"KOP Sulaması istihdama katkı sağlayacak"

"KOP Sulaması istihdama katkı sağlayacak"

Bakan Pakdemirli, bugün hizmete alınan Konya Ovası Sulama Projesi'nin 7 binden fazla kişiye istihdam sağlayacağını söyledi

03 Temmuz 2020 - 19:46 - Güncelleme: 03 Temmuz 2020 - 21:10

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete alınan Konya Ovası Sulaması 1. 2. ve 3. Kısım Sulamalarının 7 binden fazla kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti.

Pakdemirli, “18 yılda 18 milyon dekar alan sulamaya açtık ve 50 milyar lira üzerinde hasıla artışı oldu. 2020’de bugün itibariyle 6.6 milyon hektar olan sulama alanı 2023’te 8.5 milyon hektara taşımayı düşünüyoruz. Toplam 43 milyar lira harcanarak 1 milyon hektar Konya ovası sulama projeleri kapsamında açıldı. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte bunun toplamı 1.8 milyon hektar olacak. Türkiye’nin GAP’tan sonraki en büyük projesi. Sadece bugünkü açmış olduğumuz yatırımlar kapsamında aşağı yukarı 7 binden fazla istihdamımız olacak” diye konuştu.

KOS’un (Konya Ovası Sulama Projesi) GAP’tan sonraki Türkiye’nin en büyük 2. entegre sulama yatırımı olduğunu bildiren Pakdemirli, tarımsal üretimde, yaklaşık 50 milyar liralık bir hasıla artışının altyapısını oluşturduklarını ifade etti.

Konya Ovası Projesinin (KOP) tarihinin 1800’lü yıllara kadar uzandığını belirten Pakdemirli, “2. Abdülhamid Han’ın da rüyası olan bu proje; sulamadan, tarımsal üretim artışına, enerjiden, ağaçlandırmaya kadar birçok yatırımı içine alan büyük bir kalkınma projesidir. Son 18 yılda büyük hız verdiğimiz bu proje, bütün üniteleriyle tamamlandığında, başta Konya olmak üzere, 7 ilimizde toplam 15,5 milyon dekar arazi sulanacak ve ülkemiz ekonomisine yıllık 21 milyar lira katkı sağlanacaktır” dedi.

KOP projesinde şu ana kadar 43 milyar liralık harcama ile, 8,3 milyon dekarı Konya’da olmak üzere, toplam 10,7 milyon dekar alanı sulamaya açtıklarını dile getiren Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Böylece planlamalarımızın yüzde 70’ini tamamladık. KOP’un en büyük ve geniş sulama projesi Konya-Çumra projesidir. 3 aşamadan oluşan proje ile, Yukarı Göksu Havzasından Akdeniz’e boşalan suları, üç baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarıyoruz. Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel, 2015 yılında işletmeye açıldı. Böylece, Konya Ovasında 1,5 milyon dekar alan sulamaya açılarak, ekonomiye yıllık 2,5 milyar liralık katkı sağlandı. Ayrıca, 160 milyon metreküp içmesuyu Konya ilimize verildi. 3. aşamadaki diğer yatırımlar bittiğinde, Konya Ovasında sulanan alan 1,83 milyon dekara çıkacaktır. Göksu Nehri üzerinde yapımı devam eden, Afşar Hadim ve Bozkır Barajları da, yüzde 99 oranında tamamlandı, yılsonunda su tutmaya başlayacaktır. Ayrıca, Mavi Tünel ve HES’ten oluşan Göksu Derivasyonu kapsamında, Apa - Hotamış İletim Kanalı ve Hotamış Depolaması tamamlanmış olup, Afşar-Bağbaşı Hadimi Tüneli ile birlikte, toplam 15 adet yatırım da devam etmektedir.”

Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve protokol mensupları birlikte butona basarak projenin açılışını gerçekleştirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Yangına sebep olan maytaplar bilgimiz dışında getirilmiştir"
Kamu araçları koronavirüs için çalışacak
Kamu araçları koronavirüs için çalışacak