Konya ile Eskişehir ve Bursa arasında kültürel bağ kuruluyor

Konya ile Eskişehir ve Bursa arasında kültürel bağ kuruluyor

Konya, Eskişehir ve Bursa şehirlerini birbirine kültürel olarak bağlayacak olan projenin altyapısı Eskişehir Turizm Birliği Başkanı ve TUROYD İç Anadolu Bölge Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Deniz Demir tarafından atıldı

26 Şubat 2021 - 18:08

Eskişehir Turizm Birliği Başkanı ve TUROYD İç Anadolu Bölgesi Genel Sekreteri Deniz Demir, Eskişehir Valiliği İl Kültür Turizm Müdürü Şennur Azade, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Emir, Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi dekanı Prof. Dr. Yaşar Sarı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Müzeler Kompleksi Müdürü Mine Akıskalıoğlu, Sivrihisar Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Meriç Okur ve şehirde bulunan otel yöneticileri, acentalar ile önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti ve Mevlana kenti Konya’dan Yunus Emre ve Nasrettin Hoca şehri Eskişehir’e, oradan da Osmanlı’nın başkenti Bursa’ya uzanan yepyeni bir tur paketini Avrupa pazarına açmak, alternatif bir tur programı oluşturmak için hep birlikte harekete geçildiği ifade edildi. 

Toplantıda alınan kararlar ile ilgili açıklama yapan Demir, "Avrupa pazarına, Türkiye’nin farklı bölgelerinin, kültürel, tarihi ve gastronomi anlamında ön plana çıktıkları özellikler sergilenecek. 8-10 Mart tarihlerinde Konya’da operasyon yetkilileri ve müdürlerine 2 günlük bir info turu yapılacak. Ateşbazı Veli, Mevlana, Sille tarihi köyü, Tropikal Kelebekler Vadisi, Ecdat Parkı ve daha birçok yer ile gastronomi anlamında Anadolu Selçuklu mutfağının önemli değerleri tanıtılacak. Turun bu ayağı için Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile bölgedeki gastronomi tesisleri ve otellerle temas kurduk. Bunun için Konya’da hazırlıklara başlandı. Turun diğer şehri Eskişehir için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile görüştük. Otellerin boş olduğu günlere göre müze ve gezilecek yerler ile ilgili gerekli onayı  aldık. Buna göre, Konya şehrinin boş olduğu Cuma, Cumartesi, Eskişehir şehrinin boş olduğu Pazar, Pazartesi günleri seçildi. Birbirine en fazla 3 saat mesafede olan Anadolu’nun 3 güzide şehrinin 'Mevlana’dan Yunus’a, Yunus’tan Osmanlı’ya' felsefesiyle tüm dünyada satılan bir paket tur haline getirebilmek için çabalıyoruz" dedi.

Projenin, ülkemizin Akdeniz ve İstanbul dışında tarihi ve kültürel özellikleri ile ön plana çıkan Anadolu şehirlerinin dünyaya tanıtılması adına atılan en önemli olduğunu vurgulayan Demir, şöyle devam etti:

"Bundan sonra Konya, Eskişehir ve Bursa turizm anlamında birbiriyle dirsek temasında olan ekonomik anlamda birbirlerine destek olan şehirler olacaktır. Çok zor ve meşakkatli bir yola çıktığımızın farkındayız. Ancak yıllardır mesleğimizde kurduğumuz iyi ve güzel ilişkilerin, şehirlerimizin turizm gelirlerine katkı sağlayacak şekilde istişare ederek aktarılması ve bunun için de şehirlerdeki bütün devlet büyüklerinin bu işin ucundan tutması bizleri cesaretlendirmiştir."

Buna benzer mini bir programı Polonya ve Bulgaristan pazarında başardıklarını ifade eden Demir, "Daha büyüğünü daha büyük bir şehir hareketiyle neden yapmayalım" dedi. 

Bu işin meyvelerini pandemi sonrasında 2021 ve süregelen 2022 ve 23'lü yıllarda toplayacaklarını belirten Demir, Orta Anadolu Kültür Turunun bütün pazarlarda satışa açılan bir paket olacağını, böylece şehirlere katma değer sağlayarak, turizm anlamında fark yaratan bir inovasyon gerçekleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Samancı: Konya'ya 18 yılda 60 milyar TL yatırım yaptık
Samancı: Konya'ya 18 yılda 60 milyar TL yatırım yaptık