Kültürel mirasımız Kırgızistan’da konuşuldu

Kültürel mirasımız Kırgızistan'da konuşuldu

Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te düzenlenen III. Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi etkinliklerinde Türk ve İslam dünyasının kültürel mirası değerlendirildi

25 Eylül 2019 - 14:21

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile TUADER (Turizm Akademisyenleri Derneği) ve çok sayıda paydaşla birlikte III. Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi/Etkinlikleri, Cengiz Aytmatov Anısına Bişkek’te gerçekleştirildi.

Çok sayıda yerli ve yabancı katılımcının yer aldığı kongrede Türk-İslam dünyası öncelikli olmak üzere kültürel miras ve turizm alanı ile çeşitli konular ele alındı. Kongrenin açılış konuşmaları Kongre Başkanı Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı tarafından gerçekleştirildi. Dekan Prof. Dr. Necmi Uyanık, kültür ve turizm diplomasisine giden yolda, Türkistan genelinde Kırgızistan’ın turizm potansiyeline değinirken Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusuna dikkat çekti. Cengiz Aymatov’un eserlerinde bağımsızlığa vermiş olduğu önemden bahsederek, FETÖ/PDY tarzı sömürgeci yapılara karşı Kırgızistan’da/Türkistan’da gerekli tedbirlerin alınması konusuna vurguda bulundu. “Gönül Coğrafyamızda…Fergana Vadisindeki turizm güvercini ile Tanrı Dağları’ndaki turizm kartallarının İpek Yolu’nda daha güçlü uçması gerekir” diyerek kültürel miras ve turizm konusunun altını çizdi. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, böylesine önemli bir kongrede Türkiye’den ve dünyanın farklı coğrafyalarından bilim insanlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ve Kongrenin önemini dile getirirken, Manas Üniversitesinin Türkistan açısından yapmış olduğu önemli faaliyetlere değinerek, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından açılış paneline, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın moderatorlüğünde, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TUADER Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, Kırgızistan Turizm Akademisinden Prof. Dr. Aslanbek Çormonov ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Kubatbek Tabaldıyev katıldı. Panelde Türk dünyasının turizm faaliyetlerinin durumu, Dünya Turizm Örgütü, Kırgızistan turizminin gelişmesinde doğa ve arkeoloji gibi kültürel miras ve turizm konularına yer verildi. Panelin ardından Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığının katkısıyla “Osmanlı-Kırgız Coğrafyası İlişkileri” başlıklı sergi açılışlı gerçekleştirildi. Serginin ardından Yeditepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “İpek Yolu’nda Kırgızistan’ın Önemi” konulu bir konferans verdi.

Çeşitli etkinlikleri kapsayan Kongrede, sunulan bildirilerin yanı sıra Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A.Celil Çakıcı tarafından, yoğun ilginin olduğu  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi yüksek lisans, doktora öğrencileri ve akademisyenlerine yönelik, 8 saatlik “Bilimsel Araştırma Yöntemleri Semineri” verildi. Seminerle birlikte kongreye katılan bazı öğretim üyeleri Ulusal Manas TV’ye konuk oldular.

Kongrenin üçüncü gününde, “Kırgızistan’ın Turizm Potansiyeli ve Türkiye ile Kültür ve Turizm İlişkilerinin geliştirilmesi” başlıklı çalıştay yapıldı. Konun uzmanlarının katıldığı multidisipliner boyutlu çalıştay sonunda önemli kararlar alındı. Bu konuda açıklama yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Türkistan bölgesi kültür ve turizm potansiyelinin önemi bağlamında turizmin/kültürün bütün alanları üzerinde çalışma yapacak üst bir kurulun oluşturulması, İpek Yolu,  ekoturizm-doğa turizmi, gastronomi, tarih, arkeoloji, mimari gibi alanları kapsayan kültür turizmi ve alternatif turizm konularında Türk-İslam dünyasına dönük çalışmaları içeren önemli projelerin gerçekleştirileceğini ifade ederken, başta ev sahipliği yapan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörlüğü olmak üzere kongreye destek veren tüm kurum ve kişilere teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KTO Karatay'da özgün mühendislik eğitim
KTO Karatay'da özgün mühendislik eğitim
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor