Konya, Kooperatifler Fuarına katılıyor

Konya, Kooperatifler Fuarına katılıyor

Türkiye'nin çeşitli illerinden 160'tan fazla kooperatif Ankara'da düzenlenecek Türkiye Kooperatifler Fuarı'na katılacak. Konya'yı PANKOBİRLİK, Huğlu Av Tüfekleri, Kimya Hatun ve KOMEK temsil edecek

26 Kasım 2019 - 13:23

Konya’daki kooperatif kuruluşları 5-8 Aralık 2019 tarihinde Ankara ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde açılacak Türkiye Kooperatifler Fuarına katılıyor.

Konya Ticaret İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, PANKOBİRLİK, Huğlu Av Tüfekleri, Kimya Hatun, KOMEK de Türkiye Kooperatifler Fuarına katılacak. Fuarda, Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Başkanı Naci Tanık, Türkiye'de bir kooperatif tarafından üretilen ilk ve tek av tüfeği Huğlu’nun başarı hikâyesini anlatacak. PANKOBİRLİK fuara ürettiği markalarla birlikte katılacak. Türkiye‘nin ilk ve tek av tüfeği üretim kooperatifi olan Huğlu Av Tüfekleri İmali ve Alım Satım Küçük Sanat Kooperatifi ile KOMEK Mesleki Eğitim Kültür ve Küçük Sanat Kooperatifi de Fuar’da standı ile yer alacak. Fuarda Kadın girişimciliği alanında Konya’yı temsilen Kimya Hatun Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi de stand açacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Türkiye Kooperatifler Fuarı, “Küresel Ekonomiye Kooperatif Etkisi” teması ile 5-8 Aralık 2019 tarihlerinde ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde ziyaretçilerle buluşacak.

Türkiye’deki kooperatif ürünlerini yerel ve küresel ticaret ağına dahil etme misyonuyla düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın sloganı, “Birlikte Üretim, Birlikte Büyümedir” olarak açıklandı. Katılımın oldukça yüksek olması beklenen fuarda çeşitli illerden 160’tan fazla başarılı kooperatif ve kooperatif üst kuruluşu, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtacak.

Türkiye Kooperatifler Fuarı ile kazanılan gösterim sayesinde kooperatiflerin üretim kapasitelerinde ve ticaret hacimlerinde artış sağlanması, kooperatiflerin ihracatta da pay sahibi olması amaçlanıyor.

Bunun için, fuarda sadece kooperatifler değil, kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, perakende sektörünün temsilcileri, önde gelen elektronik ticaret firmaları da yer alıyor.

Fuara, dünyanın çeşitli ülkelerinden alım heyetleri de davet edildi. Alım heyetleriyle yapılacak birebir görüşmeler sayesinde kooperatifler kendilerine yeni ihracat rotaları belirleme ve küresel pazara dahil olma imkanı yakalayacak. Fuar boyunca kooperatiflere ihracat süreçleri ve destekleri, dijital gelişmeler, e-ticaret ile ilgili konularda eğitimler verilecek. İlham verici başarılı kooperatif hikâyelerinin ve yurtdışından gelen kooperatiflerin tecrübelerinin aktarılacağı panel ve eğitimler de düzenlenecek. Cam, gümüş işleme, keçe sanatı, ebru sanatı ve kaligrafi gibi kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri devam ettiren kooperatifler de ürünlerini sergileyecek.

Fuarda, çocuklarda ve gençlerde kooperatif bilincini geliştirecek etkinliklere de yer veriliyor. Fuar açılışında, Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrenciler arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere para ödülü verilecek, 81 ilde birinci olan resimler fuar boyunca sergilenecek. Çocuklar için özel olarak yazılan kooperatifçilik konulu çocuk tiyatrosu fuar süresince sahnelenecek. Çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla birlik ve beraberlik içinde başarı kazanmanın öneminin çocuklara aşılanması amaçlanıyor. Vatandaşlar fuarı ücretsiz ziyaret edebilecek. 7 milyona yakın ortağı bulunan kooperatifleri yakından tanıyıp ürünlerini satın alabilecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"