KTO’dan enerji tasarrufu önerileri

KTO'dan enerji tasarrufu önerileri

KTO Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, enerjiyi etkin ve verimli kullanmak açısından dikkat edilmesi gerekenleri anlattı

27 Kasım 2019 - 11:57

KTO Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, tüketimin hızlı olduğu günümüzde enerjinin tasarruflu kullanımı ile ilgili bireysel çabalar gösterilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Bireysel tasarruf hareketlerinin enerji kaynaklarının korunumu ve ev ekonomisine katkı sağlayacağını vurgulayan Tunçez, “Dünya Sağlık Örgütü’nün, kış aylarında uygun bir şekilde giyinilmesi durumunda önerdiği ideal ev sıcaklığı 18ºC’dir. Ayrıca, alerji veya solunum sorunu yaşayan kişiler için önerilen en düşük sıcaklık 16ºC olmalı ve eğer çok hasta, çok yaşlı ya da çok genç iseniz ideal ortam sıcaklığınız 20ºC olmalıdır. Araştırmalar ideal sıcaklığın ortalama 18-21ºC olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda daha yüksek (21-24ºC) ve daha düşük (16-18ºC) sıcaklıkların bazı rahatsızlıklara neden olabileceğini de belirtilmektedir. - 9ºC’den düşük sıcaklıklar ise kişilerin hipotermiye yakalanma riskini artırıyor. Buna karşın evlerimizde ve iş yerlerimizde oda sıcaklığı 23-24⁰C’yi gösteriyor. Yani kombi 60⁰C’ye ayarlı ise ve evimizdeki termometre 24-25⁰C’yi gösteriyor ise bu durum, kombinin yüksek ayarda çalıştığı anlamına gelmektedir. Kombi üzerinden sıcaklık 45-50 ⁰C’ye düşürülerek oda sıcaklığının 22⁰C’ye gelmesi sağlanmaktadır. Kombi üzerindeki radyatör suyu sıcaklığını 5 ⁰C azaltmak, oda içinde yaklaşık 1 ⁰C’lik sıcaklık düşüşünü sağlamaktadır. Bu durum da yaklaşık %5-10 arasında yakıt tasarrufu sağlanmasında katkıda bulunur” dedi.

Odalarda termostat kullanımı sayesinde de yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlanabileceğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, şunları söyledi:

“Oda termostatının monte edildiği yer son derece önemli. Kış şartlarındaki ideal sıcaklığa ayarlanmasıyla yakıt harcamasında tasarruflar sağlanabilir. Kat kaloriferi kullanılmakta ise sürekli daha düşük ancak aynı ısıda kullanmak, kombiyi gece kapatıp gündüz açmaktan daha ekonomik olacaktır.

Kombilerin ve kazanların periyodik bakımı, yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından, radyatörlerin ekonomik çalışmasını sağlamak için termostatik radyatör vanaları taktırılması önerilmektedir. Oda sıcaklığını istenen seviyede tutmak için termostat üzerindeki ölçek ile ayarlanmakta, kombinin fazladan yakıt yanması önlenmektedir. Konfor derecesinin üzerindeki her derece için yakıt tüketimi %7 artmaktadır. Bu yüzden evin gerekli konforu sağlayan sabit ısıda tutulması gerekir. Kapı ve pencere kenarlarındaki boşluklara da dikkat edilmelidir. Isı yalıtımı da tasarruf açısından son derece önemlidir. 

Çift camlı pencereler ısıyı içeride tuttuğundan tek camlı pencerelere göre daha verimlidir. Dış duvardaki pencere alanlarının büyük olması da ısı kaybını artırmaktadır. Duvar alanının en fazla yüzde 10-15’i kadar bir alan pencere için ayrılmalıdır. Eğer pencereleriniz çok sayıda ve geniş ise, pencere değiştirme esnasında bir kısmını ördürebilir ve alanını düşürebilirsiniz. Bu sayede ev içindeki ısı kaybınız da azalacaktır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"