Konya’nın teknik gücünden Büyükşehir Belediyesi’ne sitem

Konya'nın teknik gücünden Büyükşehir Belediyesi'ne sitem

Konya Mühendis, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odaları'nın il koordinasyon kurulu toplantısında, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı değişim ve dönüşüm çalışmalarında Konyalı mimar, mühendis ve şehir plancılarına görev verilmemesi nedeniyle sitem edildi

18 Ekim 2019 - 12:19

TMMOB Konya Mühendis, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odaları İl Koordinasyon Kurulu 6. toplantısını yaptı. Toplantıda Barış Pınarı Harekâtı, yerel mühendis ve mimarların durumu, Konya savuma sanayi ve üniversitelerdeki eğitim durumu konuşuldu.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Konya Genel Sekreteri Aziz Hakan Altun, toplantıda Konya Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Odaları (İKK) olarak Barış Pınarı Harekatı'na destek verdiklerini belirtti ve Türk ordusuna başarılar diledi. Altun, Konya Mühendis, Mimarlar ve Şehir Plancılar odaları olarak her zaman olduğu gibi ihtiyaç halinde her türlü teknik desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Konya'da hızlı bir şekilde yaşanan değişim ve dönüşümün şehrin kültürünü, tarihini, sosyo-ekonomik yapısını çok iyi bilen Konyalı mimar, mühendisler ve şehir plancıları yerine diğer şehirlerden kişilerle çalışıldığını ifade eden Altun, "Konya’mızda ülke çapında bilinirliği olan, donanımlı mimarlık, mühendislik ve şehir plancıları ofisleri bulunmasına rağmen ne yazık ki şehrimizdeki önemli bazı yapılarda özellikle kamusal yapılarda Konya’da ofisi bulunan mimar ve mühendislerin imzaları bulunmamaktadır. Özellikle son yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumda göz önüne alındığında, kentimizde birçok mühendis, mimar ve şehir plancısı işsiz kalmakta ve nitelikli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları’nın yetişmesinin önüne geçilmektedir. Bu nedenle yerel yönetimlerce yapılacak teknik işleri mümkün olunduğunca Konya’lı Mühendis, Mimarlık ofisleri bulunan meslektaşlarımızın yapması hem şehrimizin kültürü ve gelişmesine hem de genç meslektaşlarımızın yetişmesinde büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

Altun, “Kentin sakini değil, sahibi olalım” düsturuyla hareket ederek, kentimizi ilgilendiren mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı işlerinde her türlü teknik desteğe hazır olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Temeli Konya'da atılan ve çok yakında üretime geçecek Aselsan Silah Fabrikası, şehrimiz için büyük bir önem taşımaktadır. Şu anda sadece 1. etabı yapılsa da bölgemizdeki nitelikli iş gücünün arttırılması için en kısa zamanda diğer etapların yapım kararları da alınmalıdır. Yine Aselsan arazisi etrafındaki alanın karma endüstri bölgesi ilan edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu endüstri bölgesi Konya'nın hem savunma sanayindeki üretim yeteneklerinin artması hem de nitelikli mühendislerin yetişmesi için son derece önemlidir. Bu endüstri bölgesini, Konya'daki tüm üretim ekosisteminin gelecek vizyonuna katkı sunacak bir gelişme olarak görüyoruz. Bu nedenle Aselsan fabrika arazisi etrafındaki alanı Milli Emlak’tan alıp Özel Endüstri Bölgesine dönüştüren başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’na olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya'da vaka sayısı artmaya devam ediyor
Konya'da vaka sayısı artmaya devam ediyor
Tekin İnşaat'tan yeni proje
Tekin İnşaat'tan yeni proje