Lokanta, restoran ve kafelere destek

Lokanta, restoran ve kafelere destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleri nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan lokanta, restoran, kafe gibi işletmelere destek ödemesi yapılacağını açıkladı

27 Ocak 2021 - 14:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgından etkilenen kafe, lokanta ve restoranlara destek paketi sunulacağını açıkladı.

Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaparak, esnafa müjdeli haberler verdi. Esnafları bugüne kadar yalnız bırakmadıklarını, bundan sonra da yalnız bırakmayacaklarını dile getiren Erdoğan, "Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olanlara destek ödemesi yapacağız. Henüz yapılacak destek ödemesine dair rakam netlik kazanmış değil" dedi. 

Esnaf desteği ve kira ödemeleri desteği kapsamında 3 ay süre ile aylık bin lira esnaf desteği büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde 500 lira kira desteği ödemesine devam ettiklerini ifade eden Erdoğan, yeni destek paketinin ayrıntılarını şöyle açıkladı:

"Faaliyetlerine ara verilen mükelleflerimizin vergilerini erteledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin, bu yılın ilk 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitlerinin ertelendiğini açıkladık. Lokanta, restoran, kafe gibi yerlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan, 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. 2020 yılında cirosu yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize 2000 liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere destek ödemesi yapacağız."

Restoran ve kafe destek ödeme başvurusu e-devlet üzerinden yapılması bekleniyor. Başvuru süreci sonrası yapılacak değerlendirme sonrasında hak sahiplerine yapılacak ödemeler Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanacak tarihte başvuru esnasında verilen banka hesap numaralarına otomatik aktarılacak. Başvuruya ilişkin tüm süreçler turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet Kapısı aracılığı ile yürütülecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı