Konya’nın ihracatı, ülke ihracatını geçti

Konya'nın ihracatı, ülke ihracatını geçti

TİM'in verilerine göre Türkiye'nin ihracatı Ağustos ayında yüzde 51.8 artarak 19.91 milyar dolara ulaşırken, Konya'nın ihracatı aynı ayda yüzde 64.98'lik artış gösterdi

03 Eylül 2021 - 13:16

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı M. Hilmi Kağnıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2021 yılı Ağustos ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi.

TİM’in açıkladığı verilere göre Türkiye ihracatının, Ağustos ayında yüzde 51.8'lik artışla 18.91 milyar dolara ulaştığını ifade eden Kağnıcı, yıllık bazda ise 207 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek ihracat rakamının kayıtlara geçtiğini söyledi.

Kağnıcı şunları söyledi:

"Konya, 2021 yılının ilk sekiz ayında 2.500’ün üzerinde ihracatçı firması ile yüzde 46,51 oranında, Ağustos ayında ise yüzde 64.98’lik artışla ihracatta tüm zamanların rekorunu kırmıştır. Türkiye’nin yıllık ihracat rakamından aldığı payı yüzde 1,49 oranında yükselterek, 1 milyar 943 milyon dolar ihracat rakamı ile yıllık bazda en çok ihracat yapan iller sıralamasında 10’uncu sıraya yükselmiştir. Ülkemiz ve şehrimiz, 2021 yılının geri kalanında daha da hızlı bir ivme yakalayarak, ihracat artışını sürdürecek ve ekonomimiz daha da canlanacaktır. Her yıl ülke ekonomisine ciddi katkı veren Konya, iller arasındaki sıralamasında ilk 5’e girecektir. Bunun için ülkesi ve şehri için canını dişine takarak durmadan ve yorulmadan çalışan tüm sanayicilerimizi, iş adamlarımızı ve çalışanlarını tebrik ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Koronavirüste vaka sayısı 30 bine yaklaştı
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor