Konya’nın peynirleri ayıplı ürün listesinde yer aldı

Konya'nın peynirleri ayıplı ürün listesinde yer aldı

Tarım Bakanlığı'nın ülke genelinde açıkladığı taklit ve tağşiş yapan 91 firmaya ait 113 parti ürün arasında Konya'dan 6 firma yer aldı

15 Eylül 2020 - 12:07

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sundu. İfşa edilen ürünler arasında Konya’da faaliyet gösteren 6 firmanın ürünleri de yer aldı.

Bakanlığın açıkladığı taklit ve tağşiş listesinde Konya’dan 6 firmadan 5’inin ürettiği peynirler ile bir markette satılan işlem görmüş sucuk ayıplı ürün olarak gösterildi. Kayabey Süt ve Süt Ürünleri’ne ait Kayabey ve Sütkon Gıda Tarım Ürünleri’ne ait Güleç markalı eritme peynirler ile Torunoğlu Süt ve Gıda Mamülleri’ne ait Torunoğlu markalı tam yağlı beyaz peynir, Selsüt’e ait Peynes markalı süzme tam yağlı beyaz peynir, Cebel Süt Ürünleri’ne ait Uygur markalı kahvaltılık tost peyniri ve Adese Alışveriş Merkezleri marketlerinden Mercek’te satılan ısıl işlem görmüş piliç sucuk, taklit ve tağşiş listesinde yer aldı. Ürünlerin içinde nişasta, bitkisel yağ, natamisin, mekanik ayrılmış kanatlı eti tespit edildiği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, vatandaşın sağlığı söz konusu olduğunda kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağını belirterek, bu kapsamda yaptıkları denetimlerde son olarak 91 firmanın 113 parti ürününü ifşa ettiklerini söyledi.

Pakdemirli,“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz. En etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum” dedi.

Son yapılan ifşa ile beraber, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana bin 609 firmaya ait 3 bin 605 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bizim Çocuk Dergisi yayında
Bizim Çocuk Dergisi yayında
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı