil elbette. Başka bir şeyler var, anlayamadığımız’’ diyerek soruna neşter vuramadıklarını, çünkü anlayamadıklarını adeta itiraf ediyordu..

O anlayamadığımız her ne ise hocam gerçekten artık endişe verici boyutta.

Doğrusu bizim de anlayamadığımız olağanüstü başarılı gözükülen istatistikler.. Bakıyorsunuz topla daha fazla oynanmasına rağmen neden çoğunlukla orta sahada top çevrildiği, neden rakibe bunaltıcı bir baskı kurulamadığıdır bizim de anlayamadığımız.. 

Yani istatistiklere bakarsak süper, tabelaya bakarsak hüsran, hele puan tablosuna bakarsak felaket!.

Sonuçta futbol, gol atarak puan kazanılan bir oyundur..

Üstelik Konya’da 10 maçta 1 galibiyet, 5 beraberlik ve 4 mağlubiyet almak neyle izah edilebilir.

İşte bizim de anlayamadığımız bu sevgili Aykut Kocaman..

Bu kocaman kayıplar bizi kocaman bir felakete sürüklemeye devam ediyor..!