KTO Karatay Üniversitesi’nden öğrencilere ara tatil önerileri

KTO Karatay Üniversitesi'nden öğrencilere ara tatil önerileri

Dr. Yalçın, eğitim sürecini evde geçiren öğrencilerin ara tatilini, çocuğun ilgi alanlarına göre esnek program yaparak geçirmeleri tavsiyesinde bulundu

25 Ocak 2021 - 12:51

Pandemi nedeniyle evde online derslerle devam eden eğitimin ilk ara tatili başladı. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı ve Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARÇEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hatice Yalçın, üç hafta sürecek ara tatil döneminin nitelikli ve verimli geçmesi için anne babalara ve çocuklara bazı önerilerde bulundu.

Bu özel dönemde herkesin önceliğinin duygusal sağlığın korunması olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Özel bir dönemden geçiyoruz. Önceliğimiz çocuğu bilişsel olarak güçlendirmek değil, çocuğun duygusal sağlığının korunması olmalıdır. Duygusal sağlık, şu anda her şeyden daha önemlidir. Eğer çocuk, pandemi sürecini umutlu bir şekilde ve ilgi duyduğu uğraşlar vasıtasıyla duygusal olarak sağlam biçimde atlatırsa, zaten bir süre sonra akademik bilgileri öğrenecektir. Önceliğimiz, beden ve ruh sağlığımızı koruyabilmektir. Çocuklar okula gidemedikleri için sosyal gelişimleri geriledi fakat endişe edilmemelidir çünkü sosyal davranışları zamanla öğrenecekler. Öncelikle çocuğun duygusal sağlığını koruyalım ve bu özel dönemi sağlıklı şekilde atlatalım” dedi.

“ÇOCUKLAR ZAMANI TATİL GİBİ HİSSETMELİ”

Çocuklara evde enerjilerini atabilecekleri alanlar açmanın ve hareket etme imkânlarını geliştirmenin önemini vurgulayan Yalçın; “Ara tatil döneminde çocuklara ders çalışmaları için baskı yapmayalım. Mutlaka orijinal bir oyun şart değil. Zıplasınlar, takla atsınlar, yastık savaşı yapsınlar, koltuk-masa-sandalye-minder gibi eşyalarla parkurlar yapıp hareket etsinler, güreşsinler. Ev içinde çocukların tüm gelişim alanlarını destekleyen en yararlı yer, mutfaktır. Mutfak ortamı çocuğun bilişsel, sosyal, duyusal ve tüm gelişim alanları için bir hazinedir. Birlikte sağlıklı yiyecekler yaparken sohbet edelim, her alandaki düşüncelerini dinleyelim, çocuk bize duygularını anlatsın. Dışarı çıkarken sakin saatleri tercih edip hijyen önlemlerini de alarak kısa yürüyüş yapalım” açıklamalarını yaptı.

“GÜNÜN HER SAATİNİ PLANLAMAK YERİNE ESNEK BİR PROGRAM YAPILMALI”

Ara tatilde esnek bir planın yararlı olacağını belirten Yalçın; “Plan yapmak hedef koymayı sağlar, hedefsizlik stres ve tembelliğe neden olur. Haftanın her günü ve saatinde ne yapılacağı genel olarak belirlenirse günler daha anlamlı geçer. En büyük stres belirsizliktir, plan yapılırsa çocuk önünü görür fakat günü saat saat planlamak değil, genel olarak ne yapılacağına yönelik esnek bir plan yeterlidir” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUĞUN İLGİ ALANLARINA GÖRE ZAMAN GEÇİRİLMELİ”

Yalçın, “Küçük çocuklar, kendi kendilerine oyun kuramazlar ve her zaman bir yetişkinin ilgilenmesine ihtiyaç duyarlar. Bedensel hareketlerin fazla olduğu oyunlar tercih edilerek, küçük çocukla birebir zaman geçirmek çok yararlı olacaktır. Özellikle ilkokul ve ortaokul dönemindeki çocuklar; bilmece, puzzle, bulmaca ve ufak rekabet içeren oyunları çok severler. Aslında bunları aile bireyleri ile birlikte yapmayı daha çok severler. Kitap oku, ödev yap, derslerinden geri kalacaksın, ders çalış gibi zorlayıcı davranışlar, bu dönemde yararlı olmayacaktır.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekici'den Dünya Gazeteciler Günü kutlaması
Ekici'den Dünya Gazeteciler Günü kutlaması
Konya ihracatında yeni bir model: İhracat Koçluğu
Konya ihracatında yeni bir model: İhracat Koçluğu