KTO Karatay akademisyenleri TÜBİTAK aşı projesinde

KTO Karatay akademisyenleri TÜBİTAK aşı projesinde

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Koronavirüse karşı başlatılan aşı geliştirme çalışmaları kapsamında aralarında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi akademisyenlerinin de yer aldığı “SARS-Cov-2 (COVID-19) Spike (S) Antijenine Karşı Kendiliğinden Amplifiye Olabilen mRNA Aşısının Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK-Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı tarafından kabul edildi

14 Mayıs 2020 - 17:14

Koronavirüsle mücadele sürecinde, toplum sağlığını korumak için Türkiye’ye örnek olan projelere imza atan KTO Karatay Üniversitesi, başarılı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Bu süreçte siperlik maske, anti bakteriyel dezenfektan, IR ateş ölçer, taşınabilir solunum cihazı ön prototipi, tek bir cihazla aynı anda dört hastanın solunum işlevini yerine getiren vantilatör modülü, kuru buharlı dezenfeksiyon sistemi üretip/geliştiren KTO Karatay Üniversitesi şimdi de yerli ve millî aşı çalışmalarına destek oluyor.

KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Merve Aydın Terzioğlu ve Arş. Gör. Tuğçe Duran’ın yer aldığı, “Koronavirüse Yönelik Aşı ve İlaç Geliştirilmesi Çağrısı” kapsamında, Selçuk Üniversitesi’nin yürütücü kuruluş olduğu “SARS-Cov-2 (COVID-19) Spike (S) Antijenine Karşı Kendiliğinden Amplifiye Olabilen mRNA Aşısının Geliştirilmesi” adlı proje, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı (1004) dahilinde kabul edildi.

"YERLİ VE MİLLİ AŞI ÇALIŞMALARI İÇİNDE YER ALMAKTAN GURUR DUYUYORUZ"

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, TÜBİTAK tarafından kabul edilen projeye dair “Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi sürecinde, KTO Karatay Üniversitesi olarak ülkemiz ve tüm insanlık için faydalı olacak şeyler üretmeye/geliştirmeye gayret ettik. Başarılı birçok projeyi bu dönemde öğrenci, akademisyen ve sektör danışmanlarımızla hayata geçirdik. Şimdi de yerli ve millî aşı çalışmalarında yer aldığımız için büyük gurur yaşıyoruz. Başta tüm proje ekibi olmak üzere, üniversitemiz Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Merve Aydın Terzioğlu ve Arş. Gör. Tuğçe Duran’ı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” diyerek projeden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor, Beşiktaş'a hazırlanıyor
Konyaspor, Beşiktaş'a hazırlanıyor
Koronavirüste bugün 1.721 yeni vaka kaydedildi
Koronavirüste bugün 1.721 yeni vaka kaydedildi