Konya’nın yöneticilerinden Cumhuriyet mesajları

Konya'nın yöneticilerinden Cumhuriyet mesajları

Konya'da belediye başkanları ile siyasi partiler, kamu kurumları ve stk'ların temsilcileri yayınladıkları mesajlarla Cumhuriyet'in ilanının 97. yılını kutladı

28 Ekim 2020 - 13:47 - Güncelleme: 28 Ekim 2020 - 15:33

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümü yurt genelinde kutlanıyor. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Konya’da bulunan belediye başkanları, kamu kurumlarının yetkilileri, siyasi partiler ve STK temsilcileri, yayınladıkları mesajlarla Türk milletinin Cumhuriyet bayramını kutladı.

ALTAY: CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ecdadımızın bağımsızlığı ve onuru için hiçbir dünyevi güç karşısında eğilmeyeceğini tüm dünyaya göstererek büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyet’in 97. yılının kutlu olmasını diledi.

Altay, mesajında şunları söyledi: “Millet olarak şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından olan Cumhuriyet’in ilan edilmesinin 97. yılını coşkuyla kutluyoruz. Aziz milletimiz ülkemizi dört bir taraftan kuşatan işgalci güçlere karşı başlattığı Milli Mücadeleyi kazandıktan sonra açtığı yeni sayfanın baş satırına büyük harflerle Cumhuriyet yazmıştır.

Ecdadımız, varlığına kast eden müstevlilere karşı birlik ve dayanışma ruhuyla mücadele etmiş, kanını dökmüş, canını vermiş; bağımsızlığı ve onuru için hiçbir dünyevi güç karşısında eğilmeyeceğini tüm dünyaya göstererek büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyet’i bizlere emanet bırakmıştır.

En zor zamanlarında bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelen Türk Milleti, Cumhuriyet’e ilk günkü heyecan ve samimiyetle bağlıdır.

Unutmamamız gerekir ki, o gün istikbalimize kast eden güçlerin bizimle ilgili kanaatleri değişmemiştir. 15 Temmuz’da içimizdeki hainleri kullananlar, Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Azerbaycan’da ve sınırlarımızda benzer oyunlarla meşgul olanlar, her fırsatta Türk Milleti’ne saldıranlar ne yaparlarsa yapsınlar hiçbir şekilde başarıya ulaşamayacak, şanlı milletimizin ‘hak ve adalet’ yürüyüşünü durduramayacaklardır. Gelecek bizim, gelecek aziz milletimizindir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutlarken; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbi’nin kazanılmasına ve Cumhuriyet’in kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum. Vatan topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdadımıza, şehitlerimize, gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.”

KAVUŞ: CUMHURİYETİMİZİN 97. YAŞINI BÜYÜK BİR ONUR VE COŞKUYLA KUTLUYORUZ

Cumhuriyet’in, bu asil milletin yeniden doğuşunun ve şahlanışının, özgürlüğünden taviz vermektense canından seve seve vazgeçebileceğinin bir nişanesi olduğunu kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. seneyi devriyesini milletçe büyük bir onur ve coşkuyla kutluyoruz” dedi.

Kavuş, Cumhuriyetin ilanının 97. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi: “29 Ekim 1923 günü bu büyük millet, hiçbir beşeri gücün iradesine tahakküm edemeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Bitti sandıkları bu millet, imanı, cesareti, kahramanlığı ve kararlığı ile o gün küllerinden yeniden doğmuştur. Bu aziz millet, tüm fertleriyle ‘Biz bitti demeden bitmez’ demiş, yokluk içinde dahi olsa kanıyla canıyla vatanı müdafa azmini ortaya koymuş ve bu gurur gününü bizlere bayram olarak miras bırakmışlardır. Bu denli büyük ruha sahip insanların bir evladı olmak bizler için gurur ve övünç kaynağıdır. Cumhuriyet Bayramı ile birlikte o ruh ta bizlere atalarımızdan miras kalmıştır. Temelinde vatan ve millet sevdası olan bu mirasta, bize de milletimize hizmetkar olma görevi düştü. Bizler de, ömrümüzü bu görev için vakfederek o şanlı tarihi yazan ecdada layık olma gayreti içinde yolumuza devam ediyoruz.

Özgürlük ve Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere bize Cumhuriyeti ve bu vatanı miras bırakmak uğruna canlarını veren Kurtuluş Savaşı şehitlerine Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi de rahmet ve tazimle yad ediyorum. Bu vesile ile ayrıca bu toprakları bizlere vatan olarak bırakabilmek adına süregelen bin yıllık mücadelede şehit düşen tüm kahraman şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm hemşehrilerimin ve tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”  

KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ SADE’DEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Rektör Sade mesajında; “29 Ekim 1923, aziz milletimizin, büyük imkânsızlıklar içerisinde adeta küllerinden yeniden doğarak kazandığı Kurtuluş Savaşı’nı Cumhuriyetin ilanı ile taçlandırdığı, iradesine zincir vurulamayacağını ve kaderini başka milletlerin, bireylerin ya da yönetimlerin belirleyemeyeceğini açıkça tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

Kadını, erkeği, yaşlısı, genci ile birlik ve beraberlik içerisinde kurtuluş destanını yazan güzel ülkemizin, aynı ruhla dünya devletleri arasında hak ettiği saygın ve lider konuma ulaşmasında her birimize büyük sorumluluk düşmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz’ sözlerine binaen bizlere düşen en önemli görev milletimizle el ele, omuz omuza, güç, kader ve inanç birliği içerisinde yarınların müreffeh Türkiye’sini bilimin öncülüğünde inşa etmektir. Unutmayalım ki geleceğe güçlü biçimde ulaşabilmek Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla mümkündür!

Bu anlamlı gün vesilesiyle birlik, beraberlik ve kader dayanışması içinde yaşayan aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

AK PARTİ KONYA İl BAŞKANI ANGI’DAN 29 EKİM MESAJI

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajında, “29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümü olan bugünü büyük bir sevinç ve gururla kutluyoruz. İnanıyorum ki içinde bulunduğumuz bu gururu Cumhuriyetimizin 100. yılında olduğu gibi çok daha güçlü bir şekilde 2023, 2053 ve 2071 yıllarında da yaşayacağız. AK Parti iktidarıyla birlikte her geçen yıl Cumhuriyet Bayramlarımız daha çok toplumsallaştırılmıştır. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, büyük bir hoşgörü medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizde Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir. Cumhuriyet bayramlarımızın en büyük özelliği ise tüm siyasi partilerimizin ve toplumun tüm katmanlarının verdiği mesajlarda bir olmak, birlik olmak, tek yürek Türkiye, birlik ve beraberlik dolu günlere şeklinde son derece anlamlı ifadelere yer verilmesi, ülkemizin geleceği açısından son derece anlamlı ve önemlidir. Çok ağır bedeller ödenerek kazanılmış olan istiklal mücadelesinden sonra Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet’in kurulması, hiç şüphesiz, geleceğimizin en büyük güvencesidir. Bugün ise, dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye olmuştur. Bizler de Cumhuriyetimizin değerleri doğrultusunda demokrasimizi ve siyasi istikrarı daha güçlü kılmak ve 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümek için çalışmalarımıza azimle devam edeceğiz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kazanımlarının her geçen gün daha da arttığı, demokrasimizin daha da güçlendiği bir dönemde, Cumhuriyetimizin 97. Yılını idrak etmekten büyük bir mutluluk duyuyor, tüm Konyalı hemşerilerimizin bu büyük bayramını can-ı gönülden kutluyorum. Bu uğurda canıyla bedel ödeyen tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun" diye konuştu.

Bektaş: ÜLKEMİZİN BÜTÜN SORUNLARI CUMHURİYETİMİZE BAĞLILIKLA AŞILACAKTIR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, ülkemizin yaşadığı sorunların cumhuriyetimize bağlılıkla aşılabileceğini söyledi.

Bektaş, mesajında, "Milli egemenliğin ifadesi olan Cumhuriyetimiz ve kazanımları sayesinde günümüzde ülkemizde yaşanılan temel problemler, tüm gençlerimizin diğer vatandaşlarımızla birlikte, 'Demokratik laik ve sosyal hukuk devleti' ilkesine duyduğumuz bağımlılıkla aşılacaktır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Bilhassa kimsesizlerin kimsesi' olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimiz, hakkı, hukuku ve adaleti temel alan bir ruhla kurulmuştur. Bu ruhun temelinde, hür yaşama kararlılığımızın, zincirlenemeyecek olan irademizin ifadesi olan ulusal Kurtuluş Savaşımız vardır. 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin koruyucusu ise, Atatürk’ün hiçbir ayrıma, ötekileştirmeye tabi tutulmaksızın yetiştirilmesini istediği fikri, vicdanı ve irfanı hür gençlerimiz olacaktır” dedi.

Cumhuriyetimizin yüzlerce ülkeye ilham olduğuna dikkat çeken Bektaş, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir’ sözüyle felsefesini belirlediği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıldönümü kutlu olsun. Cumhuriyetimiz, etnik ve dini tüm ayrımları reddederek, her bir vatandaşımızın fikri özgürlüğünü, toplumsal dayanışma ülküsüyle bütünleştirmeyi başarmıştır. Halkımızın en büyük kazanımı olan cumhuriyetimizin devrimci karakteri, bu bütünleşmenin sonucu olarak yüzlerce ülkeye de ilham kaynağı olmuştur.  Müslüman ülkelerin örnek aldığı bir çağdaşlaşma yolculuğuna sahipsek, yüzünü döndüğü Batı Medeniyetinin hayranlıkla izlediği bir ülke olduysak, Cumhuriyetimiz sayesindedir. Ülkemizin sorunlarının çoğaldığı ülkemizde yaşadığımız bugünlerde umutsuz değiliz. Ulu Önder Atatürk’ün ‘Kıymetli evlatlarının elinde daima yükseleceğini ve ebediyen yaşayacağını’ söylediği Cumhuriyetimiz, yaşadığımız tüm kriz ve sorunların da çaresi olacaktır. Her yönüyle yüzlerce ülkeye ilham kaynağı olan Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını sonsuza kadar yaşatmalıyız.  Bu duygu ve inançla 97. yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Onların haklarını hiç bir zaman ödeyemeyeceğiz. Bu duygu ve düşünceyle ulusumuzun ve Konyalı hemşerilerimizin Cumhuriyet Bayramımızı kutlayarak, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”  diye konuştu.

KARAARSLAN: CUMHURİYET, TARİHİ DİRİLİŞ VE YÜKSELİŞ EŞİĞİDİR

Cumhuriyet’in 97. Yıldönümünü kutlayan MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, “Cumhuriyet’in ilanı büyük bir atılım, kutlu bir başlangıç, tarihi bir karar anıdır. 29 Ekim 1923 tarihi diriliş ve yükseliş eşiğidir” dedi.

Karaarslan, Cumhuriyet’in ilanının 97. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Cumhuriyet’in ilanının Türk milletinin yıkılamayacağının bir kanıtı olduğunu belirterek, Cumhuriyet’in 7 düvele karşı verilen kurtuluş mücadelesinin gurur tablosu olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin muazzam bir feragat kültürünün, muhteşem bir mücadele kudretinin hem mahsulü hem de maddi ve manevi ihtişamı olduğunu belirten Başkan Karaarslan, “İşgal ve esarete boyun eğmeyen aziz milletimiz, Cumhuriyet'in fazilet ve fikriyatıyla geleceğin yol haritasını çizmiş, geçmişin ilham ve muzaffer ruhuyla mücadele azmini kamçılamıştır. Özellikle vurgulamak isterim ki Cumhuriyet’in ilanı büyük bir atılım, kutlu bir başlangıç, tarihi bir karar anıdır.

29 Ekim 1923 tarihi diriliş ve yükseliş eşiğidir” diye konuştu.

 “Türkiye Cumhuriyeti bağış, lütuf veya hediye değildir” diyen Başkan Karaarslan, Cumhuriyet’in her şeyden önce inancın, imanın ve yılmaz bir iradenin eseri olduğuna vurgu yaptı. Cumhuriyet’in haklı ve haysiyetli bir mücadelenin karar ve kıvancı olduğunu belirten Karaarslan, “Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki Türkiye Cumhuriyeti muhakkak payidar kalacaktır. Terör örgütleri arasında ayrım ve sınıflandırma yaparak önyargılı, hayatın, hukukun ve siyasi ahlakın gerçeklerinden tamamen kopan zalimler Türkiye'nin 97 yıllık Cumhuriyet müktesebatına zarar veremeyeceklerdir.

Caniyi 'mazlum' gören, teröristi 'general' gösteren, terör örgütlerine ana gövde olup rezalet ve dalalete düşen sahte ve sanal müttefiklerin tuzakları ne kadar büyük olursa olsun Türkiye’ye sökmeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyetin geçmişle geleceği birleştirip, milli birlik ve kardeşliği derinleştirip kökleştireceğinin altını çizen Başkan Karaarslan, masajında şu ifadelere yer verdi:

"Aynı zamanda cumhurla Cumhuriyet'i kucaklaştıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, umudun ve huzurun yegane teminatı olacaktır. Türkiye başta terör olmak üzere var olan tüm sorunlarının üstesinden gelecek güçte ve yeterliliktedir. Kim ne yaparsa yapsın, Türk ve Türkiye düşmanlığında buluşanlara karşı Milli Mücadele ruhuyla mukabele ve müdahale edileceği açıktır.”

Türk milletinin 1071’den buyana büyük bir mücadele örneği sergilediğini, nice şehitler vererek Anadolu’yu yurt edindiğini hatırlatan Başkan Karaarslan, bu mücadelenin günümüzde de devam ettiğini söyledi. Özellikle son dönemlerde Türkiye’nin yükselişinin emperyalist güçler tarafından korkuyla takip edildiğini, bu yükselişin her fırsatta durdurulmak istendiğini vurgulayan Başkan Karaarslan, şöyle devam etti: “Türk ve İslam düşmanları, kendilerine yakışanı yapmaya devam ediyorlar. Dünyayı kendi köksüz ve medeniyetsiz politikalarıyla yönetebileceklerini zannedenler, bugün dünyayı yaşanabilir olmaktan uzak bir anlayışa götürmek istiyorlar. Bu anlayışla bugüne kadar milyonlarca insanı katleden bu gafillerin tek korkusu İslam’dır. İslam’ın sancaktarlığını üstlenen Türk milletine olan düşmanlıkları da işte bu yüzdendir. Türkiye’nin güçlü olmasını istemeyen bu Haçlı zihniyeti, her fırsatta milli ve manevi değerlerimize saldırarak, bizleri yıldırmak istemektedir. Avrupa’da iki cihan serveri Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’e yönelik yürütülen alçaklıkların da nedeni budur. Yüzyıllardır süren Haç ve Hilal’in mücadelesini kazanan sonunda biz olacağız. Unutmayalım ki zafer inananların olacaktır. Bu inanç ve imanla yükselişimize devam edeceğiz.”

Tüm saldırılara rağmen Türkiye’nin hedeflerinden asla taviz vermeyeceğini vurgulayan Başkan Karaarslan, “Türkiye 2023, 2053, 2071 hedeflerine kararlılıkla devam edecektir. Unutulmasın ki Cumhuriyet'in yüzüncü yıl dönümü, Türkiye'nin lider ülke olmasına sahne olacak, bunu da cumhurun ittifak ve iradesi gerçekleştirecektir. Cumhur İttifakı’nın ortaya koyduğu bu irade, Türk milletinin bekasına kast eden her türlü düşmana karşı çelikten yumruk olacaktır.  Bu vesileyle, büyük Türk Milleti'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu kahramanlarını ve aziz şehitleri hürmet ve rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

EKİCİ’DEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında "Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru adım atarken,  demokrasi, kalkınma ve özgürlük yolunda somut adımlar atılmasını temenni ediyoruz" dedi.

Ekici, mesajında şunları söyledi: "Birlik ve beraberliğimizin büyük bir coşkuyla tezahür ettiği bugünde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıldönümünü şerefle kutluyoruz. Türkiye, Atatürk ve silah arkadaşlarının üstün gayretleriyle Mili Mücadelesini Cumhuriyetle taçlandırarak büyük devlet olmayı sürdürmekle kalmamış, toplumsal ve ekonomik gelişmeler alanında büyük başarılara imza atan, hızla gelişen ve kalkınan bir ülke olmuştur.

Son yıllarda temel hak ve özgürlükler başta olmak üzere, eğitim ve ekonomide yaşanan sıkıntıların son bulacağı, Cumhuriyetimizin 100. yılında tüm problemlerin çözülerek insan hak ve özgürlükleri ve ekonomi alanında çok daha güçlü bir Türkiye´nin, eşit, özgür, refah içinde, geleceğe umutla bakan vatandaşları olarak yaşayacağımızı ümit ediyorum.

Türkiye´nin ilerlemesinden Konya’nın da payını alacağı günlerin geleceğini de ifade etmek isterim. Doğal güzellikleriyle, tarihi önemiyle, jeopolitik konumuyla Türkiye´nin en gözde şehirleri arasında yer alan Konya’da sorunlardan söz etmek yerine, Uluslararası Kongre ve Fuarlara ev sahipliği yaparak gerçekleşen büyük etkinliklerden, şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı çok sayıda turistten bahsediyor olacağımızı ümit ediyorum.

Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru bir adım daha atarken, demokrasi, kalkınma, özgürlük yolunda da adımlar atılacağı, O’cu, Bu’cu diyerek kutuplaştırmalardan uzak,  birlik ve beraberliğimizin büyük bir coşkuyla tezahür etmesi temennisi ile bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıldönümünü şerefle kutluyoruz.

Bu vesile ile de Konyalı hemşehrilerimin ve yüce milletimizin Cumhuriyet Bayramı´nı en içten dileklerimle kutluyor, şehit ve gazilerimizi, İstiklal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum."

BÜYÜK’TEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, “Bin yıldır kültür ve medeniyetimizi üzerine nakış nakış işleyerek kendimize vatan kıldığımız bu topraklarda, aziz milletimiz tarihin en şanlı destanlarından biri olan Milli Mücadele Destanını yazmış ve netice olarak 29 Ekim 1923 tarihinde de Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi kurmuştur” dedi.

Kökü binlerce yıllık asil bir çınar olan Devletimizin, geriye bıraktığı 97 yıl içerisinde, dünyanın her bir karışında mazlum ve mağdurların umudu, adalet ve dirayetin de temsilcisi olduğunu vurgulayan Büyük, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Daima doğru ve haklıdan yana taraf olmuş devletimize yönelik kirli ve karanlık eylemler, açık ya da gizli düşmanlıklar maalesef ki her zaman olmuştur ve olmaktadır. Onların kirli emel ve eylemleri, bundan evvel milletimiz tarafından nasıl boşa çıkarılmışsa, bundan sonra da asla bir hüküm ifade etmeyecektir.

Vatanı uğruna can vermeyi peygamberlikten sonraki en yüce makam sayan milletimiz, 1923’te nice yokluk ve zorluk içerisinde kurduğu devletini de ilelebet koruyacak ve yaşatacaktır. Eğitimde, sanayide, teknolojide ve her alanda 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru istikrarlı bir şekilde ilerleyen devletimiz, gelecek nesillerine daha güçlü ve daha etkin bir ülke bırakma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurucu kadroyu minnet ve şükranla anıyor; vatanımız uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yılı vesilesiyle Konya’mızdaki eğitim camiamızın mensupları başta olmak üzere, ülkemizin her bir ferdinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.”

KONUK: CUMHURİYET, MİLLET ASLİYETİNİN YÜKSEK KORUMASINDAKİ EN BÜYÜK MİRASIMIZDIR

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayınlayan 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olacağı fikrini şiar edinmenin tabi sonucu olarak kurduğumuz Cumhuriyetimizin ilanının 97’nci yılını kutladı.

Konuk, “Çekilen milli felaketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve aziz vatanın her köşesini sulayan kanlar” ile bedel ödeyerek kurduğumuz ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği “mesut, muvaffak ve muzaffer” olma hedefini gerçekleştirme azim ve kararlılığından asla taviz vermeden, içerden, dışardan her türlü saldırıları göğüsleyerek evlatlarını “mesut, muvaffak ve muzaffer” bir geleceğe taşıma gayretinde olan Cumhuriyetimiz, 97 yılda başardıklarının özgüveni ile daha büyük başarılara erişmiş olarak 100’üncü yaşını kutlamaya hazırlanıyor” dedi. Genel Başkan Konuk açıklamasını şöyle sürdürdü; “Kurucu iradesinin merkezinde, eğitimde, iş hayatında, sağlıkta, sosyal hayatta hiç kimseyi kıyıda köşede bırakmayarak fırsat eşitliğini sağlamak, milletin her evladına her makamı, mevkiyi erişilebilir kılarak kabiliyet, bilgi ve yeteneğini sergileme fırsatı sunmak olan Cumhuriyetimizin verdiği, kalkınma mücadelesinde dayanak noktası ve yegâne gücü genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle milletimizin kabiliyet, yetenek ve ferasetidir. Cumhuriyetimizin dünya milletler ailesi içinde yeri ve konumunun belirleyicisi milletimizin başardıkları ve bundan sonra imza atacağı başarılardır.

“Kaderde, kıvançta, tasada” ortaklık düsturu ile kurduğumuz ve hiçbir fert ve zümresini bir diğerine göre ayrıcalıklı görmeyen ve her ferdini cumhuriyetin eşit hissedarı kabul eden Cumhuriyetimizin yegâne hedefi ise başarıyı eşit paylaştırmak, refah, zenginlik ve mutluluğu herkesin ve her kesimin teneffüs etmesini sağlamaktır. Çünkü bizim Cumhuriyetimizin kurulmasında, memleketimizin istiklal ve istikbal mücadelesinden zaferle çıkmasında doğudan batıya, kuzeyden güneye her fert ve her zümre aynı fedakârlığı, aynı cesaret ve kararlılığı göstermiştir. Milletin omuz omuza verdiği mücadele ile el ele vererek ve hedef birliğini gerçekleştirerek kurduğu Cumhuriyetimiz, bugün de karakteri bağımsızlık olan, hoşgörü ve kardeşlik duyguları ile birliğini tesis etmiş ve vatan topraklarına karşılıksız bir sevgi ile bağlı olan ve “kaderde, kıvançta ve tasada” aynı hissiyatı ilelebet paylaşma kararlılığındaki millet asliyetinin yüksek korumasındaki en kıymetli mirasımızdır. Cumhuriyetimizin değerleri “kaderde, kıvançta ve tasada” yaşanan ortak geçmişi geleceğe taşıyacak en önemli dayanağımızdır.”

“Milletimiz ve devletimiz Cumhuriyet İdaresindeki 97 yılda büyük işler başarmıştır. Ancak, her 29 Ekim’de biz nereden nereye geldiğimizin muhasebesinden daha çok Cumhurun, Cumhuriyetimizin tayin ettiği istikamet doğrultusunda “mesut, muvaffak ve muzaffer” bir ülkenin daha zengin, daha mutlu ve dünya milletler ailesi içinde daha itibarlı fertler olabilmesi için neleri başarmamız gerektiğini, başarıları nelerle taçlandırmamız gerektiğini düşünüyoruz” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, mesajında şunları söyledi: “O 97 yılda biriktirdiğimiz tecrübe ve 97 yılda Cumhuriyetimizin geçtiği tarih imtihanlarından çıkardığımız derslerle de daha çok üreten, ürettikçe zenginleşen, verdiği iktisadi mücadeleyle Cumhuriyetimizin istiklal ve istikbaline teminat oluşturan Türk çiftçisi olarak, üreten ve müreffeh Türkiye iddiamızı gerçekleştirme kararlılığıyla geleceğe daha güvenli, daha inançlı şekilde ilerliyoruz.  “Türkiye Cumhuriyeti, dünya devletleri arasında tuttuğu yere layık olduğunu eserleriyle ispat edecektir” Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin ilan edildiği gün söylediği bu sözdeki eserleriyle ispat vazifesi Cumhuriyetimizin kurucu ve eşit hissedarı Türk çiftçisinin de kendi mesuliyet alanındaki vazifesidir ve Türk çiftçisi bu vazifesini, ürettiklerinden arttırdıkları, ürettiklerinden oluşan katma değerle Cumhuriyetimize kazandırdığı eserlerle hakkıyla yerine getirmiştir. Önce tek üretim kalemi tarım olan bir ülkeye, ürettikleri ile ilk ekonomik can suyunu veren, ilk kurulan fabrikaları, yolları, hastaneleri, okulları tarlada ürettikleriyle Cumhuriyetimize kazandıran ve kalkınmanın fitilini ateşleyen Türk çiftçisi, bugün de ürettikleriyle ve ülkemize kazandırdığı sanayi tesisleri, markalarla vazifesini hakkıyla yerine getirmekte, Cumhuriyetimizin, dünya devletleri arasında tuttuğu yeri büyütmek, güçlendirmek için, her destekte gayretini katlayıp işine daha bir şevkle sarılarak,  karşısına çıkan zorlukları ise göğüsleyerek çalışmaktadır.  Bu anlayış ve kararlılıkla Cumhuriyetimizin ebediyen yaşamasına yönelik inanç ve irademizi ifade eder, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Cumhuriyetimize hizmeti geçen değerli büyüklerimiz ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygı ile yad eder, Cumhuriyetimizin 97’nci yılını kutlarım.” dedi.

DR. ÇETİN: BİRİNCİL GÖREVİMİZ CUMHURİYETİ KORUMAK VE YAŞATMAK

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Çetin mesajında, “Aziz Milletimizin yazdığı dünyada eşi ve benzeri görülmemiş İstiklal destanı sonucunda ulaştığı Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecanını ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de düşmanlarımız hiç boş durmamaktadır. Vatanımızın huzurunu bozmak isteyenler, terör şebekelerini maşa olarak kullanıp, her türlü kirli oyunu sahnelemeye devam etmektedirler. Fakat bizler Cumhuriyet’i korumak, kollamak, ve yaşatmanın birincil görevimiz olduğunu hiçbir zaman unutmuyoruz.

Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren geçen 97 yılda Türkiye Cumhuriyeti, büyüyen ekonomisi, sağlık, eğitim, bilim, kültür alanındaki atılımları ve gelişen güçlü demokrasisiyle dünyanın yükselen güçlü ülkeleri arasındaki yerini almış, önemli mesafeler kat etmeye devam etmektedir. Bizler, bugünlere nasıl gelindiğini unutmayarak, milli benliğimize sahip çıkacak, insanlarımızın her bakımdan mutlu olduğu müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmak için var gücümüzle, milletçe çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

ALTUN: CUMHURİYET BAYRAMI İLE ÜLKEMİZİN VE MİLLETİMİZİN BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜN OLDUĞU HATIRLANMALIDIR

TMMOB Makine Mühendisleri Konya Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında, Cumhuriyet bayramlarının ülkemizin ve milletimizin bölünmez bir bütün olduğunun hatırlanması ve sürdürülmesi için önemli günler olduğunu vurgulayan Altun, mesajında şunları söyledi:

“Türk Milleti, 97 yıl önce varlığına kastedenlere karşı vermiş olduğu kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkarak,  tarih sahnesindeki yerini, hür ve bağımsız bir devlet olarak çok daha güçlü bir şekilde almıştır. Bugün milletçe bu büyük mücadelenin sonucunda kurulan Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümünü kutlamanın büyük gururu, coşkusu ve mutluluğu içerisindeyiz.

Türk Halkı, Şehitlerimiz ve Büyük Önder Atatürk; dışarıda bağımsızlık, içeride ulusal egemenlik için savaş vermiş, bu savaşı da kazanmışlardır. Milletimiz, Kurtuluş Savaşı’yla düşmandan kurtulmuş, Cumhuriyet’in ilanı ile eşit haklara sahip vatandaşlardan oluşan çağdaş bir millet haline gelmiş, devletinin yegâne ve gerçek sahibi olmuştur. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana geçen yıllarda ekonomiden eğitime sağlıktan adalete kadar her alanda modern bir devlet yapısının oluşturulması konusunda önemli adımlar atılmıştır.

Türk milleti, her zaman tarihteki büyüklüğüne ulaşacak karakterde ve yapıda olmuştur. Her alanda yükselebilmek için azmini ve kararlılığını her zaman muhafaza etmiştir. Türkiye’yi, eşitlik ve özgürlüğe dayalı olarak, bütün bireyleri temel hak ve hürriyetlere sahip bir milletin ülkesi haline getirmek bu ülkede yaşayan bütün vatandaşların ana hedefi olmalıdır. Devletin değiştirilemez nitelikleri ile milletin vazgeçilemez değerleri mutlaka uzlaştırılmalıdır.

Milletimiz; cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatımızın vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları Cumhuriyet’e olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bilmiştir. Cumhuriyet’in dili, bayrağı, marşı ve başkenti ile temel niteliklerinin değiştirilemeyeceği ve ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün korunacağı unutulmamalıdır. Bilinmelidir ki, egemenliğini şimdiye kadar korumasını çok iyi bilmiş bir millet bundan sonra da korumasını çok iyi bilecektir.             

Yıldönümünü sevinçle, coşkuyla ve bir o kadar da gururla idrak ettiğimiz Cumhuriyet Bayramı tüm milletimiz için ve milletimizin soluklarına muhtaç insanlık için iyiliklere, esenliklere, güzelliklere vesile olması adına kutlu olsun.

YİĞİT: CUMHURİYETİMİZİ SONSUZA KADAR YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR

Eğitim İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit de Cumhuriyet Bayramımızın 97. yıldönümüyle ilgili yayımladığı kutlama mesajında, Cumhuriyetimizin korunup, kollanması ve sonsuza kadar yaşatılmasının hepimizin görevi olduğunu söyledi.

Yiğit, “Aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi olan Cumhuriyet'in ilanının 97.Yıldönümünü, Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duyduğumuz saygı ve sevgiyle kutluyoruz. Ulusumuz, Atatürk'ün önderliğinde dünya tarihinde eşine ender rastlanır büyük bir destan yazarak, tüm zorluklara göğüs germesini bilmiş, en değerli varlığımız Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuş, egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusu'na verilmiştir. Atatürk, "Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır" sözüyle izlenmesi gereken yolu bizlere göstermiş olsa da bugün Cumhuriyetimiz saldırı altındadır. Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında hepimize görevler düşmektedir” dedi.

Yiğit, ülkemizin yarınları olan evlatlarımızı Cumhuriyet'in koruyucuları olarak yetiştireceklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Atatürk'ün izinden yürümeye, Cumhuriyet'i yaşatmaya ant içmiş, ilke ve devrimlerini, çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş, Cumhuriyet'in sağladığı kazanımların bilincinde olan eğitim neferleri olarak, Atatürk'ün Cumhuriyet'le yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyacak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız. Atatürk'ün izinde gidecek bu ülkenin yarınları olan evlatlarımızı Cumhuriyet'in koruyucuları olarak yetiştireceğiz! Büyük Önderimiz Atatürk'ün eşsiz sözlerini bir kez daha anımsatıyoruz: ‘Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz’, ‘Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ Bu duygular ve coşkuyla tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.”

                                                                  

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız