Konya Ovası Sulama Projesi’ni Erdoğan hizmete açtı

Konya Ovası Sulama Projesi'ni Erdoğan hizmete açtı

Konya Ovası Sulaması 1. 2. ve 3. kısımları, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından video konferansla düzenlenen programla hizmete açıldı

03 Temmuz 2020 - 19:40 - Güncelleme: 03 Temmuz 2020 - 21:09

Konya Ovası Sulaması 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Erdoğan, İstanbul'dan Vahdettin Köşkü’nden video konferans yöntemiyle katıldığı ülkemizin tarım potansiyelini sonuna kadar değerlendireceklerini söyledi.

Konya'nın içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak projenin mevcut sistemlerde de verimliliği sağlayacağını ifade eden Erdoğan, “Açılışını yaptığımız ilk 3 kısım Konya Ovası sulamaları kapsamındaki pek çok işten sadece bir bölümdür. Konya Ovası Sulama projesinin diğer kısımları da peyderpey tamamlandığında Konya’da su ile buluşturacağımız toprak büyüklüğümüz 11 milyon dekarı bulacaktır. Mevcuttaki klasik sistem sulama şebekelerini de verimliliği yükseltmek ve su tasarrufu amacıyla kapalı sisteme dönüştürüyoruz. Sadece Bağbaşı Barajının son 5 yılda ekonomimize katkısı 2.6 milyar lira olmuştu. Enerjiyle birlikte bu bölgedeki üretimin ülkemize yıllık toplam katkısı 21 milyar lirayı bulacak. Şimdiye kadar 43 milyar lira yatırım yapılan projemizin tüm aşamalarını yakından takip ediyoruz” dedi.

Erdoğan, zengin su kaynakları bulunmayan bölgenin su ihtiyacının büyük ölçüde yağışlardan temin ettiğini dile getirerek, ülkede son yıllarda hayata geçirilen pek çok dev projenin fikir babası olan Abdülhamit Han'ın Konya Ovası sulamasının da temellerini attığını hatırlattı.

Salgın döneminde sağlık ve tarım sektörlerinin öneminin bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin pandemi sürecinde ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılarken, pek çok ülkeye de destek olduğunu kaydetti.

Yaşadığımız tecrübenin, tarım sektöründeki projelere daha sıkı sarılmak gerektiğini gösterdiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tarımsal hasılasını 18 yılda 87 milyar liradan 275 milyar liraya, tarım ürünleri ihracatını 3,7 milyar dolardan 18 milyar dolara yükseltmiş bir ülkeyiz. Ülkemizde tarla ürünleri üretimi son 18 yılda 58 milyon tondan 64 milyon tona, sebze üretimi 25 milyon tondan 31 milyon tona, meyve üretimi 14 milyon tondan 22 milyon tonun üzerine çıkmıştır. Biz gelene kadar ülkemize yapılan 276 barajın üzerine 585 yeni baraj, 228 göletin üzerine 340 yeni gölet, bin 734 sulama tesisinin üzerine bin 328 sulama tesisi ilave ettik. Çiftçilerimize son 18 yılda 2020 yılı ile birlikte yaklaşık 150 milyar lira tarımsal destek ödemesi yaptık. Gençlerimizin ve kadınlarımızın tarım sektöründe daha etkin olmaları için özel destek programları geliştirdik. Türkiye meyve ve sebzede net ihracatçı konumundadır. Modern sulama tekniklerinde kullanım oranını yüzde 6’dan yüzde 28 seviyesine çıkardık. Bizden sonraki nesillere toprağını ve sularını en verimli şekilde kullanan bir ülke devredeceğiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı
Karaburun Plajı, Antalya sahillerine rakip oldu
Karaburun Plajı, Antalya sahillerine rakip oldu