Konya ihracatta 10. sırada yer aldı

Konya ihracatta 10. sırada yer aldı

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Okka, Konya'nın TİM verilerine göre il bazında genel ihracatta yüzde 1.51 pay ile 10’uncu sırada yer aldığını söyledi

02 Şubat 2021 - 17:55

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2021 yılının ocak ayının ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Okka, “TİM’in açıkladığı verilere göre Türkiye’nin Ocak ayı ihracat rakamı 13 milyar 534 milyon 309 bin dolar, Konya’nın Ocak ayı ihracatı 203 milyon 695 bin dolar alarak gerçekleşmiştir. Rakamlara göre şehrimiz, il bazında genel ihracattaki payı yüzde 1.51 ile 10’uncu sırada yer almıştır. Yine şehrimiz, il bazında 2020 yılı Ocak ayına göre yüzde 19,16 oranında artış göstermiştir.

Pandeminin etkisiyle dünya ülkelerinin ekonomi ve ticaretin daraldığı 2020 yılında, sanayici ve iş adamlarımız hızlı bir toparlanma sürecine girmiş ve geçtiğimiz yılı rekor bir seviyle kapatmıştır. Durumu fırsata çevirerek ekonomimizdeki çarkları çeviren sanayici ve işadamlarımız 2021 yılına da hızlı bir giriş yapmıştır.

İnanıyoruz ki, ülkemiz ve şehrimiz 2021 yılında daha da hızlı bir ivme yakalayarak, ihracat oranındaki artışını sürdürecektir. Her yıl ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan Konya, 2021 yılında iller arasındaki sıralamasını da daha üst seviyelere çıkaracaktır. Ülkesi ve şehri için çalışan, tüm sanayicilerimizi, işadamlarımızı ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Büyük ve güçlü Türkiye olma yolunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret