Konya risk haritasında 8. sırada

Konya risk haritasında 8. sırada

Konya'da geçtiğimiz hafta 252,18 olan 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı bu hafta 334,97'ye yükseldi. Konya risk sıralamasında 8. sırada yer aldı

31 Mart 2021 - 11:08

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin risk haritasını güncelledi. 20-26 Mart tarihleri arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarına göre Konya'da 7 bin 536 kişi koronavirüse yakalandı.

Bu rakamla birlikte Konya'da 252,18 olan 100 binde görülen vaka sayısı 334,97'e yükseldi. Konya, kırmızı ağırlıklı risk haritasında 8. sırada yer aldı. Tablonun açıklandığı ilk hafta vaka sayısı 100 binde 90,99 olan Konya'da ikinci hafta vaka sayısı 101,95'e, üçüncü hafta 119,23, dördüncü hafta 150,98'e, beşinci hafta 203,91'e, altıncı hafta ise 252,18'e yükselmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, risk haritasını sosyal medya hesabından paylaştı. Haritada 58 şehir çok yüksek risk grubundaki kırmızı kategoride yer aldı. Düşük risk kategorisindeki Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı ve Iğdır'ın haritadaki rengi değişti. Yeni haritaya göre, yalnızca Şırnak'ın rengi düşük riski temsil eden mavide kaldı. 

Haritada İç Anadolu Bölgesi'nde yalnızca Kırşehir turuncu renk ile yüksek risk grubunda yer alırken, diğer tüm iller çok yüksek risk grubunda sayıldı. Marmara Bölgesi'nde ise bütün iller kırmızı renge boyandı. Ege Bölgesi'nde sarı renk ile orta risk grubundaki Uşak, turuncu renkle yüksek risk grubunda bulunan Manisa, Denizli ve Afyonkarahisar dışındaki iller kırmızı renkli çok yüksek risk grubuna girdi. Akdeniz Bölgesi'nde ise turuncu renk ile yüksek risk grubundaki Burdur, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay dışındaki iller kırmızı grup içinde yer aldı. Haritanın yayınladığı ilk günden itibaren kırmızı olan Karadeniz Bölgesi'nin tamamı kırmızı renkte kalırken, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars, Ağrı, Tunceli ve Bingöl turuncu renkli yüksek risk grubunda, Hakkari, Van, Bitlis, Muş sarı renkli orta risk grubunda, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Malatya ise kırımızı renkli çok yüksek risk grubunda gösterildi. Mavi renkli tek şehir Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde Şırnak oldu. Siirt, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin sarı renkli orta risk grubunda, Kilis, Gaziantep ve Adıyaman ise kırmızı renk ile çok yüksek risk grubuna katıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti