Konyalı dağcılar, Kaçkar Dağlarında yeni bir deneyim yaşadı

Konyalı dağcılar, Kaçkar Dağlarında yeni bir deneyim yaşadı

Konyalı dağcılar, Kaçkar Dağlarına gerçekleştirdiği tırmanışta Karadeniz'in yüksek yamaçlarında tehlikeli bir tırmanış deneyimi yaşadı

18 Eylül 2020 - 11:51

Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Konya Dağcılık İl Temsilciliği, Kaçkar Dağları'na tırmanış gerçekleştirdi. 8 dağcının katıldığı 3937 metre Kuzey Klasik Rota Tırmanışı 14 saat sürdü. Kat edilen yol ise 32 kilometre oldu.

TDF Konya İl Temsilcisi Hüseyin Turan önderliğinde ekipçe Konya merkezden yola çıkarak ilk önce Ayder yaylasına ulaştıklarını bildiren dağcılardan Bilal Yavaş, "Ekip oradan Galler düzü yaylasına geçti. Kısa bir çay molasından sonra Kaçkar Dağlarına en yakın yerleşim yeri olan Yukarı Kavron yaylasına ulaştı. Yukarı Kavron'da hazırlıklarımızı yapıp çantalarımızı alarak Mezovit Çayırına ulaştık. Aşağı yukarı 2 saatlik bir yürüşün ardından ğrup önce domuz yatağı denilen bölgeye daha sonrada Mezovit çayırına ulaştı.Grup Kaçkar Dağlarının doruklarının karşısına, o güzel alpin çayırına çadırlarını kurdu ve istirahat süresi verildi. Akşam üzeri bölgede küçük bir keşif gezisi yaptıktan sonra tekrar kamp alanına dönüldü. Akşam yemeğinden sonra istişare toplantısı yaparak sabah 05:00'da zirve için yürüyüşe hazır olunacak şekilde çadırlarda istirahat verdik. Sabah yürüyüşe başlayıp, büyük buzulun oradan, moren (buzultaş) kaplı patika denilebilecek yolu takip ederek küçük buzulun aşağısına ulaştık, oradan da çok dik ve sağlıksız bir zemine sahip olan (sol) kapı diye tasvir edilen etabı bitirerek, herbiri birbirinden güzel karadeniz dağlarının manzaraları ile karşılaştık. Klasik Kuzey Doğu sırtını takip ederek çok zevkli ve tehlikeli bir etabı daha bitirerek 5 saat gibi kısa bir sürede Kaçkar Dağı'nın zirvesine ulaştık. Karadeniz dağlarında alışılagelmişin dışında bir hava vardı, güneşli ve rüzgarsız bir hava. Bunu fırsat bilip bir saat kadar zirvede dinlendik. Güzel fotoğraflar çektik ve tekrardan dönüş için yola koyulduk. İnişi (sağ) kapıdan yaptık ve küçük buzulun eteklerinden kamp alanına ulaştık. Dağlarda iniş bazen zahmetli ve genelde tehlikeli olur. Kaçkar dağı da çok sarp ve tehlikeli olduğu için 4 saatlik bir süre zarfında acele etmeden inişi tamamladık. Kısa bir molanın ardından kamp yükünü toplayıp yola koyulduk ve güneş batarken Y. Kavron'a ulaştık. Yaylada yaşıyan sıcakkanlı amcalarımızın sohbeti eşliğinde birer bardak çay içtikten sonra tekrar grup Konya’ya döndü" dedi.

Tırmanışa dağcılar Hüseyin Turan, Cemal Odabaşı, Doğan Kaplan, Serdar Kabakçıoğlu, Muhsin Yeşil, Bilal Yavaş, Uğur Kızılköy, Ömer Gülcan katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NEÜ'den Fransa'ya kınama
NEÜ'den Fransa'ya kınama
Büyükşehir'den İzmir'e arama kurtarma desteği
Büyükşehir'den İzmir'e arama kurtarma desteği