KTO Karatay’dan ara tatil önerileri

KTO Karatay'dan ara tatil önerileri

KTO Karatay Üniversitesi KARÇEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hatice Yalçın, bu yıl ilk kez uygulanacak ara tatilin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, çocuk ile iletişimi güçlendirmek için önemli bir fırsat olduğunu söyledi

14 Kasım 2019 - 12:23

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı ve Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARÇEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hatice Yalçın bu yıl ilk ve orta dereceli okullarda ilk kez uygulanacak ara tatil döneminin nitelikli ve verimli geçirilmesi için önerilerde bulundu.

18-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak ara tatilin kısa süreli de olsa iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, öğretmenlere, anne babalara ve çocuklara yönelik hatırlatmalarda bulunan Yalçın, “Bu tatil sayesinde çocuklar ve eğitmenler nefes alacak. Toprağın nadasa bırakıldığında daha bereketli olduğu gibi zihinlerin de dokuz günlük bir zaman diliminde dinlenmesi herkes için iyi olacaktır. Hem öğrenciler hem de eğitmenler çoğunlukla yoğun bir tempoda okula gidiyorlar. Sabah erken kalkmak, kurslara gitmek bir zaman sonra yoruyor ve verim düşüyor. Bu bir haftalık dinlenme dönemini herkes kendine zaman ayırarak geçirebilir” dedi.

“Ara tatil, çocuk ile iletişimi güçlendirecek harika bir fırsat”

Anne babaların da evde nitelikli zaman geçirmeye yönelik ortam hazırlamaları gerektiğini vurgulayan Yalçın “Ara tatil döneminde çocukla her fırsatta sohbet edilmeli. Örneğin anne ve baba kendi günlük hayatından bahsedebilir, birlikte kitap ya da gazete okunabilir, film seyredip birlikte yorumlanabilir, çocuğun kuzenleriyle, akranlarıyla ve akrabalarla görüşmesi sağlanabilir. Çocuğun yaşı ve gelişim düzeyi dikkate alınarak kısa geziler yapılabilir. Akşam yemekleri ve kahvaltıların neşe içinde ve keyifli geçmesi için çocukla birlikte yemek hazırlanabilir. Okul dönemindeki çocuklar bilmeceleri, puzzle yapmayı, ufak rekabet içeren oyunları, bulmaca çözmeyi çok severler. Bunları aile bireyleri ile birlikte yapmayı daha çok severler. Ara tatil, çocuk ile iletişimi güçlendirecek harika bir fırsat” şeklinde konuştu.

Çocukların sınava odaklanmak yerine keşfederek, spor yaparak, bilim ve sanat etkinliklerine katılarak öğrenmeleri gerektiğinin altını çizen Yalçın, “Ara tatil döneminde çocuklara ders çalışmaları için baskı yapılmamalıdır, bunun yerine dinlenerek, eğlenerek ve keşfederek öğrenme fırsatları oluşturulması gerekir.” diyerek bilgi verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meram'da tapular dağıtılıyor
Meram'da tapular dağıtılıyor
Başkan Altay, Altınekin'de çiftçilerle hasat yaptı
Başkan Altay, Altınekin'de çiftçilerle hasat yaptı