Konya’yı kırmızıdan kurtarmanın yollarını aradılar

Konya'yı kırmızıdan kurtarmanın yollarını aradılar

Vali Özkan başkanlığında yapılan toplantıda çok yüksek riskli iller arasında yer alan Konya'da vaka sayılarının azaltılması için yapılması gerekenler görüşüldü

04 Mart 2021 - 15:52

Konya Valisi Vahdettin Özkan, kaymakamlar ve oda başkanları ile video-konferans sistemi yöntemiyle görüşerek, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Covid-19 vaka haritasında çok yüksek riskli iller grubunda yer alan Konya'nın hızla normalleşebilmesi için tedbirlerin arttırılması adına yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

Toplantıda aşının önemine değinen Vali Özkan, “İlimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 60 yaş ve üzeri eşlerinin aşı olma süreçlerini takip etmemiz gerekiyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızla iletişime geçerek kısa bir süre içerisinde aşı olmaları için çalışmaları hızlandırmalıyız. İlimizde aşılanma oranlarını yükseltmeliyiz” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşları ile meslek kuruluşlarına HES kodları ile girildiğini hatırlatan Vali Özkan, HES kodu uygulaması konusunda bütün ilçelerin eksiklerini kontrol ederek, HES kodu uygulaması kullanımı konusunda duyarlı olunmasını istedi.

Yapılan analizlerde salgın döneminde aile içi temasların çok büyük risk oluşturduğunu belirten Vali Özkan, apartmanlarda ya da evde dar bir alanda uzun bir süre sohbet edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla muhtarlarımız ve apartman görevlileriyle iletişime geçilerek vatandaşlarımızın bu konuda uyarılması gerektiğini vurguladı.

Kontrollü normalleşme döneminde kurallara uymanın her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayan Vali Özkan, vatandaşlarıa hatırlatılması bakımından pandemi ile ilgili anons ve duyuruların etkili bir şekilde yapılmaya devam edileceğini kaydetti.

SAHADA OLACAĞIZ, DENETİMLERİ REHBERLİK FAALİYETİ OLARAK İCRA EDECEĞİZ

Kontrollü normalleşme döneminde sahada olacaklarını dile getiren Vali Vahdettin Özkan, denetimlerin rehberlik faaliyeti olarak icra edileceğini bildirdi. Vali Özkan, salgınla mücadele noktasında kırmızı rengi hızlı bir şekilde olumlu bir anlamda mavi renge çevirme yönünde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve meslek kuruluşları ile birlikte çalışacaklarını vurguladı.

Vali Vahdettin Özkan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç ile video-konferans aracılığıyla İlçe Kaymakamları, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, KSO ve Konya OSB Başkan V. Veli Tekelioğlu ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak
Büyükşehir eski meslekleri fotoğraf yarışmasıyla yaşatacak
Selçuk Üniversitesi'nde 46. yıl coşkusu
Selçuk Üniversitesi'nde 46. yıl coşkusu