Konya Şeker’den çiftçiye yılın son desteği

Konya Şeker'den çiftçiye yılın son desteği

Konya Şeker, yılın son desteğinde üreticiye toplam 34 milyon 410 bin TL veriyor

24 Aralık 2019 - 14:22

2019-20 Kampanya döneminde de üreticisine desteğini kesintisiz sürdüren Konya Şeker 24 Aralık 2019 Salı 17:00’dan itibaren üreticilerinin hesabına 34 Milyon 410 Bin TL yatırdı. Son destekle birlikte 2019-20 kampanya döneminde ayni ve nakdi avanslar ve kooperatif destek sistemi olmak üzere toplamdaki destek miktarı 734 Milyon 367 Bin 106 TL’ye ulaştı. Böylece Konya Şeker bu yıl yaklaşık 1 Milyar 200 Milyon Lirayı bulması beklenen pancar bedeli ödemesinin yarıdan fazlasını daha kampanya dönemi kapanmadan üreticisine ödemiş oldu.

KONYA ŞEKER’İ HİÇBİR ZORLUK YILDIRAMAZ

Avans ödemeleriyle ilgili açıklama yapan 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Üretimi desteklemek, üreteni üretirken yalnız bırakmamak Konya Şeker’in varlık nedenidir. Konya Şeker olarak üreticilerimize 34 Milyon 410 Bin Liralık bir ödeme daha yapıyoruz. Yani kampanya daha kapanmadan üreticiye yaptığımız ödemenin tutarı kooperatif finans sisteminden yaptığımız ekipman ve girdi desteği ile birlikte 734 Milyon 367 Bin 106 TL’yi buldu. Bu kadar büyük parayı ödemek için iki şey gerekir; birincisi finansal gücü yüksek bir kurum olmanız ikincisi önceliğinizin bilanço ve karlılıktan ziyade üreten ve üretim olması gerekir. Bu ikisi birlikte olacak ki, çiftçi bu desteği alabilecek. İradeniz var, üreticiyi ve üretimi desteklemek istiyorsunuz finansal gücünüz yok veya finansal gücünüz var ancak önceliğiniz paradan para kazanmak yani iradeniz yok her iki durumda da üretici o destekle buluşamaz. Allah’a şükür kurumumuzun hem önceliği çiftçiye destek hem de finansal gücümüz var ve bu iki koşul bu kurumda birleştiği için de üreticiye desteğe devam ediyoruz, inşallah da ilanihaye bu desteğe devam edeceğiz. Biz şunu biliyoruz, ekimde, dikimde, çapada, sökümde üretici desteksiz kalmayacak ki, tarlaya dört elle sarılacak. Tarlayla üreticinin bağı kopmamacasına kuvvetlenecek. Üreticinin desteğe en çok ihtiyaç duyduğu zaman, tohumun tarlaya düşmesinden hasada kadar olan zamandır. O nedenle biz üreticimizi tohum tarlaya düşerken desteklemeye başlıyor, hasada kadar da desteksiz bırakmıyoruz” dedi.

Kurdukları destek sistemi ile üretime sahip çıktıklarını ve üreticiyi tarlada yalnız bırakmadıklarını ifade eden Konuk, ancak bunun sürdürülebilmesi için üreticinin de üzerine düşen yükümlülüklerin olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti