Konya Opimpik veledromunun temeli atıldı

Konya Opimpik veledromunun temeli atıldı

Türkiye'nin ilk kapalı veledromu olacak Olimpik Bisiklet Veledromu'nun temeli Konya'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından atıldı

12 Nisan 2021 - 13:26

Konya Olimpik Veledromu'nun temeli törenle atıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından temeli Meram İlçesi'nde atılan Veledrom, Türkiye'nin en önemli tesislerinden biri olacak.

Törende yaptığı konuşmada, Veledromun Türkiye'nin 70 yıllık hayali olduğuna değinen Kasapoğlu, tesis ile birlikte Konya'da çok önemli bir yeri olan bisiklet sporunun daha da gelişeceğini ve yeni başarılar getireceğini söyledi. Veledromun 6-7 ay içinde tamamlanacağını dile getiren Kasapoğlu, "Uluslararası anlamda pek çok organizasyona en güze şekilde ev sahipliği yapacağız" dedi.

Konya'nın bisiklet sporuna en çok yatırım yapan şehir olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın da Konya'da yapılacağını hatırlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da 56. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu İlk Etap başlangıcını Konya'dan yaptıklarını belirterek, 19 yıl boyunca ülkeye çağ atlatan vizyon projelere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu duyduklarını ifade etti. Kurum, "Konya'mızın yarınlarına damga vuracak, bisikletin başkenti Konya'mızı uluslararası yarışların merkezi yapacak , Türkiye'nin ilk olimpik veledromu olma özelliğine sahip Konya Veledromu için 'Bismillah' diyoruz. Meram ilçesi Karahüyük Mahallesi'nde 17 bin 600 metrekarelik inşa alanına sahip veledromun 2 bin 275 seyirci kapasitesine sahip olacak. 250 metre pist uzunluğuyla, Konya'yı dünyada bisikletin merkezi haline getirecek. Şu anda inşa süreci yüzde 25 seviyesinde. Eylül ayının sonu itibariyle tamamlanıp hizmete alınacak ve Türkiye, ilk kapalı veledromuna kavuşacak. Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından, yaklaşık 100 milyon lira yatırım bedeliyle, dünya bisiklet sporuna, Konya'mızın şehirciliğine ve turizmine katkı sunacak bu tesis için Sayın Bakanımıza, Konyalı hemşehrilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Konya Veledromu, Konya'mız için, ülkemiz, milletimiz ve genç sporcularımız için hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, "Daha Yeşil ve Yaşanabilir Şehirler" hedefiyle, 2023 yılına kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu yapmak için yola çıktıklarını dile getiren Kurum, bakanlık eliyle toplam 480 kilometre bisiklet yolunu tamamladıklarını, projesi bitmiş 450 kilometre bisiklet yolunun ise inşa çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Konya Valisi Vahdetin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ve sporcuların katıldığı törende daha sonra Olimpik Bisiklet Veledrom'nun temeli dualarla atıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor