Konya, vaka artışında ilk 5’te

Konya, vaka artışında ilk 5'te

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Konya'nın vaka artışı görülen ilk 5 il arasında bulunduğunu söyledi

02 Temmuz 2020 - 01:12

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından yeni verilerle basının karşısına çıktı. Bugünkü koronavirüs rakamlarını açıklayan Bakan Koca, Konya'nın Ankara, Gaziantep, Bursa ve Diyarbakır ile birlikte vaka sayısı en fazla artan iller arasında yer aldığını kaydetti.

Virüsün ciddiyetini koruduğunu vurgulayan Bakan Koca, “6 ayı geride kalan salgın insanlığın gündemindeki ciddiyetini koruyor. Bu 6 ay sonunda toplam vaka sayısının 10 buçuk milyonu can kaybının ise 510 bini aştığı bildirilmiştir. Bir günde tespit edilen toplam vaka sayılarında gerileme yerine zaman zaman hayal kırıklığına yola açan artışlar olmuştur. Hastalığın gündemden düşmesi mevcut şartlarda mümkün görünmüyor. Hastalığın bütün hayatını yönetmesi ve aynı şekilde insanlığın kabul edeceği bir sonuç değildir. Bütün dünya için makul ve ortak çözüm yolu günlük hayatı önlemlerle düzene kavuşturmaktır. Zaman kazanmak için kısıtlarla elde edilen sonuçlar bir mücadele üstünlüğü sağlamamıştır” dedi.

Vaka sayılarındaki artışın kolaylıkla kontrol altına alınabilecek seviyede olduğunu ifade eden Bakan Koca, riske karşı alınacak tedbirlerin uyulması gereken çoğu kolay tedbirler olduğunu dile getirdi. Sağlık çalışanların bu süreçte kahraman olduğunu belirten Koca, şöyle devam etti:

“Hastanelerimizde ya da hasta sayısının oldukça yüksek ölüm oranlarının ise bugün çok fazla olduğu günlerde hekimlerimiz hayat kurtaran kahramanlar olarak görev aldılar. Covid-19 salgınına karşı bilinçli davranan kurallara uyum gösteren herkes bugün şartlarında hayat kurtaran kahramanlardan biridir. Bulaşmanın önünü keserek hayat kurtaran kahramanlar arasında yer almalıyız. 'Virüsün yayılma hızının azaldığı' düşüncesi yanıltıcı, 'virüsün hasta etme gücünün zayıfladığı' yönündeki düşünce bilimsel dayanaktan yoksundur. Maske ve mesafe kuralı konusunda da yanlış kanılar var. Maske mecburiyeti getirdiğimiz il sayısı 60’ın üzerindedir. Uygulama düşünce olarak büyük destek bulmuştur. Uyum ise aynı düzeyde değildir. Maske hayatımıza girmiş olmak birlikte gerekli her durumda kullanılmamaktadır. Günlük maskeler ertesi gün koruyuculuk özelliğini kaybetmektedir. Tekrar kullanılmamalıdır. Pek çok durumda tek bir tedbir yeterli sayılmaktadır. Maskemizi takarak üstünlüğü mesafeden ödün vererek kaybetmemeliyiz."

SON İKİ HAFTADA 5 İLİMİZİN GÜNLÜK VAKA SAYILARINDA DİKKAT ÇEKİCİ DÜZEYDE ARTIŞ OLDU

1 Mart’tan bu yana Türkiye’deki toplam vaka sayısının 199 bin 906'ya laştığına dikkat çeken Koca, artış ile ilgili şu bilgileri verdi: “Vakaların yüzde 53,74’ünün tüm şehirlerle irtibat halinde olan İstanbul’da tespit edilmiştir. Son iki hafta içinde 5 ilimizin günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olmuştur. Bu iller Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’dır. Salgın boyunca nüfusa kıyasla toplam vaka sayılarının en düşük olduğu 5 il ise Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın'dır. Vaka sayısında istikrarlı şekilde azalma gösteren, tedbirleri uygulama başarısı ile örnek olan 5 ilimizi de anmak istiyorum. Tekirdağ 2 hafta içinde günlük ortalama vaka sayısını yüzde 31,35, Balıkesir yüzde 21,72, Samsun yüzde 20,42, Kırşehir yüzde 20,27, Düzce yüzde 19,91 oranında azaltmıştır. Gümüşhane’de ise 2 haftadır hiç vaka görülmemiştir. Verdiğim bilgileri tüm şehirlerimizi kapsayacak şekilde diğer bazı kriterleri de içeren ayrıntılarıyla yarından itibaren Bakanlığımızın web sitesinde bulabilirsiniz."

Koca, en fazla vakanın 25-45 yaş arasında görüldüğünü hareketlilik arttıkça daha fazla gencin taşıyıcı olduğunu anlatarak, "Hastalığı hafif atlatmak bahane olamaz, virüsü bu yolla bir başka yakınına, annesine, babasına taşımış oluyor. Büyüklerimizi, dün evde izole ederek korumayı başarmıştık. Sabırla, sebatla kurallara uyarak bize destek oldular ancak bugün dünden daha fazla risk altındalar. Salgın boyunca vefat edenlerde 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı yüzde 72’ye yakındır. Son günlerde yoğun bakım hastalarımızın sayısındaki artışla birlikte entübe hastaların yaş ortalaması daha da yükselmektedir. Entübe hastalarımızda bir önceki ay 65,2 olan yaş ortalaması, bu ay sonunda 67,4’e yükseldi. Hayatı eve sığdırdığımız, büyüklerimizi korumaya aldığımız günlerin avantajlarını koruyamıyoruz. Bunun sorumluluğu altında tedbirlerimize sıkı sıkıya uymak zorundayız. İçimizi acıtan her kontrolsüz davranış bir yakınımızın, bir büyüğümüzün kaybına yol açacak kadar riskli olabilir. Anlık sevincimize, heyecanımıza, anlık talep ve ihtiyacımıza yönelik kontrolsüz bir hareketimiz, farkında olamadığımız nicelerinin ardından üzüntü duymamıza kaynaklık edebilir" şeklinde konuştu.

HAYATINI KAYBEDENLERİN YAŞ ORTALAMASI 74

Son bir aylık rakamları tablolarla açıklayan Bakan Koca, bu tabloda vefat eden vatandaşların yaş ortalamasının 74, entübe vatandaşların yaş ortalamasının 67,4, yoğun bakımda yatan hastaların yaş ortalamasının 64,9, hastanede yatan vatandaşların yaş ortalamasının 47,5, evde takip edilenlerin yaş ortalamasının 37,4, iyileşen hastaların yaş ortalamasının ise 36 olduğunu söyledi. Vakaların ağırlıklı erkeklerde etkili olduğuna değinen Koca, uzun süre kontrol altına alınan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarda hastalığın şu an daha az görüldüğünü, hastalığa yakalanma riski yüksek olan 20-60 yaş arası grubun iyileşme oranının da yüksek olduğu belirtti.

Virüsün düğün, asker uğurlaması gibi toplu tören ve kutlamalarda yayıldığına değinen Bakan Koca, mecbur kalmadıkça bu tür törenlerden uzak kalınması önerisinde bulundu. Koca, "Düğün törenleri, hasta ziyaretleri, asker uğurlamaları ancak tedbirlere tavizsiz bir şekilde uyularak düzenlenebilir. Alışverişimizi kalabalık ortamlardan yapmak yerine başka seçenekler geliştirilebilir. Tatil için amacına uygun şekilde kalabalıktan uzak yerler seçilebilir" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya hala kırmızı
Konya hala kırmızı
Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı
Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı