KTO Karatay’da öğrenciler iş dünyasına hızlı atılıyor

KTO Karatay'da öğrenciler iş dünyasına hızlı atılıyor

KTO Karatay Üniversitesi, öncü bölümleriyle “iş arayan değil, işte aranan mezunlar” yetiştirmeye devam ediyor

14 Ağustos 2020 - 14:10

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ‘Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nde okuyanlar, başta Sosyal Güvenlik Kurumu ve sigorta şirketleri olmak üzere birçok sektörde aranan mezun oluyor.

Dünyada sigortacılık sektörüne dair son veriler dikkat çekiyor. Dünya genelinde üretilen prim rakamıyla 5 trilyon 168 milyar doları bulan sigorta sektörü, küresel gayri safi hasılanın yüzde 6’sına tekabül ediyor. Bu rakama ulaşan sigortacılık sektörü, bütün sektörlerle, her konuda iletişim içinde olduğundan, ulaşım, turizm, finans, mühendislik gibi sektörler başta olmak üzere tüm sektörlere çözüm ortaklığı sunuyor.

Dünyada sigorta sektörü büyümeye devam ettikçe, sigortalanabilir potansiyelleri yüksek ve dinamik ekonomiye sahip gelişmekte olan ülkelere yatırımlar artıyor. Türkiye de büyüyen ekonomi ve artan nüfusuyla gelişmekte olan ülkeler arasında ciddi bir potansiyel taşıyor. Bu potansiyel, KTO Karataylı Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü mezunlarının da önünü ciddi anlamda açıyor.

İŞ İMKÂNLARI

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nü lisans düzeyinde Türkiye’de ilk kez açan üniversite olan KTO Karatay Üniversitesi’nde öğrenim görenler, sigorta ve sosyal güvenlik konularında yeni hizmet alanları üretebilecek uzmanlık kapasitesine sahip oluyor. Dezavantajlı grupların sosyal güvenliğinin nasıl sağlanacağı, mali tabloların nasıl analiz edileceği, sigorta satış tekniklerinin neler olduğu gibi birçok konu onlardan soruluyor.

Bölüm mezunları, sigorta ve emeklilik şirketlerinde uzman, yönetici, aktüer, broker, eksper, bankalarda sigorta uygulayıcısı, fon yöneticisi olarak çalışabiliyor. Ayrıca, KPSS’de bölüme özel atama kontenjanıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından açılan kadrolara atanabiliyor.

22 ÖĞRENCİ ATAMA SEVİNCİ YAŞADI

13 Ağustos tarihinde ÖSYM tarafından açıklanan “KPSS-2020/1 Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları”na göre KTO Karatay Üniversitesi Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nden mezun olan 22 öğrenci, KPSS ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından açılan kadrolara atandılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Basın vakfı tesisleşmeye start verdi
Basın vakfı tesisleşmeye start verdi
Ahiler Altay'ı ziyaret etti
Ahiler Altay'ı ziyaret etti