Köy okullarında yüz yüze eğitim başladı

Köy okullarında yüz yüze eğitim başladı

Yarıyıl tatilinin sona ermesinin ardından ikinci dönemi köy okullarından başlatan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okullarda koronavirüse karşı gerekli tedbirlerin alındığını, öğretmenlerin ise Şubat'ın son haftasında aşılanmaya başlanacağını söyledi

15 Şubat 2021 - 12:24

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimi Iğdır'ın Aralık ilçesine bağlı Gödekli Köyü'nden başlattı. Bakan Selçuk, köylerde bulunan ilkokul düzeyinde yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700 anaokulunda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitimin başladığını, Şubat'ın son haftası öğretmenlere koronavirüs aşısının ilk dozunun yapılacağını kaydetti.

Yarıyıl tatilinin sona ermesinin ardından köylerdeki okullar 'maske, mesafe ve hijyen' kurallarına uygun olarak açıldı. Türkiye-Ermenistan sınırında 13 dersliği, 313 öğrenci ve 23 öğretmeni bulunan okuldaki törene katılan Bakan Selçuk elindeki zili çalarak, öğrencileri sınıflarına aldı.

Bakan Selçuk, törende yaptığı konuşmada, "Bugün ülkemizin bütün köy okulları ile beraber serhat şehrimiz Iğdır'ın Aralık ilçesi Gödekli Köyü İlkokulu'nda 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi için ilk ders zilini çaldık. Şu an itibariyle köylerimizde bulunan ilkokul düzeyinde yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700 anaokulunda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlarken diğer öğrencilerimiz de uzaktan eğitim için ekranların karşısında yerlerini aldılar. İkinci yarıyılın tüm öğrencilerime, öğretmenlerime ve velilerime hayırlı olmasını diliyorum. Bu hafta itibariyle ülkemizin bütün köylerindeki öğrencilerimizi okullarına kavuşturmanın ve gülümsemelerine şahit olmanın mutluluğu içindeyiz. Bu ilk adımı takip edecek diğer adımımız 1 Mart'ta okul öncesi, özel öğretim, ilkokul ile lise ve üniversite giriş sınavına hazırlanmakta olan 8 ve 12'nci sınıf öğrencileri için okullarımızın kapısını açmak olacak" dedi.

Diğer okulların ise salgının yaygınlık durumuna göre okul risk derecelendirmesi yapılarak belirlenen bir tarihte açılacağını ifade eden Bakan Selçuk, "Tüm sınıf düzeylerinde okullarımızı açabilmek için ilin kendi koşulları doğrultusunda adımını atacak hazırlıkları yapıyoruz. Peki, okulları hangi koşullarda açıyoruz? Öncelikle şunun bilinmesini isterim ki, okullarımızın açılması ile ilgili attığımız tüm adımlar Bakanlığımızca yapılan, uzun süren araştırma ve planlama süreçlerinin sonunda belirlendi. Bu adımların ilki; tüm eğitim kurumlarımızın, tedbir uygulamalarında bir standarda tabi olmasını sağlamaktı. Sağlık güvenliğinin adil ve kontrol edilebilir olması bizim için çok önemli. Bu kararlılıkla bütün evlatlarımızın aynı sağlık güvenliği imkanları içinde olması için 27 Temmuz 2020 tarihinde, Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan 'Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü' kapsamında bir kılavuz yayımladık. Bu kılavuzda okul sınırları içinde öğrencilerin nerede ve nasıl hareket edeceklerine, hangi alanlarda ve şartlarda ders yapacaklarına, okulun hangi alanlarında ne tür faaliyetlerin gerçekleştirilebileceğine ve öğretmenlerin alacağı tedbirlerin ne olacağına ayrıntılı bir şekilde yer verdik. Sınıf, öğretmenler odası, okul bahçesi gibi bir okul binasında aklınıza gelebilecek her ortak kullanım alanı için ayrı ayrı kurallar belirledik. Kılavuzun yayımlanmasının hemen ardından okullarımızın hijyen şartlarının iyileştirilmesi adına 'Okulum Temiz' belgelendirme programını yürürlüğe aldık. Bugün itibarıyla okulların yüzde 98.2'sini oluşturan 49 bin 361 okulumuz, 'Okulum Temiz' belgesiyle yüz yüze eğitime hazır hale geldi. Bunların yanında okulla bir bağı bulunan herkesin HES uygulaması ile Covid-19 virüsüne yakalanmış olması ve temaslı olma durumları okul müdürlerine bildirilmektedir" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında öğretmenlerin aşılanması ile ilgili bilgi de veren Selçuk, öğretmenlerin Şubat'ın son haftasında aşılanabilmesi için öncelikli olarak yüz yüze eğitime giren öğretmenler olmak üzere listelerin Sağlık Bakanlığı'nın randevu sistemine kaydedildiğini bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti