Küçükdağ: Karabağ’daki işgalin sona ermesi kutlu olsun

Küçükdağ: Karabağ’daki işgalin sona ermesi kutlu olsun

Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Küçükdağ, Karabağ'daki işgalin sona ermesini tebrik ederek, mazlumların bir an evvel eve dönmelerini temenni etti

15 Kasım 2020 - 19:46

Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Dernek Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, “Karabağ’daki işgalin sona ermesi kutlu olsun. Dileriz bu olay, bütün yeryüzü evi-yurdu işgal altında, kendileri göçmen-vatansız durumunda olan mazlumlarının da yuvalarına dönmelerinin habercisi olur” diye konuştu.

"İnşallah Karabağ’ın kurtuluşu, terörü meslek gibi benimseyen ülkelerin kendilerine gelmesine vesile olur" Prof. Dr. Küçükdağ, “Umarız, Karabağ’ın kurtuluşu, terörü meslek gibi benimseyen devletlerin, terör destekçilerinin yüzünde patlayan bir tokat; çocuk, kadın, ihtiyar katliamlarında dahli bulunanların kendilerine gelmelerini sağlayacak bir darbe, zulüm mağdurlarının bir silkelenme vesilesi olur. Türkiye, son asırlar bir göçmen sığınağı; Balkanlar, Kafkaslar, İslam coğrafyası, Türkistan’da kopan fırtınalardan kurtulabilenlerin kurtuluş limanıdır. Anadolu bu yüzden Cihan Devleti bakiyesini, çeşitliliğiyle birlikte bağrına basar, korur. Sırp, Bulgar, Yunan, Rus, Ermeni katliam ve zulümleri karşısında binler, on binler, hatta milyonlar muhacir olup bu topraklara göçtüklerinde sahip çıkar. Çeçenistan’dan çok Çeçen, niçin Türkiye’de yaşar? Konya’da, Afyon’da Karabağ kasabaları niçin kurulmuştur? Sibirya Türkleri’nin Konya-Böğrüdelik’te iskânları nedendir? Kırım Türkleri’nin, yalnız Konya çevresinde niçin onlarca köyü vardır? Günümüz, yüzünü Türk ve İslam dünyasından batıya çeviren, vicdanı perdeli okumuş zümresi; gönül coğrafyamızdaki açık, vahşi Türk-Müslüman katliamını artık anlamak zorundadır” dedi.

ANADOLU'YU YOK ETMEK İSTEYENLERİN EMELLERİNİ HİSSETMEK ZORUNDAYIZ

Prof. Dr. Küçükdağ, “Balkanlar, Kafkaslar, Türkistan ve İslam coğrafyasında inanç, insan, kültür varlığımıza uzanan ellerin, aslında Anadolu’yu da yok etmek emelinde olduklarını bilmek, hissetmek mecburiyetindeyiz. Dün İngiliz, Fransız, İtalyan işgali ile Konya’ya kadar uzanan emperyalistler ve onların yerli maşaları, Anadolu’yu da esir etmek istemişlerdi. Onun için Anadolu’yu kurtarmanın, aslında gönül coğrafyamızdaki insan, kültür varlığımızı korumakla mümkün olduğu artık anlaşılmalıdır. Gaflet, asırlar sürerse; önce kültürel sonra fiili ihanete dönüşür. Bu yüzden 'Karabağ Azerbaycan' değildir. Karabağ aynı zamanda Türkiye’dir. Oraları koruyamadığımızda, işgalcilerin 1915’te Van’a, ardından Rize, Trabzon, Erzurum’dan Siirt’e indiğini ne çabuk unuttuk? 'Ahıska gül idi gitti, Bir ehl-i dil idi gitti, Söyleyin Sultan Mahmut’a, İstanbul’un kilidi gitti!' diye haykıranları unuttuğumuzda, sadece Ahıska’nın değil İstanbul’un da işgal edildiğini ne çabuk unuttuk? Okumuşlarımız, Karabağ’ın, Azerbaycan’ın aslında Türkiye olduğunu anlamalı ve o idrak içinde çalışıp gayret göstermelidir. Karabağ’ın gitmesi, Erzurum’un, Konya’nın kanlı ellere teslimi demektir. Bu yüzden Karabağ’ın kurtuluşu, orada zulmün, kültürel soykırımın sona ermesi, Konya’nın kurtuluşu demektir. O kadar candan sevindiricidir. Karabağ’ın otuz yıl sonra kurtarılması; hakkın, istenerek-seyirci kalınarak değil güçlenerek/mücadele edilerek alınabileceğini bir daha göstermiştir. Yeryüzü muktedirleri, gücün putperestleri durumundadırlar. Zulüm, hangi kökenden olursa olsun Müslümana yöneldiğinde, üç maymunu oynamakta hatta zalimin safında yer almaktadırlar. ‘İki devlet tek millet’ düsturundan beslenen güç, hakkını bugün alabilmiştir. Karabağ, Hocalı şehitlerinin kemiklerinin sızısı bugün dinecektir. Ama şehit aileleri ve yetimlerinin otuz yıllık acılarının, maddi kayıplarının bedelinin de zalimlere ödetilmesi gerekmektedir. Karabağ’ın kurtuluşu, birlikten doğan gücün bir semeresidir. Dayanışma güç; fitne ve içte çatışma, zayıflık ve azap demektir. Dün Karabağ bölgesi hanlıkları, Çarlık orduları önünde birlik olmayı düşünemedikleri için o güzelim coğrafya çiğnenmişti. Ermenistan, işgalcilerin 1828 sonrasında, temizlenen Türk köyleri üzerinde oluşturulan bir çarlık projesi idi. Umarız Karabağ’ın kurtuluşu, bütün proje terör örgüt ve devletlerinin sonunun başlangıcı olur. Karabağ’ın Türkiye demek olduğu bilinciyle, bütün mazlumların sevincine ortak olmayı şeref bilir, kamuoyuyla sevincimizi saygıyla paylaşırız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Selçuk Üniversitesi'nde 46. yıl coşkusu
Selçuk Üniversitesi'nde 46. yıl coşkusu
Konya Opimpik veledromunun temeli atıldı
Konya Opimpik veledromunun temeli atıldı