Kurum’dan Vefa Vakti Yürüyüşünde vefa dolu açıklama

Kurum'dan Vefa Vakti Yürüyüşünde vefa dolu açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mevlana Müzesi çevresinde yatay mimariyle tarihimizi, özümüzü ve kültürümüzü yansıtacak proje geliştireceklerini açıkladı

08 Aralık 2019 - 00:01 - Güncelleme: 08 Aralık 2019 - 00:25

Kurum, Hz. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıldönümü programlarına katılmak üzere geldiği Konya'da Mevlana bölgesindeki yenileme projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Etkinlikler kapsamında düzenlenen "Vefa Vakti Yürüyüşü" ile geldiği Mevlana Meydanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kurum, "Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde mağdur olmayacakları şekilde Mevlana Türbesi çevresinde, yatay mimariyle tarihimizi, özümüzü ve kültürümüzü yansıtacak proje gerçekleştireceğiz" dedi.

Mevlana Türbesi ve meydanı çevresinde kentsel yenileme projelerinin devam ettiğini belirten Kurum, "İnşallah bu etkinlikler kapsamında Hazreti Mevlana'nın torunları olarak tüm dünyaya vefayı, dostluğu ve kardeşliği anlatacağız. Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlana Türbesi ve meydanının çevresindeki kentsel yenileme çalışmalarını bakanlığımızla birlikte yürütüyoruz. Belediyemize her türlü desteği sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde mağdur olmayacakları şekilde Mevlana Türbesi çevresinde, yatay mimariyle tarihimizi, özümüzü ve kültürümüzü yansıtacak proje gerçekleştireceğiz. Projenin inşaatına gelecek yıl başlayacağız" diye konuştu.

Konya'ya gelen her ziyaretçinin Mevlana Müzesi'ni mutlaka gezeceği bir projeyi hayata geçireceklerini ifade eden Kurum, şunları söyledi:

"Çevre düzenlemeleri ve otel projeleriyle birlikte meydandan başlayıp Alaaddin Tepesi çevresine kadar olan alanda sokak sağlıklaştırması da dahil bir kültür yürüyüş aksı oluşturmak istiyoruz. Projede son aşamaya geldik. Büyükşehir Belediyemiz vatandaşlarımızla son görüşmelerini yaptı. Önümüzdeki yıl projenin inşaatına başlayacağız. Başladıktan 12 ay sonra da bir sonraki yıla yani 2021 yılının Şeb-i Arus'una kadar yetiştireceğiz."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Konya'nın büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu dile getirerek, Konya'nın turizm potansiyelinin inanç turizmi ile sınırlandırılmaması gerektiğini vurguladı. Çatalhöyük ve Selçuklu eserlerinin konya için ayrı bir önem taşıdığını, bu eserlerin toplu bir şekilde değerlendirilerek Konya turizmine kazandırılmasını sağlayacaklarına işaret eden Ersoy, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Konya'nın tarihi özelliklerini ön plana çıkaran yeni bir turizm hikayesi yazacaklarını söyledi.

Ersoy, belirlenecek eylem planı ile Mevlana Meydanı çevresindeki yapıların modernizasyonuyla sadece günlük ziyaretçi değil, konaklama yapacak ziyaretçilerin de ağırlanmasının planlandığını anlattı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karaburun Plajı, Antalya sahillerine rakip oldu
Karaburun Plajı, Antalya sahillerine rakip oldu
Ahırlı ve Yalıhüyük, AK Parti ilçe başkanını seçti
Ahırlı ve Yalıhüyük, AK Parti ilçe başkanını seçti