Konya, pandemide örnek mücadele veriyor

Konya, pandemide örnek mücadele veriyor

Konya'nın pandemi hastanesi olarak hizmet veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır binasında incelemelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Koç, hastanenin örnek mücadele verdiğini söyledi

14 Mayıs 2020 - 14:04

Koronavirüs salgınının özellikle ilk günlerinde Konya’nın adeta bütün yükünü kaldıran, süreç boyunca tedavi ettiği Covid-19’lu hasta sayısı ile şehrimizdeki mevcut ve olası vakaların büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır Ek Hizmet Binası dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını ile mücadelede önemli bir rol üstleniyor. Gerekli tıbbi cihazlarla donatılmış 5 ayrı bloktan oluşan, her bloğun ve yoğun bakım servislerinin sorumluluğunu üstlenen öğretim görevlisi akademisyenlerin de bulunduğu hastanede toplam 161 hekim ile 500’e yakın sağlık ve destek personeli fedakârca görev yapıyor.

Hastanenin geniş fiziksel mekânı ile ‘Pandemi Hastanesi’ olarak ilk günden bu yana aktif şekilde hizmet verdiğini vurgulayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “Şehrimizde henüz koronavirüs teşhisi konulmadan önce her türlü kötü senaryoya karşı hastanemizi hazır hale getirmiştik. 11 adet negatif basınçlı oda, 29 yataklı 3. Basamak ve 6 yataklı 2. Basamak yoğun bakım odaları ve diğer bölümlerden tamamen izole acil servisi ve 226 nitelikli odada 452 yatak ile her alanı etkin bir şekilde kullanılan hastanemiz, donanımlı ekiplerimiz ile birlikte salgınla mücadelemizde şehrimizin en kapsamlı pandemi hastanesi olarak hizmet sunmaya devam etmektedir” dedi.

Covid-19 tanısı konmuş ya da olası Covid vakalarına güncel ilaç tedavilerinin yanı sıra plazma tedavisi ve yüksek akımlı oksijen tedavilerinin de hastanede son derece başarılı bir şekilde uygulandığının altını çizen Prof. Dr. Koç, çok sayıda vatandaşın şifa ile taburcu olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hastane yöneticilerine ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Konya’daki tüm hastanelerde olduğu gibi bu hastanede de tüm koruyucu tedbirlerin üst seviyede alındığını ifade eden Prof. Dr. Koç, “Hastalığa karşı verilen topyekûn mücadelede sağlık çalışanlarımız, milletimizin sağlığı ve ülkemizin geleceği adına özverili ve yoğun bir şekilde görev yapmakta bazen haftalarca ailelerinden uzak kalmaktalar. Onların sağlığını korumak belki de bu savaşın kazanılabilmesi adına bizlere düşen en önemli görevler arasındadır. Sağlık çalışanlarımızın tamamının koruyucu donanım konusunda sıkıntı yaşamamaları adına gerekli tüm tedbirler sürecin en başından itibaren hızla alınmıştır. Sağlık Bakanlığımız bu konuda il sağlık müdürlüğümüze yeterince koruyucu ekipman ve malzeme göndermektedir. Hastalardan örnek alınırken bulaş ihtimalini azaltmak için güvenlik kabinleri kullanılmakta bu sayede hastayla direk temas olmadan örnek alınabilmektedir.” diye konuştu.

Son derece önemli bir sorumluluğu yerine getiren hastanede incelemelerde bulunan ve Hastane Başhekimi Doç Dr. M. Ali Eryılmaz’dan detaylı bilgi alan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, 12 Mayıs Hemşireler Günü münasebetiyle de görevi başında olan hemşirelere çiçek takdiminde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konuk: Kooperatifler seçenek değil, zorunluluktur
Konuk: Kooperatifler seçenek değil, zorunluluktur
Dağcılıkta master yaptıran zirve
Dağcılıkta master yaptıran zirve