Konya-Karaman YHT seferleri Haziran’da başlıyor

Konya-Karaman YHT seferleri Haziran'da başlıyor

Konya-Karaman Yüksek Hızlı Tren Hattı haziran ayında hizmete giriyor. Hat faaliyete geçtiğinde Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi, 40 dakikaya inecek

30 Nisan 2021 - 16:18

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yapımına 2012 yılında başladığı ve şubat ayında test sürüşleri yapılan Konya-Karaman Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın Haziran ayında hizmete gireceği bildirildi. 102 kilometrelik hat, 1 saat 13 dakikalık mesafeyi 40 dakikaya indirecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Konya'ya, Konya'dan da Karaman'a test sürüşü yapılan hızlı trenle geldi. Hat üzerinde incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak uzun yıllar taş taş üzerine koyulmamış bu alanda çok önemli işlere imza attık. Adeta Türkiye’yi demir ağlarla ördük. 2020 yılında da süregelen demiryolu atılımımızı bir üst seviyeye taşımak üzere 'Demir Yolu Reformu’nu ilan ettik. Ülkemizi küresel düzeyde bir lojistik güç haline getirecek bu reform kapsamında, Bakü- Tiflis- Kars demiryolu hattı gibi projelerimizle 'Yeni İpek Demir Yolu’nu dünyanın tercih edilen bir ticari rotası haline getirdik. Avrupa ve Asya’yı Marmaray ile bir kez daha birbirine bağlayarak orta koridorun hakimi olduk. Mevcut konvansiyonel hatlarımızın tamamını yeniledik ve hzlı tren hatlarımızın kapsama alanını genişleterek pek çok şehrimiz arasında seyahati hızlı, konforlu, güvenli ve çevreci bir duruma getirdik. Bu kapsamda Konya-Karaman hızlı tren hattında Haziran ayında seferlere başlıyoruz" diye konuştu. 

Sinyalizasyon test ve sertifikasyon işlerinin devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, elektrikli, konvansiyonel tren seferlerine de hizmet verecek hat ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Hızlı tren hattımız şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Bu kesimin işletmeye açılmasıyla birlikte Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi, 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya inecek, hat kapasitesi 3 kat artacaktır. Tamamı 237 kilometrelik Konya-Karaman-Ulukışla hızlı tren hattı projemizin Karaman-Ulukışla kesiminde ise çalışmalar hızla devam ederken, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 76’lara ulaşmıştır." 

Konya-Karaman-Mersin-Adana Hızlı Tren Hattı Projesi'nde son gelinen aşamayı da değerlendiren Karaismailoğlu, "Hattımızın bir başka kesimi olan Ulukışla-Yenice Demiryolu Hattı Projesi de Aksaray-Ulukışla-Yenice hızlı tren hattı olarak Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yatırım programına alınmıştır. Aksaray-Ulukışla-Yenice Hızlı Tren Hattı'nda ihale hazırlıkları devam ediyor. Ülkemizin gelişen sanayi, tarım ve turizm kenti Karaman’ın, bir başka büyük ilimiz olan Adana ile de yakınlaştırılması için çalışıyoruz. Konya-Karaman-Mersin-Adana arasındaki tüm kesimlerin yapımı tamamlandığında hattımız üzerinde saatte 200 kilometre hızla seyahat edebileceğiz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zazadın Hanı'nda düğün
Zazadın Hanı'nda düğün
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı